printlogo


نگاهی به هرج و مرج فدراسیون بعد از فینال جام حذفی
رسیدگی به پرونده فینال جام حذفی در صلاحیت کمیته اخلاق نیست
رسیدگی به پرونده فینال جام حذفی در صلاحیت کمیته اخلاق نیست
کد خبر: 99411 تاریخ: 1398/3/21 18:55
بهاروند و طالقانی حاضر نشدند براساس احضاریه‌ای که دریافت کرده‌اند به کمیته اخلاق بروند. این همان موضوعی است که از چندین جنبه مختلف می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد.

رسیدگی به پرونده فینال جام حذفی در صلاحیت کمیته اخلاق نیست

بهناز میرمطهریان / سوال اینجاست که مدیران فدراسیون فوتبال می‌توانند عدالت را درباره خود برقرار کنند یا نه؟ حالا که پای دو تن از اعضای هیأت رییسه به ارکان قضایی فدراسیون فوتبال باز شده است، باید دید این ارکان قضایی تا چه اندازه می‌توانند عدالت را به هر اصل دیگری ترجیح دهند. از کمیته انضباطی که خبری نیست، کمیته اخلاق هم بنا به گفته عبدالرحمن شاه‌حسینی صلاحیت ورود به این پرونده را ندارد، مدیریت فدراسیون هم توپ را به زمین نیروهای یگان‌ویژه می‌اندازد و مدیران فدراسیون را به نوعی مبری از هر تقصیری می‌داند و احتمالاً امیدوار است که با گذشت زمان، این ماجرا هم مثل هر حادثه و فاجعه فوتبالی دیگری به فراموشی سپرده شود.

بعد از فینال جام حذفی و حکم شبانه کمیته اخلاق برای محرومیت سعید فتاحی  و حیدر بهاروند، احضار مدیران فدراسیون فوتبال به این کمیته جریان ساز شد. احضاریه اول کمیته اخلاق برای فتاحی، بهاروند و طالقانی با بی‌ اعتنایی کامل هر سه مدیر همراه شد و بعد از احضاریه دوم، تنها سعید فتاحی بود که در کمیته اخلاق حاضر شد و در نهایت خبری از دو عضو هیأت رییسه فدراسیون فوتبال نشد.

ماجرا اما از چه قرار بود که بهاروند و طالقانی حاضر نشدند براساس احضاریه‌ای که دریافت کرده‌اند به کمیته اخلاق بروند. این همان موضوعی است که از چندین جنبه مختلف می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد.

این داستان اما وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم براساس آیین‌نامه فیفا و حتی آیین‌نامه داخلی فدراسیون فوتبال کمیته اخلاق از اساس صلاحیت ورود به پرونده اتفاقات فینال جام حذفی را نداشته است! با این حساب حکم تعلیقی که برای فعالیت‌های فتاحی و بهاروند صادر شده، با ابهام بزرگی همراه می‌شود و ابهام بزرگ‌تر قطعاً این خواهد بود که کمیته انضباطی که باید مسوول مستقیم رسیدگی به این موارد باشد، دقیقاً کجاست؟ چرا کمیته انضباطی به این پرونده ورود نمی کند؟

شاه‌حسینی: این ماجرا یک قربانی می‌خواهد که آن هم فتاحی است

عبدالرحمن شاه‌حسینی، رییس سابق کمیته انضباطی با تأکید به این موضوع می‌گوید: «بحث ارکان قضایی فوتبال و صلاحیت‌های‌شان همانی است که در مقررات فیفا، آیین‌نامه انضباطی و اساسنامه فدراسیون فوتبال آمده است. هر مطلبی غیر از این‌ها واقعیت نخواهد داشت. برهمین اساس در خصوص اتفاقات اهواز باید بگویم اصلاً کمیته اخلاق صلاحیت ورود به قضیه را نداشت. چون طبق قوانین فیفا و اساسنامه فدراسیون فوتبال، اتفاقاتی که قبل، حین و بعد از مسابقات فوتبال در محدوده جغرافیایی استادیوم به وقوع می‌پیوندد، همه اتفاقاتی است که رسیدگی به آن در حوزه اختیارات کمیته انضباطی است.» شاه‌حسینی تأکید می‌کند: «این جریان یک نفر قربانی می‌خواهد که آن هم فردی به نام فتاحی است.»

