printlogo


افتتاحیه جام فجر وزنه‌برداری ضعیف‌تر از قبل
شروع بی برنامه
شروع بی برنامه
کد خبر: 95288 تاریخ: 1397/12/12 16:02
مراسم افتتاحیه چهارمین دوره رقابتهای وزنه برداری بین المللی فجر با نقایص و کمبودهای بسیاری در تالار وزنه برداری آزادی برگزار شد.

رضاعباسپور - چهارمین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری جام فجر از ابتدای هفته جاری در تالار وزنه‌برداری مجموعه ورزشی آزادی تهران با حضور تعدادی از تیم‌های خارجی درجه 2 و 3 بین‌المللی آغاز شد. رقابتی بین‌المللی که علاوه بر ثبت شدن در تقویم رسمی فدراسیون جهانی وزنه‌بررداری امسال حکم رقابت گزینشی المپیک 2020 توکیو را نیز با خود یدک می‌کشد، اما برخلاف آنچه از ابتدا مورد نظر مسوولان برگزار کننده این رویداد بود،  هر سال جام بین‌المللی فجر نسبت به سال قبل، افت محسوسی داشته است! افتی قابل تامل که باید بعد از پایان این دوره از مسابقات باید با حضور کارشناسان و اهالی فن بررسی شود.

***

مقصد مجموعه ورزشی آزادی تهران و تالار بزرگ وزنه‌برداری واقع در «پنج سالن» است. تالاری که بعد از واگذارشدن به بخش خصوصی حالا تبدیل شده به محلی برای برگزاری کنسرت‌ها و همایش‌های بزرگ و درآمدزایی. البته نام  این را می شود قبل از ورود به درب شمال غربی مجموعه ورزشی آزادی که ورودی سالن‌های کشتی، والیبال، بسکتبال و وزنه‌برداری است،  از تابلوهای متعددی که برای پیدا کردن مسیر ورودی به تالار همایش ایرانیان در مسیر تعبیه شده است دید. اما نکته جالب اینجا است که در این مسیر هرچه به این سو و آن سو نگاه می‌کنیم هیچ خبری از بنرها، پلاکاردها و یا لوگویی اختصاصی از جام فجر که نشان دهنده برگزاری یک مسابقه بین‌المللی به عنوان رقابت گزینشی المپیک 2020 توکیو در این مجموعه باشد نیست. به طور مثال اگر میهمانان و علاقه‌مندان به این رشته قصد حضور در این مسابقه و دیدن رقابت وزنه‌برداران ملی‌پوش کشورمان را از نزدیک داشته باشند، اما مسیر منتهی به تالار وزنه‌برداری را بلد نباشند، برای حضور در سالن مسابقات با مشکل جدی مواجه می‌شوند. زیرا هیچ گونه تبلیغات محیطی برای محل برگزاری این مسابقات طراحی و نصب نشده است. این اولین و شاید یکی از چشم گیرترین نقص برگزاری این دوره از مسابقات در تهران و سالن وزنه‌برداری مجموعه ورزشی آزادی است.

به هر ترتیب وقتی در سالن محل برگزاری مسابقات حاضر می‌شویم تا همراه با سایر حاضرین در سالن ابتدا تماشاگر مراسم افتتاحیه چهارمین دوره رقابت‌های بین‌المللی وزنه‌برداری (فجرکاپ) باشیم و سپس رقابت وزنه‌برداران شرکت کننده در اوزان (61، 67 و 73 کیلوگرم) را از نزدیک ببینیم یکسری کاستی‌ها، نقایص فنی و کمبودها باعث می شود تا تقریبا مطمئن شویم که این دوره از مسابقات فجر نسبت به اولین دوره‌ای که این مسابقات در همین مکان و پایتخت میزبانی شد، تفاوت هایی دارد.

