printlogo


ماجرای استقلال و استراماچونی
خروج از بلاتکلیفی، ورود به دایره‌ی سوالات
خروج از بلاتکلیفی، ورود به دایره‌ی سوالات
کد خبر: 99478 تاریخ: 1398/3/24 17:16
استقلال قدم اول را برداشته است اما قدم های بعدی همچنان باقی مانده است. انتخاب استراماچونی پایان ماموریت مدیران استقلال نیست. استقلال به تلاش ها و تصمیم های تازه نیاز دارد.

حمیدرضا عرب/ درپاسخ به این پرسش که استراماچونی گزینه مناسبی برای استقلال خواهد بود یا خیر، هیچ پیش داوری نمی‌توان داشت و خوشبینانه اگر بسترهای لازم برای فعالیت این مربی فراهم شود وآن چالش هایی که در سال های اخیر به وجود آمد، دوباره تکرار نشود، شاید مردایتالیایی قابلیت تغییراتی در استقلال را داشته باشد وموفقیت هایی را به دست آورد. در ظاهر می‌توان این طور به ماجرای حضور این گزینه نسبتا نام آشنا در استقلال نگریست که سابقه حضورش در اینترمیلان، او را از حداقل شایستگی های لازم برای پذیرش مربیگری در استقلال نیز برخوردار کرده است و درقدم نخست باید این دیدگاه را را بیان کرد که انتخاب این مربی برای استقلال غلط نیست و دست کم خروج از بلاتکلیفی و سردرگمی را موجب شده است اما دایره ای از پرسش ها پس از انتصاب این مرد در افکارمان چرخ می‌زند که آینده ریشه دارترین تیم فوتبال ایران را پیش روی مان مبهم جلوه می‌دهد.

تایید انتخاب استراماچونی از سوی سران آبی حجم عظیمی از نگرانی ها بابت سرنوشت نیمکت استقلال را کاسته است اما عقبه پرفراز و نشیب این مربی هیچ گارانتی و تضمینی به موفقیت دراستقلال نیست و تنها باید به آینده گزینه جدید مربیگری در استقلال با این باشگاه خوش بین ماند و نظاره گر وقایعی بود که در طول فصل نوزدهم به وقوع خواهد پیوست. موفقیت دراستقلال یقینا برای مردی که سابقه سرمربیگری در اینترمیلان را داشته نمی‌تواند قطعی تلقی شود به خصوص اینکه کامیابی دراستقلال وابسته به متغیرهای گوناگون است و موارد بسیاری در پیشرفت وقهرمانی یک مربی در استقلال نقش کلیدی ایفا می‌کند.

اولا که باید دانست باشگاه استقلال که هنوز نتوانسته دیون خود به وینفرد شفر را پرداخت کند، آیا استطاعت مالی کافی برای پرداخت به موقع حقوق سرمربی جدیدش را دارد یا خیر؟! یک میلیون و 600هزار دلار یا به تعبیر رسانه های ایتالیایی یورو برای سرمربی جدید دستمزد تعریف شده. گرچه این عدد پرداختی خام باشگاه به سرمربی اش نیست و قهرمانی ها و فتوحات دیگر استراماچونی را به چنین دستمزدی می‌رساند اما پرداخت همان دستمزد خام نیز که گفته می‌شود 800هزار دلار است، لااقل با وضعیت مالی امروز استقلال همخوانی ندارد مگراینکه بالادستی ها وتصمیم گیران باشگاه فکر تامین بودجه از راه های دیگررا کرده باشند؛ مثلا ارز دولتی.

موفقیت دراستقلال را البته نباید تنها منوط به عوامل مالی دانست. دراستقلال لازم است که نقل و انتقالات موفقیت آمیزی طی شود وبازیکنانی به خدمت گرفته شوند که عیار کافی برای حضوری آمیخته با موفقیت درترکیب استقلال را داشته باشند. بازیکنانی که خود باشگاه را با صرف هزینه های بیشتر مواجه خواهند کرد ومشخص نیست باشگاه استقلال آیا تومان توان پرداخت های چشمگیر به این قبیل بازیکنان ومربیان جدیدش را دارد یا خیر.

 وقتی از جذب ستاره ها حرف می‌زنیم می‌توانیم تیام یا جبارف را مصداق بیاوریم. بازیکنانی که بدون فوت وقت با شیوه های بازی در استقلال خو گرفتند. استراماچونی نیز اگر می‌خواهد به سرعت وارد فاز موفقیت شود به چنین بازیکنانی نیاز دارد و یقینا استخدام بازیکنان متوسط(مانند ارسلان مطهری) زحمات این مربی را برای دیکته افکار و تاکتیک هایش بیشتر خواهد کرد وچنانچه مدیران استقلال کمترین انگیزه ای برای موفقیت این مربی در استقلال دارند باید اقدامی جدی درراستا جذب بازیکنان زبده و درجه یک داشته باشند که احتمال جدایی پاتوسی که از این دست مردان است، نشان می‌دهد نه انگیزه ای برای ساختن چنین تیمی وجود دارد و نه انگار بنیه مالی کافی.

استقلال تیم بسیار پرحاشیه ای است. با انبوهی از مدعیان بیرونی. آن ها که چشم به نیمکت این تیم دوخته اند و آن ها که دیگر صندلی های این باشگاه را هدف قرارداده اند. خرده ای به سهم خواه ها نیست و مادامی که با حضوراین مجموعه استقلال را به قهرمانی در لیگ نرسد، این تهدید ها و ادعا وجود خواهد داشت. در این شرایط باید بدانیم استراماچونی آن قدر به لحاظ شخصیتی و سخنوری نافذ و قدرتمند هست که بتواند استقلال را از سنگ لاخ های میانه راه عبور دهد؟ وینفرد شفر با آن رفتارهای محافظه کارانه اش هرگز چنین نبود و یکی ازدلایلی که باعث ناکامی اش شد نیز همین شخصیت محافظه کار بود استقلال درواقع به یک مربی محکم به لحاظ شخصیتی نیاز دارد. حتی گاهی پر سروصدا وجنجالی.

تکمله: تعامل با رسانه ها نیز بدون شک نقشی کلیدی در موفقیت یک سرمربی ایفا خواهد کرد. برانکو در همه سال هایی که روی نیمکت پرسپولیس نشسته از این ویژگی بهره مند بوده است. او را همواره درتلاش برای پاسخگویی دیدیم و باشگاه پرسپولیس نیز در این راه دست سرمربی اش را باز گذاشته است. در استقلال اما سال ها است این ویژگی دیده نمی‌شود. محصور شدن مربیان و بازیکنان به چند یکی، دو رسانه نه تنها افکار مربیان این باشگاه را تک بعدی کرد بلکه آن ها را از دیگر رسانه ها نیز عمیقا دور نمود که درواقع یکی از مهم ترین دلایل شکست ها نیز از همین نقطه رقم خورد. مدیران استقلال اگر می‌‌خواهند با مرد ایتالیایی روزهای متفاوتی را ببینند باید در این مسیر نیز قدم های بلندی بردارند.

1

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/99478/استقلال-استراماچونی-سرمربی-پایان-بلاتکلیفی