printlogo


وقتی از دو ملیتی‌های فوتبال حرف می‌زنیم
نقش راموس در حذف ساحلی‌بازان
نقش راموس در حذف ساحلی‌بازان
کد خبر: 95982 تاریخ: 1397/12/24 15:17
شکست تیم ملی فوتبال ساحلی ایران مقابل ژاپن اما از زاویه دیگری هم قابل بررسی است و آن هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی ژاپنی‌ها در پروژه بهره‌برداری از دو ملیتی‌های فوتبالی است.

وقتی از دو ملیتی‌های فوتبال حرف می‌زنیم

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران روز پنج‌شنبه در مرحله یک‌ چهارم نهایی رقابت‌های قهرمانی آسیا با نتیجه 3 بر 2 شکست خورد و به طور ناباورانه‌ای از راهیابی به جام‌ جهانی بازماند. این حذف فوتبال ساحلی البته واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت و خیلی‌ها معتقد بودند که بعد از شکست پرسپولیس، تیم ملی فوتبال، تیم ملی والیبال و تیم ملی بسکتبال مقابل ژاپنی‌ها، شکست و حذف فوتبال ساحلی ایران به دست ژاپن، تکمیل کلکسیون شکست‌های ایران مقابل ژاپن بوده است.

این اتفاق و شکست تیم ملی فوتبال ساحلی ایران مقابل ژاپن اما از زاویه دیگری هم قابل بررسی است و آن هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی ژاپنی‌ها در پروژه بهره‌برداری از دو ملیتی‌های فوتبالی است. ژاپنی‌ها بعد از سال‌ها نتیجه سرمایه‌گذاری خود روی دو ملیتی‌های فوتبال را حتی در فوتبال ساحلی‌ هم می‌توانند ببینند. صحبت از «روی راموس» است. سرمربی برزیلی‌الاصل تیم فوتبال ساحلی ژاپن که در فاصله سال‌های 1990 تا 1995، برای تیم ملی ژاپن بازی می‌کرد و اتفاقاً برای ایرانی‌ها هم چهره نوستالژیکی به حساب می‌آید.

چهره و شخصیت او به این دلیل برای ایرانی‌ها آشناست که او یکی از اولین بازیکنان دو ملیتی بود که در فوتبال آسیا معروف شدند. در واقع کاری را که قطری‌ها در این سال‌ها انجام دادند، ژاپنی‌ها سال‌ها پیش با دعوت از روی راموس 33 ساله باب کردند. راموس چند بازی هم در مقابل تیم ملی ایران انجام داد که احتمالا مهم‌ترین‌هایش یک بازی در بازی‌های آسیایی 1992 ژاپن بود که با گل دیرهنگام کازویوشی میورا به سود میزبان تمام شد. ژاپن در آن بازی‌ها به قهرمانی هم رسید. راموس و میورا معروف‌ترین فوتبالیست‌های ژاپن در آن دوران بودند.

دومین بازی مهم راموس مقابل تیم ملی ایران مربوط به بازی‌های انتخابی جام جهانی 1994 است. آن بازی‌ها در دوحه برگزار می‌شد و بازی ایران – ژاپن بازی دوم دو تیم بود. در روز اول ایران با 3 گل از کره جنوبی شکست خورده بود و ژاپن مقابل عربستان سعودی به تساوی بدون گل رسیده بود اما در بازی که برای ایرانی‌ها حکم انتقام داشت تیم ملی موفق شد در حضور روی راموس، تیم ملی ژاپن را با نتیجه دو بر یک شکست بدهد.

در آن مسابقات در نهایت عربستان و کره جنوبی موفق به صعود به جام جهانی شدند و ژاپن به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به کره جنوبی به جام جهانی نرسید. مسابقاتی که طرفداران ژاپن از آن‌ به عنوان «رنج دوحه» یاد می‌کنند. راموس در مجموع 32 بازی برای تیم ملی ژاپن انجام داد و یک گل زد. او که متولد ریودوژانیرو است بیشتر عمر فوتبالی‌اش را در تیم وردی کاوازاکی گذراند. جالب این که شروع دوران مربی‌گری او در همین تیم فوتبال ساحلی ژاپن بود. جالب‌تر این که این سومین دوره مربی‌گری او در تیم ملی فوتبال ساحلی ژاپن است.

 

 

2 – 500

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/95982/راموس-شکست-ساحلیبازان