printlogo


برکناری شفر، منطقی یا احساسی؟
برکناری شفر، منطقی یا احساسی؟
کد خبر: 96439 تاریخ: 1398/1/16 20:32
اخراج مربی آلمانی آسانترین راه برای کاستن از بحران استقلال است، ولی منطقی‌ترین گزینه نیست. باشگاه می تواند با قربانی کردن شفر فشار را از روی خودش بردارد، ولی تیم را به سمت هرج و مرج هل می‌دهد.

برکناری شفر، منطقی یا احساسی؟

آرمن ساروخانیان / مهمترین اتفاق هفته بیست و سوم و بیست و چهارم لیگ برتر، کنار رفتن استقلال از کورس قهرمانی بود. استقلال با نتایج خوب نیم فصل دوم توانسته بود خودش را به دو امتیازی پرسپولیس برساند و با گرفتن سه امتیاز دربی می‌توانست برای اولین بار در این فصل صدرنشین شود، ولی لغزش در این بازی برای تیم شفر خیلی گران تمام شد و به رده چهارم سقوط کرد.

استقلال بعد از شکست دربی هنوز فرصت داشت با بردن بازی‌های باقی‌مانده به قهرمانی امیدوار بماند، ولی آثار تخریبی حاشیه‌های این بازی به قدری زیاد بود که تیم مقابل سایپا هم روحیه مناسبی نداشت و تنها توانست یک امتیاز بگیرد.

در یکی از فشرده‌ترین ادوار لیگ، گرفتن یک امتیاز از دو بازی امیدهای استقلال را ناامید کرد و اختلاف هفت امتیازی با صدرنشین در فاصله شش بازی تا پایان لیگ بعید است قابل جبران باشد.

قهرمانی لیگ برتر مهمترین هدف استقلال و شفر محسوب می‌شد، ولی برای آنها هنوز همه چیز از دست نرفته و باشگاه با حفظ انسجام این مجموعه نباید اجازه بدهد ماموریت‌های بعدی هم با ناکامی به پایان برسد، هرچند اهمیت‌شان کمتر از قهرمانی لیگ است.

---

تلاش استقلال در ادامه لیگ روی کسب سهمیه لیگ قهرمانان متمرکز خواهد بود. به احتمال زیاد جام حذفی به یکی از دو تیم پرسپولیس یا سپاهان می‌رسد و این یعنی 4 تیم برتر لیگ سهمیه می‌گیرند، ولی استقلال برای کسب رتبه چهارم هم تهدید پدیده را احساس می‌کند، بخصوص اینکه دو تیم بازی مستقیمی در مشهد دارند. دومین ماموریت استقلال صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان است، هرچند با یک امتیاز از دو بازی کار خیلی سختی دارد.

استقلال پس از دو بازی ضعیف در تعطیلات نوروزی، حالا هفته سرنوشت‌سازی در پیش دارد که به ترتیب باید مقابل الهلال و سپاهان بازی کند. اولی تکلیف استقلال در لیگ قهرمانان را مشخص می‌کند و دومی مقابل تیم سوم جدول می‌تواند تاثیر زیادی در رتبه پایانی این تیم در لیگ برتر داشته باشد.

دو بازی اخیر نارضایتی هواداران را به اوج رسانده و باشگاه هم تحت فشار زیادی قرار گرفته، تا جایی که شنیده می‌شود مدیران استقلال ممکن است برای قطع همکاری با شفر تا پایان فصل هم منتظر نشوند و او را در صورت ناکامی در بازی‌های این هفته برکنار کنند.

اخراج مربی آلمانی آسانترین راه برای کاستن از بحران استقلال است، ولی منطقی‌ترین گزینه نیست. باشگاه می تواند با قربانی کردن شفر فشار را از روی خودش بردارد، ولی در هفته‌های حساس باقی‌مانده تیم را به سمت هرج و مرج هل می‌دهد. در کادر فنی استقلال کسی که سابقه لیگ برتری داشته باشد دیده نمی‌شود. از طرف دیگر انتخاب یک مربی موقت که شناخت زیادی از تیم ندارد هم ریسک بزرگی محسوب می‌شود.

هرچند استقلال در این دو بازی نتایج ضعیفی گرفته، ولی عملکرد تیم در نیم‌فصل دوم خوب بوده. مجموع امتیازات استقلال در نیم فصل دوم از سپاهان و پدیده بیشتر بوده و تنها یک امتیاز کمتر از پرسپولیس گرفته. در این شرایط برکناری مربی آلمانی تصمیمی احساسی خواهد بود که می‌تواند شانس کسب سهمیه را هم از استقلال بگیرد.

 

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/96439/برکناری-شفر