printlogo


بهانه‌ای تازه برای ورود گزینه مورد نظر به انتخابات تنیس
ثبت نام دوباره از کاندیداهای تنیس / اصرار به قانونی که جایی نوشته نشده
ثبت نام دوباره از کاندیداهای تنیس / اصرار به قانونی که جایی نوشته نشده
کد خبر: 92198 تاریخ: 1397/10/16 16:37
مرور چند باره بند بند آیین نامه انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی یک نتیجه بیشتر ندارد، اینکه در هیچ جای این آیین نامه نوشته نشده که حضور یک کاندیدا در یک رقابت انتخاباتی غیر قانونی است.

ثبت نام مجدد از کاندیداهای تنیس

آزاده پیراکوه - پیش بینی‌ها درست از آب درآمد و قرار است ثبت نام از نامزدهای ریاست تنیس بار دیگر برگزار شود. نه اینکه قانون این حرف را می‌گوید و به همین خاطر می‌شد از قبل این موضوع را پیش بینی کرد؛ بلکه روزی که مدیرکل اموراستان‌های وزارت ورزش برای ورود به انتخابات با مشکلاتی مواجه شد، می‌شد حدس زد که به زودی بهانه‌ای برای ثبت نام مجدد جور می‌شود تا فرصت حضور برای گزینه‌ای دیگر پیدا شود. نکته جالب توجه اما خط قرمز کشیدن روی نام عبدالرضا آریان فر است؛ یکی از کاندیداهایی که ابتدا صلاحیتش تایید شد اما بعد از اینکه گزینه وزارت با موانعی مواجه شد، دیگر نامی از او شنیده نمی‌شود.

---

ثبت نام از کاندیداهای ریاست فدراسیون تنیس در موعد مقرر انجام شد و درست 75 روز قبل از به اتمام رسیدن دوره چهارساله مدیریت رییس فدراسیون، اسامی برای بررسی صلاحیت‌ها به وزارت ورزش ارسال شد. همه چیز قانونی پیش رفت و در مقطعی، از سوی مسوولان مربوطه عنوان شد که سه کاندیدا تایید صلاحیت شده‌اند. مجید شایسته، رییس فعلی فدراسیون؛ رحمانی، مدیرکل امور استان‌های وزارت ورزش و آریان فر که گفته می‌شود از بانک حکمت ایرانیان آمده است. در آن مقطع حرف از تایید سه کاندیدا بود آنهم در شرایطی که تلاش می‌شد رحمانی گزینه اصلی باشد اما در این بین اتفاق‌هایی افتاد که کمی برنامه‌ریزی های اولیه را تغییر داد.

رحمانی که کاندیدای فدراسیون جانبازان و معلولان هم بوده و جالب است که برای انتخابات فدراسیون تنیس، همان برنامه جانبازان را ارسال کرده بود؛ با موانعی برای ورود به انتخابات تنیس مواجه شد. او که پسرش مدتی قبل در انتخابات هیات تنیس تهران شرکت کرد و رای نیاورد، یک سال دیگر بازنشسته می‌شود و عملا انتخاب او به این معنا بود که سال آینده تنیس دوباره با بلاتکلیفی مواجه می‌شود اما این همه مانعی که سر راه این مدیر وزارتی قرار گرفت، نبود. مدتی است که در راستای تخصیص اعتبار به جا مانده از سهم ورزش از مالیات بر ارزش افزوده، حرف و حدیث‌هایی در چند استان پیش آمده و همین موضوع تبعاتی برای برخی از مدیران در پی داشته است که گویا این موضوع هم در انصراف رحمانی از حضور در رقابت انتخاباتی بی تاثیر نبوده است. با این شرایط رحمانی از رقابت کنار رفت و جالب است که با کنار رفتن رحمانی، حالا زمزمه‌هایی مبنی بر این شنیده می شود که آریان فر هم تایید صلاحیت نشده استف در حالیکه پیش از گفته می شد، صلاحیت همه کاندیداها تایید شده است.

