printlogo


فراموشی عمیق نماینده‌های مجلس در ماجرای حق پخش
فراموشی عمیق نماینده‌های مجلس در ماجرای حق پخش
کد خبر: 97446 تاریخ: 1398/2/3 17:35
پرداختن به موضوع تراکتورسازی از سوی برخی نماینده‌های مجلس آن جا زیر سوال می رود که می بینیم همین نماینده‌ها همواره در مواجهه با پرداخت نشدن حق پخش سکوت اختیار کرده‌‌اند.

حمیدرضا عرب/اظهارات برخی نماینده های مجلس درباره اتفاقات اخیر در کانون باشگاه تراکتورسازی شاید در نگاه اول حساسیت آن ها به مسائل فوتبال به خصوص باشگاه پرهوادار تبریزی را به رخ بکشد اما با نگاهی دقیق تر به عملکرد نماینده های مجلس در می‌یابیم که هیچ گاه نگاهی عمیق به مسائل فوتبال در اظهارات و پیگیری های آن ها وجود نداشته و صرفا مسائلی را به مجلس می‌کشند که بیشتر از سوی صفحات مجازی مطرح می‌شود ومصرف روزانه دارد.

اخیرا ماجراهای تراکتورسازی به سوژه ای برای مصاحبه تعدادی از نماینده های مجلس بدل شده در حالی که فوتبال سوژه های مهم تری هم دردل خود دارد که اگر مجدانه پیگیری می‌شد شاید تحولی چشمگیر در اساس اداره فوتبال و باشگاه ها به وجود می آمد؛ نمونه اش رسیدگی به مسئله حق پخش که درهیچ برهه ای از سوی نماینده های مجلس پیگیری نشد در حالی که اساس حضور نماینده ها در مجلس دفاع از حقوق مردم است که موضوع حق پخش تلوزیونی که در معیشت تیمداری در فوتبال و توسعه آن تاثیرات عمیق و شگرفی دارد، همواره مورد بی توجهی قرار گرفته است.

گرچه ماجراهای اخیر نیز زخمی عمیق را بر پیکر تیم تراکتورسازی وارد ساخته است اما قهرمان شدن یا نشدن این تیم در مقابل موضوع مهم حق پخش مسئله مهمی نیست و نماینده های مجلس باید محوریت قرار دادن مسائل فرعی و نه چندان با اهمیت را از دستور کار خود خارج کرده و به سراغ سوژه های مهم تر بروند. مواردی که باعث ایجاد تحولات عمیق در فوتبال ایران می‌شود و همین تراکتور سازی نیز از آن نفع بسیار خواهد برد و چه بسا تحولات بزرگی در سازمان اداره این باشگاه ایجاد کند.

سال ها است فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به جهت دفاع از حقوق باشگاه ها که متعلق به مردم هستند، با سازمان صدا و سیما چالش های بسیاری دارند اما این سازمان هر بار به دلایلی پنهان چیست، از پرداخت حقوق واقعی فوتبال سرباز می‌زند. مجلس در این راه می‌تواند گره گشای فوتبال باشد و مسیر بی توجهی های صدا و سیما را با تصویب قوانینی تغییر دهد تا فوتبال ایران به لحاظ اقتصادی شرایط مطلوب تری را تجربه کند و دچار رکود مالی نشود.

بسیاری از باشگاه های فوتبال با مشکلات عدیده مالی مواجه اند و بدهی های انباشته بسیاری دارند که اگر مهم ترین بخش درآمد زایی به درستی به خدمت فوتبال می‌آمد این مصائب به حداقل می‌رسد. از طرفی دولت نیز در سال های اخیر همواره به دنبال واگذاری باشگاه ها بوده که همین مسائل مالی که حق پخش در آن نقشی کلیدی ایفا می‌کند، مانع از سپردن کلید باشگاه ها به بخش های خصوصی شده است.

در واقع فوتبالی که ضرر ده باشد و باشگاه هایی که مدام دست شان به کمک های دولتی دراز باشد و تنها 30 درصد از بودجه سالیانه خود را از طریق تبلیغات تامین کنند هیچ خریداری نخواهد داشت.

خلاصه کلام اینکه فوتبال آن قدر مسئله مهم و کلیدی درون خود دارد که پرداختن به آن ها تحولات بسیاری در نحوه باشگاه داری و تیمداری ایجاد می‌کند و نیازی نیست که مسائل حاشیه ای به بحث روز نماینده ها بدل شود و اگر نماینده ها از عمق جان نگران فوتبالنند، بهتر است این موضوعات را در دستور کار خود قرار دهند.

2

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/97446/تراکتورسازی-مجلس-حق-پخش-نمایند-ها