printlogo


رفرم در فوتبال ملی / با ویلموتس می‌شود؟
رفرم در فوتبال ملی / با ویلموتس می‌شود؟
کد خبر: 98432 تاریخ: 1398/2/24 08:52
آیا سرمربی بعدی تیم ملی می‌تواند کاری کند تا به لحاظ سبک و شیوه فوتبال به سطحی برسیم که با تماشای حذف غرورانگیز ژاپن در جام جهانی حسرت نخوریم؟

محمد قراگزلو/ با ویلموتس یا بدون ویلموتس قرار است تیم ملی دوران تازه‌ای را آغاز کند. قرار است همه چیز تازه باشد. شاید کادر بازیکنان تغییر زیادی نکنند اما کادر فنی به صورت کامل تغییر خواهد کرد. دیگر خبری از آن کادر پر و پیمان پرتغالی نیست و تغییرات گسترده تا کادر پزشکی و سرپرستی هم پیش خواهد رفت.
واقعیت این است که فوتبال ملی کشور به کلی دچار تغییرات جدی شده و مسیری تازه پیش روی تمام تیم‌های زیر مجموعه فدراسیون قرار گرفته است. انگار که رنسانسی در راه باشد. تیم نونهالان با محمود یاوری کارش را آغاز کرده، نوجوانان با حسین عبدی حرکتی تازه پیش گرفته است، تیم جوانان با سیروس پورموسوی پوست انداخته و تیم المپیک قرار است یک سرمربی جدید داشته باشد. یک ایرانی موفق که همه اینها قرار است زیر چتری واحد برعکس دوران حضور کی‌روش با هم و کنار هم کار کنند. این می‌شود یک وجه دوران تازه فوتبال ملی. دورانی که تیم‌های زیر 14 سال به بالا تا تیم ملی بزرگسالان‌مان به هم گره بخورند و ارتباط‌شان در آکادمی ملی فوتبال به شکلی سیستماتیک برقرار شود. تصور کنید سرمربی خارجی جدید تیم ملی چند وقت یک بار در لابی هتل آکادمی با عبدی، یاوری، پورموسوی و سرمربی بعدی تیم امید کنار دستیار ایرانی و خارجی‌اش دور یک میز بنشینند و ضمن اینکه قهوه‌ای نوش جان می‌کنند درباره برنامه‌های فوتبال ملی حرف بزنند و کار را دوستانه پیش ببرند.
وجه دوم و مهم‌تر همان چیزی است که بلافاصله بعد از رفتن کی‌روش درباره‌اش صحبت می‌کردیم و نسبت به آن حساس بودیم. اینکه بعد از دوران 8 ساله کارلوس کی‌روش، سرمربی بعدی قادر به ایجاد تغییرات بنیادین در شکل فوتبال ملی‌مان خواهد بود یا راه او را پی می‌گیرد و در همان مسیر برای تکامل تیمی که کارلوس ساخته قدم برخواهد داشت؟
واقعیت این است که چه شخص کی‌روش و فوتبال مورد علاقه‌اش را دوست داشت باشیم چه نه، او تاثیرش را بر فوتبال ملی ایران گذاشته و در تمام این 8 سال قالب تیم ملی را به شکل دلخواه خودش در آورده است. قالبی که بسیاری دوست داشتند و بسیاری دیگر نمی‌پسندیدند. قالبی که در ظاهر و پوسته‌ای که می‌دیدیم دلنشین نبود اما دو صعود متوالی به جام جهانی را رقم زد و بار دوم تیم را تا آستانه صعود به مرحله بعد پیش برد.
قبل از اینکه نام گزینه یا گزینه‌های نهایی سرمربیگری تیم ملی و جانشینی کی‌روش مطرح شود، این بحث مطرح شد که سرمربی بعدی تیم ملی قادر به تغییر فرم بازی تیم ملی خواهد بود؟ آیا فدراسیون تاج اساسا قادر به استخدام مربی هست که دیدگاه و توانایی این اتفاق بزرگ را داشته باشد؟ آیا سرمربی بعدی تیم ملی می‌تواند کاری کند تا به لحاظ سبک و شیوه فوتبال به سطحی برسیم که با تماشای حذف غرورانگیز ژاپن در جام جهانی حسرت نخوریم و با مصادیقی روشن و سری افراشته بگوییم از همه تیم‌های آسیایی بهتر و کاملتر فوتبال بازی می‌کنیم؟
امروز روز مارک ویلموتس است و هر آنچه درباره تیم ملی و نیمکت خالی‌اش می‌شنویم به این نام می‌رسد. همه درباره کارنامه و قیمت او می‌گویند و ابعاد کارش را بررسی می‌کنند اما آنچه امروز باید به شکل پرسشی اساسی مطرح شود این است که آیا مارک ویلموتس قادر به ایجاد تغییراتی اساسی در فرم بازی تیم ملی یا تیم‌های ملی خواهد بود ؟ آیا اصلا توانایی انجام این کار یا اصلا ادامه همان دیدگاه کی‌روش را خواهد داشت؟ یا بهتر است عقب‌تر برویم و این سوال را مطرح کنیم که آیا اساسا در زمان مذاکره، چنین بحثی با این مربی مطرح شده یا کاملا مغفول مانده است؟
از دید نگارنده سابقه مارک ویلموتس می‌گوید او را نمی‌توان در زمره مربیان تئوریسین و صاحب سبک دنیای فوتبال قرار داد چرا که اصلا دوران مربیگری‌اش آنقدر طولانی نبوده که وارد این وادی شود. البته که وقتی نام ویلموتس به میان می‌آید همه یاد سیستم ظاهرا تهاجمی 3-3-4‌اش در تیم ملی بلژیک می‌افتند (می‌گوییم ظاهرا چون 3-3-4 مدل کی‌روش را هم دیده‌ایم) که مشخصا با ستاره‌هایی مثل ادن هازارد، مرتنس، دبروینه، لوکاکو، اوریگی و دیگران چشمنواز و رشک برانگیز به نظر می‌رسید اما برای مربی 50 ساله‌ای که هیچ سابقه‌ای در فوتبال آسیا ندارد و احتمالا مختصات فوتبال ایران را اصلا نمی‌شناسد، این سیستم فقط رویه ماجراست و باید دنبال مطالبات گسترده‌تری رفت. مطالباتی که برآیندش به رفرمی دلنشین در فوتبال ملی ایران بینجامد.
 

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/98432/مارک-ویلموتس-تیم-ملی