با توجه به این دو موضوع، حالا گفته می‌شود، مجید شایسته تک کاندیدای رقابت انتخاباتی است و باید ثبت نام دوباره‌ای صورت گیرد. معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش در حاشیه مجمع انتخابانی انجمن‌های ورزشی این حرف را می زند و می‌گوید:« از آنجا که انتخابات فدراسیون‌های تنیس و چوگان، تک کاندیدا شده قرار است دوباره ثبت نام از کاندیداها انجام شود تا فضا برای سایر کاندیداها هم فراهم شود.»  او در مورد اینکه زمان ثبت نام این فدراسیون ها تک کاندیداها نبودند و تکلیف بقیه کاندیداها چه شده است، میگوید:« برخی خودشان انصراف داده اند و برخی نیز تایید صلاحیت نشده اند.»

این اظهار نظر کوتاه چند نکته در خود دارد؛ اینکه " فضا باید برای سایر کاندیداها فراهم شود" دقیقا چه معنایی دارد؟ مگر هر کسی که تمایل به حضور در انتخابات داشته، فرصت لازم را در اختیار نداشته؟ نکته دیگر اما مهم تر است. در کدام بخش اساسنامه فدراسیون‌ها یا آیین نامه انتخاباتی که 14 شهریور 1396 در 14 ماده و 17 تبصره به امضای معاونت قهرمانی و سپس وزیر ورزش رسیده، عنوان شده که برگزاری انتخابات با یک کاندیدا غیر قانونی است؟

مگر در یک سال اخیر چند مجمع انتخاباتی با یک کاندیدا نداشتیم؟ شمشیربازی و کشتی با یک کاندیدا برگزار نشدند و رقبای انتخاباتی پیش از مجمع انصراف ندادند؟

اگر برگزاری انتخابات با یک کاندیدا ایراد دارد، مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک و پارالمپیک چطور برگزار شد؟ درست است که ساختار این دو نهاد متفاوت است، اما قوانین کلی تفاوتی ندارند، ضمن اینکه باز هم به ایراد اصلی می‌رسیم. مرور چند باره بند بند آیین نامه انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی یک نتیجه بیشتر ندارد، اینکه در هیچ جای این آیین نامه نوشته نشده که حضور یک کاندیدا در یک رقابت انتخاباتی غیر قانونی است.

مجموع اتفاق‌هایی که در تنیس افتاده، یک موضوع را روشن می کند. برخی مسوولان در وزارت ورزش خواهان ادامه حضور شایسته در این فدراسیون نیستند و در این مسیر دست به اقداماتی زده اند و حالا که گزینه مورد نظر، شرایط حضور در مجمع را ندارد، تصمیم گرفته‌اند راه را برای ورود گزینه‌ای دیگر باز کنند؛ گزینه‌ای مثل نیک بین که گویا برای حضور در فدراسیون تنیس تمایل دارد و یا یکی دو نفر دیگر که نام‌شان شنیده می‌شود. برای هم همین است که گفته می‌شود باید ثبت نام دوباره انجام شود.

به هر حال مسعود سلطانی‌فر همواره گفته که قصد ورود به هیچ انتخاباتی را ندارد و فعالیتی که در مدت حضورش در وزارت انجام داده، این حرف را تایید می‌کند، اما از سوی برخی بخش‌های دیگر وزارت در ارتباط با مجامع مختلف، اتفاق‌هایی رقم خورده که خیلی برای وجهه وزارت ورزش خوشایند نیست؛ مثل همین ماجراهایی که در تنیس پیش آمده است  و به نظر می‌رسد وزیر ورزش به آن ورود کند. به هر حال اگر برخی مدیران وزارت تمایل داشتند برنامه‌ای بچینند تا "شایسته" نباشد، می‌توانستند راه دیگری پیدا کنند و از ابتدا تمام تخم مرغ‌هایشان را در یک سبد نچینند تا اینطور به مشکل بخورند. می‌شد دو سه گزینه دیگر را برای ثبت نام ترغیب کرد تا حالا دست‌شان برای برگزاری مجمع باز باشد، نه اینکه دوران بلاتکلیفی این فدراسیون طولانی تر شود.

الان دو ماهی می‌شود که رییس فدراسیون تنیس بدون هیچ حکمی به کارش در فدراسیون ادامه می‌دهد و جالب است که گفته شده حکم سرپرستی برای او صادر شده است؛ حکمی که هنوز هیچ کسی ندیده و گویا در کشوی میز مدیران وزارت مانده است.

 

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/92198/ثبت-نام-مجدد-از-کاندیداهای-تنیس