printlogo


بازیکنان سرشناسی که جام ملت‌های آسیا را از دست دادند
این مصدومیت‌های لعنتی / ستاره‌ها را در خواب ببینیم؟
این مصدومیت‌های لعنتی / ستاره‌ها را در خواب ببینیم؟
کد خبر: 91610 تاریخ: 1397/10/5 13:48
غیبت آرون موی، عمر عبدالرحمان، نام‌تائه هی، علی الحبسی و البته عزت‌اللهی از جذابیت‌های مهم‌ترین تورنمنت قاره کم می‌کند. بنابراین می‌توانیم چنین جمله‌ای به کار ببریم:«امان از این مصدومیت‌های لعنتی.»

ستاره‌های غایب جام ملت‌های آسیا

امیر اسدی/تورنمنت جذاب فوتبال آسیا، با چند غایب سرشناس برگزار می‌شود. بازیکنانی که اگر بودند، به افزایش سطح کیفی جام ملت‌های آسیا کمک می‌کردند اما امان از مصدومیت لعنتی و بدموقع. آسیب‌دیدگی در بدترین روزهای سال، مانع حضور 6 بازیکن مطرح فوتبال آسیا در امارات شده است. بازیکنانی که در تیم‌های خود، هم کلیدی بودند و هم بی‌جانشین.

مرور این اسامی، شاید شما را برای تماشای بازی‌هایی جذاب ناامید کند اما هستند دیگر ستاره‌هایی که جذابیت را به فوتبال آسیا هدیه بدهند و هواداران را در ورزشگاه‌ها و البته پای تلویزیون مجذوب حرکات خود کنند. از ایران، سعید عزت‌اللهی بزرگ‌ترین بازیکنی است که جام ملت‌ها را از دست داد. در کنار او می‌توانیم به علی کریمی، صادق محرمی و حتی کاوه رضایی هم اشاره کنیم.

استرالیا، کره‌جنوبی و حتی امارات که جزو تیم‌های پرقدرت و مدعی جام ملت‌های آسیا هستند هم مانند ایران دست به گریبان آسیب‌دیدگی ستاره‌های خود هستند. امارات عمر عبدالرحمان را ندارد، استرالیا از وجود آرون موی بی‌بهره است و کره‌جنوبی هم نام تائه هی را در آسستانه جام ملت‌ها از دست داده است. سوریه، چین، عمان و حتی لبنان سایر تیم‌هایی هستند که یک بازیکن کلیدی از ترکیب ثابت خود را به دلیل آسیب‌دیدگی در اختیار ندارند.

سعید عزت‌اللهی( ایران- ردینگ )

اینکه 22 ساله باشی و حضور در جام جهانی و جام ملت‌های آسیا را تجربه کنی، افتخار بزرگی است اما اگر دومی را هم از دست بدهی، چیزی از ارزش‌های یک بازیکن کم نمی‌شود. این ماجرا درباره عزت‌اللهی صدق می‌کند. کی‌روش، هافبک دفاعی مطمئن خود را در اختیار ندارد و همین مانند حفره‌ای بزرگ در قلب تیم ملی است. عزت‌اللهی با سابقه بازی برای ملوان، جوانان اتلتیکومادرید، روستوف، آنژی‌ماخاچ‌قلعه، آمکار و ردینگ، 27 بازی ملی انجام داده. سعید در مقدماتی جام جهانی 2018، 13 بار در ترکیب ایران قرار گرفت و البته در مرحله نهایی هم یکی از بازیکنان کلیدی تیم ملی بود. اینکه او را در اختیار نداریم، یک افسوس بزرگ است.

---

آرون موی( استرالیا- هادرزفیلد )

شماره 13 تیم ملی استرالیا با آن ظاهر خشن و جنگندگی بالا در زمین، جام ملت‌ها را از دست داده و در حسرت حضور در این بازی‌ها باقی مانده است. آرون موی که سومین فصل حضور در هادرزفیلد انگلیس را پشت سر می گذارد، چند روز قبل آسیب دید و به همین دلیل از لیست نهایی تیم ملی استرالیا خط خورد. موی این فصل 15 بازی برای هادرزفیلد در لیگ برتر انگلیس انجام داده، 1323 دقیقه در زمین بوده و 2 گل هم به ثمر رسانده. غیبت این هافبک توانمند، قطعا در ترکیب استرالیا به چشم خواهد آمد. بازیکنی که 39 بازی ملی انجام داده و طی سال‌های اخیر یکی از بازیکنان ثابت استرالیا بوده. موی در جام جهانی 2018 هم 3 بازی کامل برای کانگوروها انجام داد.

---

نام‌تائه هی( کره‌جنوبی-الدحیل )

نام‌تائه هی را بیشتر از اینکه در ترکیب کره‌جنوبی به یاد بیاوریم، با پیراهن الدحیل دیده‌ایم. باشگاه قدرتمند و متمول قطری که 8 سال قبل نام‌تائه هی را جذب کرد و همچنان از او در خط میانی خود استفاده می‌کند. نام‌تائه هی این فصل 11 بازی برای الدحیل انجام داده، 979 دقیقه در ترکیب این تیم قرار گرفته و 7 گل در لیگ ستارگان قطر به ثمر رسانده. این هافبک 27 ساله، 44 بازی ملی برای کره‌جنوبی انجام داده و در جام‌های جهانی 2014 و 2018 نیز یکی از بازیکنان کلیدی این تیم بوده. نام‌تائه هی همین 29 آبان، دروازه ازبکستان را در یک بازی تدارکاتی باز کرد. او آن روز هرگز فکرش را نمی‌کرد که جام ملت‌های آسیا را از دست خواهد داد.    

