printlogo


غیبت ۲۳۵۴ دقیقه‌ای اللهیار در ترکیب آبی‌ها
استقلال برنده فروش صیادمنش
استقلال برنده فروش صیادمنش
کد خبر: 98230 تاریخ: 1398/2/20 14:33
فروش صیادمنش به واسطه عملکرد نیم بندش در استقلال لیگ هجدهم نه تنها اقدام غلطی نیست، بلکه تصمیم درست و آینده نگرانه‌ای محسوب می‌شود. صیادمنش دقایق زیادی در ترکیب تیمش غایب بود.

حمیدرضا عرب/ باشگاه استقلال با فروش صیاد منش نه تنها مرتکب اشتباه نشده بلکه برنده این انتقال لقب گرفته است. برخلاف اعتراض هایی که اخیر به چرایی ترانسفر این بازیکن از سوی باشگاه استقلال شده، آمار بازی های صیاد در استقلال نشان می‌دهد که هرگز مهره ای کلیدی نبوده است. شاید در لا به لای این انتقاد ها بحث سن صیاد منش نیز مطرح شود که در ظاهرا درست باشد اما به نگاهی دقیق تر به کیفیت این بازیکن در می‌یابیم که از دسته این بازیکنان _وحتی بهتر_ در فوتبال ایران به وفور یافت می‌شود و استقلال با یک کنکاش ساده می‌تواند چندین صیاد منش دیگر به تیمش تزریق کند و حتی خود سازنده آن ها باشد.

***

آن همه  هیاهویی که در روزهای اخیر برای جدایی صیاد منش شد_وهنوز هم از سوی برخی جسته و گریخته به گوش می‌خورد_ با آنچه این بازیکن در استقلال پدید آورده در تناقض است. موج اعتراضی به جدایی این بازیکن از استقلال لیگ نوزدهم آن جا زیر سوال می‌رود که آشکارا می‌بینیم مشارالیه عنصر آن چنان فعالی در استقلال لیگ هجدهم نبوده و غالبا یک بازیکن معمولی بوده است.

صیادمنش به جز دو گلی که مقابل نفت مسجدسلیمان و صنعت نفت آبادان به ثمر رساند کار ماندگاری در ترکیب تیمش انجام نداده است و تمام بازی های بزرگ تیمش یا غایب بوده و یا کاربزرگی در جهت پیروزی انجام نداده است.

 این بازیکن در میزان دقایق بازی در ترکیب آبی‌ها نیز عملکرد قابل توجهی از خود برجا نگذاشته است. استقلال از ابتدای فصل تا قبل از بازی با صنعت نفت آبادان مجموعا 3150دقیقه در میدان های لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته که سهم صیادمنش از همه این دقایق تنها 796 دقیقه حضور درترکیب بوده است. این بدان معنا است که صیاد منش 2354دقیقه از ترکیب استقلال دور بوده است. در واقع اگر بخواهیم این عدد را معادل سازی کنیم به این نتیجه می‌رسیم که هافبک-مهاجم استقلال نزدیک به 26 بازی در استقلال را از دست داده است!

اللهیار در طول فصل جاری نیز تنها دو بازی به طور کامل در ترکیب استقلال حضور داشت و توانست 90 دقیقه در میدان دوام بیاورد و در تمام بازی های دیگر همواره گزینه تعویض بود؛ یا برای ورود به میدان و یا برای خروج از ترکیب اصلی. آیا برای جدایی چنین بازیکنی باید زانوی غم بغل گرفت؟

این آمار نگرانی ها بابت جدایی بازیکن جوان را زیر سوال می‌برد و پرسش روی پرسش می‌‌آورد! به راستی دلیل انتقادهایی که به مسئولان باشگاه استقلال بابت جدایی این بازیکن می‌شود نشات گرفته ازچیست؟ آیا صیاد منش ابر ستاره ترکیب استقلال بوده  یا صرفا دلیل نگرانی ها به جهت سن مناسب این بازیکن است؟

دلیل نخست را که به سادگی می‌توان با مشاهده دقایق بازی اللهیار وآنچه در طول ماه های اخیر خلق کرده، زیر سوال برد و درباره دلیل دوم نیز این طور باید به ماجرا نگریست که هیچ تضمینی وجود نداشته و نخواهد داشت که یک بازیکن صرف اینکه شرایط سنی مناسبی دارد، بتواند در آینده به مهره ای قابل و کلیدی بدل شود کما اینکه صیادمنش آثاری از تحمیل توانمندی های خود به مربیان استقلال را نیز از خود نشان نداده است و حتی وینفرد شفر نیز با آن همه علاقه ظاهری که به این بازیکن از خود نشان می‌داد، اعتماد صد در صدی به این بازیکن نداشت.

در ماجرای صیاد منش باشگاه استقلال زرنگی به خرج داده و برخلاف جریان هایی که علیه تصمیم گیران این باشگاه به وجود آمده باید اذعان کرد که فروش صیاد یکی از تصمیم های هوشمندانه در باشگاه استقلال بوده است،  چرا که با درآمد حاصل از دستمزد این بازیکن حالا می‌توان دیون سنگین به وینفرد شفر را هم پرداخت کرد و از یک پرونده مالی دیگر که احتمالا در فیفا مطروح خواهد شد، در امان ماند.

از سویی فوتبال ایران با وجود کاستی های بسیاری که در بخش بازیکن سازی دارد، از دسته این قبیل بازیکنان به وفور در دل خود جای داده که اگر چشم بینایی وجود داشته باشد و یارگیران در باشگاه استقلال واکاوی درستی انجام دهند، می‌توانند برای فصل آینده بازیکنانی از این دست را دوباره به استقلال بیاورند وبه سادگی جای خالی اش را پر کنند.

ضمن اینکه نباید فراموش کنیم صیاد منش قرار است وارد لیگی شود که هرگز بازخورد مطلوبی برای فوتبالیست های ایرانی به همراه نداشته است و همین حالا وحید امیری مصرانه خواستار جدایی از لیگ ترکیه و حتی رفتن به سمت لیگ های آسیایی از جمله قطر است و حضور در لیگ ترکیه جز نفع مالی چیز دیگری برایش نداشته است.

صیاد منش نیز خیلی بعید است 5 سال در تیم فنرباغچه دوام بیاورد و دور از ذهن نیست که این بازیکن در همان سال اول حضورش در تیم ترکیه ای از ادامه فعالیت در این باشگاه منصرف شود و به دیگر لیگ ها و حتی لیگ ایران بازگردد و خواستار عضویت دوباره در ترکیب استقلال شود.

10-1

 

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/98230/صیاد-منش-فروش-ترانسفر-فنرباغچه