printlogo


درآمدزایی عابدزاده برای پرتغالی ها
۱۶۸ هزار دلار امیر در خزانه ماریتیمو
۱۶۸ هزار دلار امیر در خزانه ماریتیمو
کد خبر: 90587 تاریخ: 1397/9/17 18:47
فیفا 184 میلیون پوند بابت خسارت یا جبران حضور بازیکنان باشگاه ها در جام جهانی را در اختیار 416 باشگاه ها قرار می دهد که در این میان مبلغی هم نصیب ماریتیمو شده است.

ایران ورزشی آنلاین / شاید مهمترین و بهترین دستاورد باشگاه ها از رقابت های جام جهانی همان پاداش نقدی باشد که فیفا به حساب آنها می ریزد. دوری قریب به دو ماهه بازیکنان از تیم برای هیچ باشگاهی مطلوب نیست و با خستگی و حتی مصدومیت یک تهدید برزگ برای آنها محسوب می شود که به نوعی سرمایه گذار اصلی در بیزنس فوتبال هستند و به نوعی ملکیت بازیکنان را در اختیار دارند و هیچ تاجری، هرگز سرمایه خودش را در معرض تهدید قرار نمی دهد با این وجود ویترین جام جهانی جایی است که شاید باشگاه ها با رغبت حاضر به حضور سرمایه ها و ستاره هایشان در آن باشند. چه آنکه علاوه بر اینکه این حضور به شکل اتوماتیک ارزش و قیمت بازیکنان را بالا می برد و به نوعی تارزش افزوده برای سرمایه باشگاه است، می توان با پاداش فیفا این غیبت و این دوری را راحت تر تحمل کرد. این شرایط برای باشگاه های کوچکتر و کم بنیه تر از منظر مالی یک هدیه بزرگ و درخور توجه محسوب می شود و از همین رو برای این ردیف از باشگاه ها حضور بازیکناندر جام جهانی یک موهبت و یک امتیاز است.

با گذشت نزدیک به 5 ماه از مسابقات جام جهانی، فیفا 184 میلیون پوند بابت خسارت یا جبران حضور بازیکنان باشگاه ها در جام جهانی را در اختیار 416 باشگاه ها قرار می دهد. نکته جالب اما اینجا است که حضور تیم های ملی از قاره های مختلف در رقابت های جام جهانی باعث می شود برخی باشگاه های کوچکتر و از نظر مالی کم بنیه تر نیز بتوانند به واسطه حضور بازیکنانشان در جام جهانی پول خوبی از فیفا بگیرند. نمونه های جالب زیادی از جمله باشگاه های ایرانی نیز در این بین وجود دارند. اما تیم های پرتغالی که بازیکنانشان در جام جهانی بازی کرده اند، در مجموع مبلغ 5.3 میلیون یورو خسارت از فیفا دریافت کرده یا می کنند و در بین تیم های پاداش گیرنده نام تیم های کوچکی چون ماریتیمو، مادیرا، باریرنزه و فیرنسه به چشم می خورد.

در لیگ پرتغال بیشترین مبلغ به اسپورتینگ لیسبون تعلق گرفت که 1.78 میلیون یورو بابت حضور بازیکنانش خسارت می گیرد. بنفیکا 1.53 و پورتو 1.48 میلیون یورو، ویتوریو گیمارش 0.209 میلیون یورو، ماریتیمو 0.168 میلیون یورو، فیرنسه 0.118، باریرنزه 0.033 و در نهایت مادیرا 0.017 تیم هایی هستند که از قبال حضور بازیکنانشان در جام جهانی خسارت می گیرند. اینکه بازیکنی مثل امیرعابدزاده باعث شده تا تیمی کوچک مثل ماریتیمو بتواند درآمدی 168 هزاردلاری از جام جهانی داشته باشد برای فوتبال پرتغال آنقدر جالب توجه بوده که گزارش روزنامه مطرح آبولا با عکسی از امیر عابدزاده و با محوریت موفقیت او منتشر کرده است.

نکته ای که در این گزارش آمده لیگ برتر انگلستان با 33 میلیون یورو بیشترین دریافتی را از فیفا دارد. همچنین لیگ های اسپانیا با 20 میلیون یورو و ایتالیا 15 میلیون یورو دریافت داشته اند. فوتبال پرتغال هم 5.3 میلیون یورو را از فیفا گرفته و بخش مهمی از آن نصیب سه تیم بزرگ می شود.

باشگاه های فوتبال در ایران و یا به عبارت بهتر لیگ برتر فوتبال ایران در حدود 2 میلیون یورو از فیفا دریافتی داشته در حالی که در آسیا لیگ های عربستان، ژاپن و کره جنوبی بیشترین دریافتی را داشته اند. استقلال با دریافت حدود 750 هزار دلار بیشترین دریافتی را داشته و پرسپولیس 570 هزاریورو درآمد داشته است.

12

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/90587/منفعت-مالی-ماریتیمو-از-عابدزاده