printlogo


گزارشی متفاوت به بهانه بیست و نه سالگی ستاره
بهداد سلیمی، خوش تکنیک و رکوردشکن
بهداد سلیمی، خوش تکنیک و رکوردشکن
کد خبر: 90466 تاریخ: 1397/9/16 14:57
بهداد سلیمی فوق ستاره‌ای خوش خلق، خنده رو و خوش قلب که در مسیر قهرمانی و کسب افتخار در دنیای وزنه‌برداری، هیچ‌گاه مغرور نشد و گذشته‌اش را فراموش نکرد.

سلیمی اسطوره‌ای برای تمام فصول وزنه برداری

رضاعباسپور / بهدا سلیمی فوق ستاره‌ای خوش خلق ، خنده رو و خوش قلب که در مسیر قهرمانی و کسب افتخار در دنیای وزنه‌برداری، هیچ‌گاه مغرور نشد و گذشته‌اش را فراموش نکرد. کسب نزدیک به 15 مدال ارزشمند مجموع (طلا، نقره و برنز) بازی‌های المپیک، رقابت‌های جهانی، بازی‌های آسیایی و رقابت‌های قهرمانی آسیا در رده‌های سنی پایه و بزرگسالان از بهداد سلیمی اسطوره‌ فوق سنگین تاریخ وزنه‌برداری ایران، در تاریخ این رشته ورزشی چهره‌ای ماندگار و جاودانه ثبت کرده است. به همین دلیل و با توجه به اینکه قویترین مرد وزنه‌برداری دنیا فردا (17 آذرماه 97) بیست و نهمین صفحه از کتاب پرافتخار زندگی‌اش را ورق می زند، بر خود واجب دیدیم تا در سالروز میلاد قهرمان طلایی وزنه‌برداری جهان و المپیک، یادی کنیم از روزگاری که بهداد سلیمی با پشتکار و اراده پولادین درآن رشد کرد و با بلدنترین قله‌های افتخار در دنیای قهرمانی رسید.

 

---

آذرماهی بازیگوش!

بهداد سلیمی کردآسیابی روز ۱۷ آذر سال ۱۳۶۸ در استان مازندران و شهرستان وزنه‌بردار خیز قائمشهر در خانواده‌ای فرهنگی و تقریبا کم جمعیت دیده به جهان گشود. بهداد سلیمی  سومین فرزند خانواده سلیمی است. او یک خواهر و یک برادر بزرگتر از خودش دارد که علاقه و عشق بسیار زیادی نسبت به آنها دارد. بهداد در دوره نوجوانی بخاطر انعطاف بدنی خوبی که داشت، شروع ورزش خود را با فعالیت در رشته ورزشی (ژیمناستیک) آغاز کرد. بهداد بعد از ژیمناستیک مدتی را هم در رشته کشتی فعالیت کرد اما چون نتوانست ارتباط خوبی با رشته ورزشی کشتی برقرار کند، خیلی زود بی‌خیال کشتی شد. بهداد بعد از اینکه قید کشتی گرفتن را زد، بواسطه یکی از دوستانش در کلاس درس استاد قاسم غزالیان یکی از مربیان بزرگ و ارزشمند استعدادیابی وزنه‌برداری ایران و استان مازندران حاضر شد و از همان موقع با تشویق استاد غزالیان به وزنه‌برداری علاقه‌مند شد و باحضور در این رشته فعالیتش را به صورت حرفه‌ای در وزنه‌برداری آغاز کرد تا در نهایت از کلاس درس حاج قاسم غزالیان در قائمشهر، ستاره‌ای بی‌بدیل در دسته فوق سنگین دردنیای وزنه‌برداری ظهور کرد و تبدیل شد به فوق ستاره‌ای که سالها در این رشته برای ورزش ایران افتخار و عناوین ارزشمندی کسب کرد. بهداد سلیمی بعد از مسابقات جهانی 2010 آنتالیا با آلما نصرتی (خواهرکوچک آیدین نصرتی هم تیمی ملی‌پوش بهداد در رده سنی جوانان) در دوم فروردین ماه سال ۱۳۹۰ سر سفره عقد نشست و ازدواج کرد.

 

