printlogo


قطر 3 - ژاپن 1
لاماسیای کوچک، قهرمان جام ملت‌های آسیا
لاماسیای کوچک، قهرمان جام ملت‌های آسیا
کد خبر: 93622 تاریخ: 1397/11/12 19:55

لاماسیای کوچک، قهرمان جام ملت‌های آسیا

قطر شگفتی در جام ملت‌های آسیا را کامل کرد و با پیروزی سه بر یک مقابل ژاپن برای اولین بار به قهرمانی این مسابقات رسید.

قطر که موفق شده بود با شش پیروزی متوالی و بدون گل خورده به فینال برسد، ژاپن را هم خیلی زود غافلگیر کرد و تا دقیقه 27 توانست دو بر صفر پیش بیفتد.

معز علی در دقیقه 12 توانست یکی از زیباترین گل‌های جام را بزند و سانتر کوتاه اکرم عفیف را پس از مهار توپ و روپایی با یک برگردان به گوشه دروازه فرستاد. مهاجم قطر با این گل توانست به آمار 9 گل در یک دوره از مسابقات برسد و رکورد علی دایی را بشکند.

---

در دقیقه 27 نوبت حاتم عبدالعزیز بود که یک بار دیگر قدرت شوتزنی‌اش را به رخ بکشد و با ضربه‌ای از پشت محوطه جریمه ژاپن را برای دومین بار تسلیم کند. هافبک قطر در بازی مقابل کره هم موفق شده بود با شوت از راه دور تیمش را به برد برساند.

قطر بازی را با آرایش تدافعی 2-5-3 شروع کرد، ولی روی ضدحملات و با تکیه بر سرعت عفیف و معز علی بسیار خطرناک بود و قبل از نیمه اول می‌توانست به گل سوم هم برسد.

در نیمه دوم فشار ژاپن برای فرار از شکست بیشتر شد و مصدومیت خوخی، یکی از مدافعان اصلی قطر در دقیقه 61 کار این تیم را سخت‌تر کرد. فلیکس سانچز مجبور به یک تعویض اجباری شد و با تضعیف قلب دفاع قطر مینامینو در دقیقه 69 توانست سرانجام دروازه عنابی‌ها را باز کند.

این گل ژاپن را برای جبران امیدوارتر کرد، ولی این قطر بود که با زدن گل سوم کار را تمام کرد. در دقیقه 83 روی یک ضربه کرنر توپ به دست یوشیدا، مدافع و کاپیتان ژاپن خورد که ایرماتف پس از بازبینی صحنه رای به پنالتی داد. عفیف این توپ را وارد دروازه کرد تا پیروزی و قهرمانی قطر قطعی شود.

---

قهرمانی قطر از آن جهت عجیب است که این تیم پیش از این حتی نتوانسته بود به نیمه‌نهایی این مسابقات برسد و بدون حضور تماشاگرانش تحت فشار زیادی به امارات رفته بود.

فلیکس سانچز، مربی جوان اسپانیایی نقش پررنگی در قهرمانی قطر داشت، کسی که سال‌ها در فوتبال پایه قطر و آکادمی اسپایر کار کرده و اکثر اعضای این تیم دست‌پرورده او هستند. این مربی که تجربه کار در لاماسیا را دارد، توانسته فوتبال مدرنی به تیمش آموزش دهد و تنوع تاکتیکی و هماهنگی بالای بازیکنان قطر نتیجه تلاش این مربی است.

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/93622/قطر-قهرمان-جام-ملتهای-آسیا