شاید اگر تمامی کمبودهایی که گفتیم را بشود هضم کرد و بی‌توجه از کنارش به آرامی عبور کرد، اما نمی‌شود از برگزاری بسیار ضعیف مراسم افتتاحیه چهارمین دوره رقابت‌های بین‌المللی فجر تهران به این سادگی رد شد و آن را ندید. تمام نبوغ و توان برگزار کننده این مسابقات در مراسم افتتاحیه مسابقات فجر تهران خلاصه شده بود در چند سخنرانی توسط تعدادی از مدعوین و مسئولین داخلی و خارجی که آنها نیز از نظر موقعیت و جایگاه جزو مسئولین درجه 2 و 3 داخلی و بین‌المللی به شمار می‌رفتند. از وضعیت نابسامان موجود کاملا مشخص بود که نه فکر و زمانی مناسب برای پیاده کردن یک برنامه به صورت جامع و کامل برای افتتاحیه جام فجر صرف شده است و نه اصلا تمایلی برای برگزاری یک مراسم افتتاحیه آبرومندانه در حد نام و شان وزنه‌برداری ایران پیش از آغاز این مسابقات وجود داشته است.

خبری از مسئولان و قهرمانان وزنه‌برداری نبود

یکی دیگر از نکات مهم و البته تاسف برانگیز مراسم افتتاحیه چهارمین دوره رقابت‌های بین‌المللی وزنه‌برداری جام فجر، غیبت مسئولان عالی وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و نیز چهره‌های نامدار و بزرگ وزنه‌برداری ایران برخلاف اولین دوره این رقابت‌ها در محل برگزاری مسابقات یعنی تالار وزنه‌برداری مجموعه ورزشی آزادی تهران بود! تنها چهره‌‌های شاخص حاضر در مراسم افتتاحیه از بین‌قهرمانان و پیشکسوتان وزنه‌برداری ایران در مراسم افتتاحیه فقط محمد نصیری و استاد محمد ذهتاب بودند. دو پیشکسوتی که چون در فدراسیون مسئولیت دارند همیشه در تمامی مراسم و جلسات حاضرند.

دکتر عبدالله جرمال نایب رییس کنفدراسیون آسیا نیز تنها نماینده رسمی و چهره شاخص بین‌المللی شرکت کننده در مراسم افتتاحیه بود. از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نیزمثل مجمع عمومی(سالیانه) فدراسیون وزنه‌برداری نه خبری از وزیر ورزش و معاونین او بود و نه شاهد حضور رییس کمیته ملی المپیک و یا دبیرکل کمیته المپیک در این مراسم بودیم.

برهمین اساس،  تنها مسئولانی که در مراسم افتتاحیه چهارمین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری فجر تهران به نمایندگی از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در تالار آزادی حضور داشتند، اسبقیان مدیرکل دفترامور مشترک فدراسیون‌های ورزشی از وزارت ورزش و سعیدی نماینده کمیته ملی المپیک بودند. بجز نفراتی که گفته شد، در این مراسم و روز نخست مسابقات، نه خبری از ستاره‌های بی‌شمار وزنه‌برداری ایران همچون حسین رضازاده، حسین توکلی، کوروش باقری، بهدادسلیمی، سجاد انوشیروانی، نواب نصیرشلال، سعید محمدپور و... بود و نه پیشکسوتان بی‌شمار این رشته همچون نصرالله دهنوی، هوشنگ کارگرنژاد، عطار اشرفی، علی میرزایی، داودملکی، علی پاکیزه جمع، علی والی، مدد نصیری نیا و...؛ افرادی که همگی در پایتخت سکونت دارند و حضورشان می توانست باعث رونق و گرمی هر چه بیشتر این مسابقات نسبت به اولین دوره رقابت‌ها شود. 

همه اینها نکات منفی و نقاط ضعف این دوره از مسابقات به شمار می‌رود که قطعا تاثیر منفی خود را روی سطح کیفی و کمی این دوره باقی می‌گذارد.

5

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/95288/فجر-کاپ-نقایص-فنی