---

یکضرب ‌زن مازنی

بهداد سلیمی بدون شک یکی از خوش تکنیک‌ترین وزنه‌برداران عنواندار تاریخ وزنه‌برداری ایران است. بهداد خصوصا در حرکت یکضرب که تبحر و تخصص ویژه‌ای در آن داشت، بارها و بارها در قاره آسیا، رقابت‌های جهانی و بازی‌های المپیک به رکوردهای خیره‌کننده جهان حمله کرد و در اغلب موارد هم او در مهار وزنه‌های سنگین و شکستن رکوردهای جهانی موفق بود. سلیمی در رقابت‌های وزنه‌برداری آسیا در تانگ لینگ چین در وزن فوق سنگین با مجموع ۴۵۸ کیلوگرم (۲۰۸ کیلوگرم در یک ضرب و ۲۵۰ کیلوگرم در دو ضرب) برای اولین بار در رده سنی بزرگسالان قویترین مرد آسیا شد و خط و نشان جدی برای رقبای خود در این وزن کشید. بواقع بعد از خداحافظی حسین رضازاده ودوپینگی شدن سعید علی حسینی دو چهره شاخص و قدرتمند وزنه‌برداری ایران در دسته فوق سنگین، شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد که پدیده جدید وزنه‌برداری جهان در دسته فوق سنگین خیلی زود دوباره از ایران و استان مازندران ظهور کند. اما سلیمی با پشتکار و اراده پولادین خود توانست خیلی خوب فعل خواستن را صرف کرده و خلاء موجود در دسته ۱۰۵+ کیلوگرم وزنه‌برداری ایران را با قدرت مثال زدنی خود پر کند. سلیمی  بعد از درخشش در رقابت‌های آسیایی و جان گرفتن در دسته فوق سنگین موفق شد در سال ۲۰۱۰ قهرمان وزنه‌برداری دستهٔ ۱۰۵+ کیلوگرم جهان شود. بواقع بهداد دومین وزنه‌بردار ایرانی  پس از حسین رضازاده بود که موفق شد مدال طلای دسته فوق سنگین  دنیا را تصاحب کند. او در رقابت‌های جهانی آنتالیا با مهار وزنه 208 کیلوگرم در یکضرب پس از یوگنی چیگیشف روس دوم شد و در دوضرب بواسطه مصدومیت چیگیشف قدرتمند روس موفق شد با  مهار وزنه ۲۴۵ کیلوگرم پس از ماتیاس اشتاینرمعروف آلمانی دوم شود. اما او بخاطر مجموع بیشتر نسبت به وزنه بردا آلمان‌ها موفق شد در اوج جوانی با ثبت مجموع ۴۵۳ کیلوگرم  صاحب اولین مدال طلایی رنگ جهانی خود در دسته فوق سنگین شود. بهداد سال بعد یعنی در سال 2011 موفق شد در حرکت یکضرب دسته فوق سنگین رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری در فرانسه، با بالا بردن وزنه ۲۱۴ کیلوگرمی رکورد جهانی این رشته را به نام خود ثبت کند و رکورد حسین رضازاده را در این وزن بعد از سالها بشکند. سلیمی در سال ۱۳۸۹  بخاطر درخشش خیره کننده‌ای که در دنیای ورزش داشت صاحب نشان ملی جوان ایرانی شد. بهداد بعد از رقابت‌های جهانی فرانسه نیز در بازی‌های آسیایی اینچئون کره جنوبی نیز موفق شد با ثبت وزنه ۲۱۰ رکوردار بازی‌های آسیایی نیز در این وزن لقب بگیرد. بهداد در دو ضرب نیز بامهار وزنه 255 کیلوگرم و مجموع ۴۶۵ کیلوگرم علاوه بر کسب مدال طلای اینچئون، رکود بازی‌های آسیایی را هم جابجا کرد و بنام خودش درتاریخ این رشته ثبت و و ضبط کرد.

سلیمی پس از کسب سهمیه المپیک تابستانی در سال 2012 و بازی‌های المپیک لندن در روز سه شنبه۱۷ مرداد ۱۳۹۱ در دسته وزنی  ۱۰۵+ کیلوگرم به مصاف حریفان خود رفت و بامهار وزنه ۲۰۸ کیلوگرم یکضرب و ۲۴۷ کیلوگرم دوضرب با مجموع 455 صاحب نشان ارزشمند طلایی رنگ المپیک شد. بهداد سلیمی پس از کسب مدال طلا در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا با درآوردن کفش‌هایش و بوسیدن تخته به نشانه خداحافظی، با دنیای حرفه‌ای وداع کرد.

 

---

 

بهترین رکوردهای شخصی سلیمی

یکضرب: ۲۱۶ کیلوگرم در بازی‌های المپیک 2016 ریو

دوضرب: ۲۵۵ کیلوگرم در رقابت‌های جهانی 2014 قزاقستان

مجموع: ۴۶۵ کیلوگرم در رقابت‌های جهانی 2014 قزاقستان

 

---

بهترین عناوین المپیک، جهانی و آسیایی

مدال طلای المپیک 2012 لندن

مدال  طلای مجموع  جهان در سال2010 ترکیه

مدال طلای مجموع  جهان در سال 2011 فرانسه

مدال نقره مجموع جهان در سال 2014 قزاقستان

مدال برنز مجموع جهان در سال 2017 آناهیم آمریکا

مدال طلای بازی‌های آسیایی 2011 گوانگ‌ژو

مدال طلای بازی های آسیایی2014 اینچئون

مدال طلای بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا

طلای قهرمانی آسیا 2009 تالدی کورگان قزاقستان

طلای قهرمانی آسیا2011تانگ لینگ چین

طلای 2012 پینوگ تائک کره جنوبی 

مدال برنز جوانان جهان در سال 2008 کالی کلمبیا

مدال طلای مجموع 2009 جوانان جهان بخارست رومانی

مدال نقره 2008 جوانان آسیا در کره جنوبی

5/ 2

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/90466/تولد-سلیمی