---

عمر عبدالرحمان( امارات-الهلال )

مگر می‌شود جام ملت‌های آسیا را تماشا کرد و بازی‌های عمر عبدالرحمان را ندید؟ بله، می‌شود. چون هافبک تکنیکی تیم ملی امارات آسیب دیده و حضور در جام ملت‌های آسیا را از دست داده. امارات بدون عمر عبدالرحمان، یعنی هیچ. او این تیم را در سطح قاره به قدرت رساند تا نامش میان نام مدعی‌های کسب عنوان قهرمانی قرار بگیرد. عمر عبدالرحمان که فوتبال خود را در العین آغاز کرد و حدود 10 فصل پیراهن این تیم را پوشید، به الهلال رفته و 5 بازی برای این تیم مشهور انجام داده است. هافبک تکنیکی تیم ملی امارات، از سال 2010 عضو این تیم است و حضور در 2 جام ملت‌ها را تجربه کرده اما سومی را از دست داده. او با 62 بازی ملی یکی از بازیکنان باتجربه امارات، بعد از جام ملت‌ها خواهد بود.

---
---

علی الحبسی(عمان-الهلال )

اگر از دروازه‌بان‌های استرالیایی نظیر مارک بوسنیچ، مارک شوارتزر و مت رایان فاکتور بگیریم، دروازه‌بان دیگری جز علی الحبسی ندیده‌ایم که به فوتبال اروپا برود و بازی‌های درخشانی انجام بدهد. الحبسی 36 ساله در نخستین تجربه خود در انگلیس، به عضویت بولتون در آمد و سپس پیراهن ویگان‌اتلتیک را پوشید. الحبسی 8 فصل در لیگ برتر حضور داشت و سپس به مدت 6 فصل پیراهن تیم‌هایی چون برایتون و ردینگ را در چمپیونشیپ پوشید. ستاره عمان در 2 دهه اخیر و شاید تمام ادوار، از سال 2002 به عضویت تیم ملی در آمده و در این مدت حضور در تورنمنت‌های مختلفی را تجربه کرده است. او که دروازه‌بان ثابت الهلال است، 73 بازی ملی در کارنامه دارد.

---

 

فراز الخطیب( سوریه- السالمیه )

فراز الخطیب را نخستین بار در ترکیب تیم امید سوریه دیدیم. بازیکنی تکنیکی که با سوریه، مقابل نسل طلایی فوتبال ایران در رده امید قرار گرفت. نسلی که بازیکنان بزرگی نظیر جواد کاظمیان، مهرزاد معدنچی، محرم نویدکیا، ایمان مبعلی، آرش برهانی و مهدی رحمتی را در اخیتار داشت اما هرگز به المپیک نرسید. فراز الخطیب حالا 35 سال دارد و عضو باشگاه السالمیه در لیگ کویت است. این هافبک بازیساز، در 10 بازی اخیر خود برای السالمیه، 12 گل زده و بهترین بازیکن لیگ کویت بوده. حضور او  در جام ملت‌های آسیا می‌توانست کمک بزرگی برای سوریه باشد اما چه سود که آسیب دید و دست برند اشتانگه آلمانی را در حنا گذاشت. فراز الخطیب 33 بازی ملی انجام داده و 11 گل هم زده.

---

لی‌ژیائو پنگ ( چین- گوانگ‌ژو )

آسیب‌دیدگی مدافع چپ‌پای گوانگ‌ژو و تیم ملی چین هم خبر تلخی برای مارچلو لیپی بود. او حساب ویژه‌ای روی لی‌ژیائو پنگ باز کرده بود اما مصدومیت جازه نداد تا این مدافع 30 ساله همراه چین به جام ملت‌های آسیا برود و در امارات بازی کند. لی‌ژیائو پنگ 10 فصل است که در لیگ حرفه‌ایچین حضور دارد. او 5 فصل عضو دالیان‌شیده بوده و الان هم 5 فصل است که پیراهن گوانگ‌ژو را پوشیده. او این فصل 27 بار در ترکیب گوانگ‌ژو قرار گرفت و 2334 دقیقه بازی کرد. لیژیائو پنگ همراه گوانگ‌ژو 4 بار قهرمانی لیگ چین شده و یک بار هم در سال 2015 لیگ قهرمانان آسیا را فتح کرده است. این مدافع 27 بازی ملی هم برای چین انجام داده است.

---

سایر مصدوم‌ها

در ترکیب تیم ملی ایران، بازیکنانی نظیر علی کریمی و کاوه رضایی هم جام ملت‌های آسیا را به دلیل آسیب‌دیدگی از دست دادند. درست مانند دنیل ارزانی در ترکیب تیم ملی استرالیا که در ترکیب سلتیک آسیب دید و از لیست گراهام آرنولد خط خورد. نصار محمود نصار، مدافع 26 ساله لبنانی نیز به دلیل آسیب دیدگی جام ملتهای آسیا را از دست داد. این بازیکن که در باشگاه الانصار لبنان حضور دارد، 10 بازی ملی هم در کارنامه دارد ولی آسیب‌دیدگی به او اجازه نداد تا حضور در جام ملت‌های آسیا را نیز تجربه کند.

 

12

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/91610/جام-ملتهای-آسیا-عزتاللهی