printlogo


سال ۶۲ گفتم او بهترین مربی ایران می‌شود
مصطفوی: باز هم می‌گویم قلعه‌نویی بهترین گزینه برای تیم ملی است
مصطفوی: باز هم می‌گویم قلعه‌نویی بهترین گزینه برای تیم ملی است
کد خبر: 99381 تاریخ: 1398/3/21 09:00

داریوش مصطفوی رییس سابق فدراسیون فوتبال روز یکشنبه در گفت و گوی صمیمانه با ایران ورزشی صحبت‌هایش را اینطوری آغاز کرد: «امروز داشتم از خیابان سئول رد می‌شدم که بروم جاده سلامت مجموعه انقلاب کمی راه بروم که دیدم مردم مقابل وزارت ورزش جمع شده‌اند و می‌گویند برانکو برانکو. این وسط پلیس یک خانم را هل داد. آن خانم می‌گفت این همه مرد اینجاست چرا من را هل می‌دهی. از آن خانم خوشم آمد که خیلی خوب ایستادگی کرد.»
وقتی بحث معضلات فدراسیون و فوتبال کشور پیش آمد مصطفوی سعی نکرد تا در نقش اپوزیسیون مدیران فعلی فوتبال صحبت کند: «فوتبال در شروع دوران کار کفاشیان عوض شد چون بودجه فدراسیون فراوان بود اما آنها هیچ برنامه‌ای برای خرج کردن نداشتند. در واقع تیم کفاشیان با برنامه جلو نرفت و مشکلات پایه‌ای سر جای خودش باقی بود. بعد از آن هم که خوردند به سد کی‌روش. به نظر من کی‌روش راه نبود بلکه سد بود.»
مصطفوی ادامه می‌دهد: «من همیشه گفته بودم کی‌روش یک مربی نتیجه‌گراست. دیدید که ویلموتس در نخستین بازی نشان داد تیمش به گل زدن علاقه دارد اما تیم کی‌روش اینطور نبود ضمن اینکه او همه را متهم می‌کرد و تا نزدیکی‌های رییس جمهوری هم پیش رفته بود. در واقع فوتبال در آن دوران تا جایی پیش رفت که مطامع فدراسیون کفاشیان را تامین نمی‌کرد و بالطبع ناهنجاری‌ها ریخت روی سر تاج. تاج هم تا یک جایی کی‌روش را خوب مدیریت کرد و تا یک سال آخر کی روش در دست تاج بود و او هیچ مصاحبه‌ای نکرد اما بعد از باخت به ژاپن در العین شروع به مصاحبه کرد. در واقع او وقتی فهمید جایی در تیم ملی ندارد و از طرفی با کلمبیا مذاکره می‌کرد به نظر خودش دست برنده را داشت و با این مصاحبه‌هایش درباره بودجه‌ای که صرف ساخت زمین نشد کاری کرد تا پولش را بدهند و دیدید که فدراسیون با او تسویه حساب کرد.»
رییس سابق فدراسیون فوتبال می‌گوید: «متاسفانه ما همچنان روی تیم‌های پایه‌مان کار نمی‌کنیم. شما تیم ملی ترکیه را دیدید که دو تا به فرانسه زد و چهار تا هم نزد. از طرفی من عقیده دارم در این شرایط بحران ارزی باید تیم ملی‌مان را بدهیم به یک مدیر ایرانی مثل امیر قلعه‌نویی. نگاه به آن زمان که صفایی با من لج کرد، نکنید. آن زمان که تیم قلعه‌نویی در جام ملت‌ها با پنالتی حذف شد. الان شناخت او از بازیکن، مربی و فوتبال ما ده برابر شده و می‌تواند به تیم ملی کمک کند.من هنوز هم به او اعتقاد و اعتماد زیادی دارم و می گویم بهترین گزینه برای هدایت تیم ملی است.»
در ادامه مصطفوی که علاقه عجیبی به قلعه نویی دارد از نحوه آشنایی‌اش با او گفت: «سال 62 من دبیرکل فدراسیون بودم. یک روز سر کار خسته بودم که گودرز حبیبی گفت بیا برویم یک بازی در امجدیه ببینیم. بازی تیم شاهین بود که کلا جوان شده و نفراتش 18 تا 20 سال سن داشتند. آنجا یک پسر کوتاه قامت را دیدم که شماره 8 را پوشیده بود و مغزش مثل کامپیوتر کار می‌کرد. گفتم اسمش چیست، گفتند امیر قلعه‌نویی، بچه نازی آباد. به گودرز گفتم این را یک گوشه قلبت یا مغزت بنویس که این پسر یک روز بهترین مربی ایران می‌شود.»
مصطفوی ادامه می‌دهد: «متاسفانه می‌بینید که امروز القابی مثل مافیا به قلعه‌نویی می‌دهند اما واقعیت این است که داوران مدام یقه او را می‌گیرند و اذیتش می‌کنند. الان ببینید ترکیه با مربی داخلی چه نتایجی می‌گیرد. ما هم باید اجازه بدهیم امثال قلعه‌نویی به کارشان ادامه بدهند اما فوتبال ما 20 سال است در جا می‌زند.»
رییس سابق فدراسیون فوتبال معتقد است این فدراسیون برخلاف آنچه می‌گویند مستقل نیست: «درست است که سر بحث بازنشستگی این مساله را مطرح کردند اما واقعیت این است که فدراسیون تا وقتی پول هنگفت و درآمد کلان نداشته باشد مستقل نیست. ما یک بار از حق پخش حرف زدیم نزدیک بود ببرندمان اوین. به نظر من رییس فدراسیون نباید دنبال پول جمع کردن باشد. من می‌دانم که تیم ملی اگر در کشور خارجه پول بلیت هواپیما نداشته باشد چقدر بد است. بنابراین می‌گویم تا زمانی که مشکل حق پخش حل نشود نمی‌توانیم فدراسیون را مستقل بدانیم. البته بعد از چند سال تلویزیون گفت مقداری پول پرداخت می‌کنند اما این مبلغ 2 درصد درآمدشان از فوتبال هم نیست.» مصطفوی می‌گوید: «به نظرم فدراسیون در امور مدیریت تیم‌های ملی خوب کار کرده اما اینها خرج هنگفتی دارند و شخص نمی‌تواند درآمدزایی کند. ایراد این فدراسیون آنجاست که روی برخی اشخاص اصرار زیادی دارند. البته انتخاب‌های خوبی هم داشته‌اند. مثلا وحید هاشیمان انتخاب خوبی برای تیم ملی بود. آدمی که مستقل است، نقطه ضعف ندارد، کار بلد است و در تیم‌های بزرگ حضور داشته.»

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/99381/داریوش-مصطفوی-درباره-قلعه-نویی