چرا بهاروند و طالقانی به کمیته اخلاق نرفتند؟

حاضر نشدن حیدر بهاروند و عبدالکاظم طالقانی به عنوان دو عضو هیأت رییسه فدراسیون فوتبال در کمیته اخلاق برای پاسخگویی درباره اتفاقات فینال جام حذفی از دو جنبه قابل بررسی است. بعد از اینکه بهاروند و طالقانی در جلسه کمیته اخلاق حاضر نشدند، این کمیته از احضاریه خود عدول کرد و تصیمش برای احضار این دو مدیر را تغییر داد. شاه‌حسینی درباره این موضوع می‌گوید: «اگر عدول کمیته اخلاق از احضار بهاروند و طالقانی به معنی این باشد که این کمیته متوجه شده صلاحیت ورود به این موضوع را ندارد، اتفاق خوبی است اما اگر غیر از این باشد و کمیته اخلاق با این کار خواسته باشد عقب‌نشینی کند و مقابل مدیران فدراسیون ضعف داشته باشد، آن وقت باید این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد.»

شاه‌حسینی تأکید می‌کند: «اینکه می‌گویم کمیته اخلاق صلاحیت رسیدگی به این موضوع را نداشته البته به این معنی است که ارکان قضایی دیگر فدراسیون باید به این موضوع رسیدگی کنند. اتفاقاتی که در فینال جام حذفی رخ داد، باید در تاریخ فوتبال ما ثبت شود. این اتفاقات حتی در حوزه‌های بین‌المللی هم بازخوردهای منفی داشته است.»

فدراسیون، خودش را محاکمه می کند؟

تصوری که از پس حاضر نشدن اعضای هیأت رییسه فدراسیون فوتبال در جلسه کمیته اخلاق به وجود می آید این است که آیا فدراسیون فوتبال آن‌طور که باید و شاید به تخلف مدیران خود رسیدگی خواهد کرد؟ شنیده‌ها حاکی از این است که رییس فدراسیون فوتبال حتی از صدور حکم شبانه کمیته اخلاق درباره تعلیق فعالیت‌های بهاروند و فتاحی، ناراحت شده است و برخی گمانه‌زنی‌ها می‌گوید که تغییر نظر کمیته اخلاق بابت احضار بهاروند به همین دلیل بوده است. واقعیت اما این است که فدراسیون فوتبال اگر مدعی مبارزه با تخلفات فوتبالی است، پیش از هرچیز باید بتواند به تخلفات مدیران خود بدون هیچ تبعیضی رسیدگی کند و برای‌شان جریمه یا محرومیت در نظر بگیرد.

کمیته انضباطی کجاست؟

در تمام این مراحل سوال بزرگی که به ذهن می‌آید این است که کمیته انضباطی در هیاهوی هفته‌های پایانی لیگ و جام حذفی دقیقاً کجا قرار گرفته است؟ فرض را بر این می‌گیریم که کمیته اخلاق صلاحیت ورود به اتفاقات فینال جام حذفی را نداشته است، آیا کمیته انضباطی یا ریاست فدراسیون فوتبال هم نباید به این موضوع ورود کنند؟ در حال حاضر 10 روز از فینال جام حذفی می‌گذرد و رییس فدراسیون فوتبال حتی در کنفرانس مطبوعاتی خود هم به طور شفاف درباره تخلف فتاحی و بهاروند توضیحی نداد و به جای این موضوع توپ را به زمین نیروهای انتظارمی و یگان ویژه انداخت و گفت نیروهای انتظامی وقتی با هجوم هواداران مواجه شدند، درهای ورزشگاه را باز کردند.

 

 

 

2 - 1

 

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/99411/فینال-جام-حذفی-کمیته-اخلاق