printlogo


نقشه راه کنفدراسیون فوتبال آسیا پیش روی فوتبال ایران
تراکتور و سپاهان درفینال آسیا: با کدام ورزشگاه؟
تراکتور و سپاهان درفینال آسیا: با کدام ورزشگاه؟
کد خبر: 88858 تاریخ: 1397/8/20 15:53
ورزشگاه پایتخت تا حدودی به استانداردهای afcنزدیک شده اما پرسش این است که اگر فصل بعد احتمالا تراکتور، سپاهان یا دیگر تیم ها به فینال آسیا رسیدند آیا ورزشگاهی مطابق استانداردها در اختیار دارند؟

ایران ورزشی آنلاین / حمیدرضا عرب/ برگزاری فینال لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه آزادی فرصتی بود تا دستی به سرو روی ورزشگاه آزادی کشیده شود و برخی نقص های این ورزشگاه از بین برود. پس از اینکه پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید همه بسیج شدند تا ورزشگاه آزادی طبق استناداردهای خواسته شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا آماده میزبانی از این بازی بزرگ شود اما تردیدی نیست اگر پای برگزاری فینال آسیا در میان نبود، هیچ عزم و اراده ای برای بهبود اوضاع ساختاری ورزشگاه آزادی شکل نمی‌گرفت و این ورزشگاه همین اندک امکاناتی که به تازگی در آن تعبیه شده را هم در خود نمی‌دید.

پرواضح است که غالب ورزشگاه های ایران با اشکالات ساختاری بسیار مواجه اند و بسیاری از جزییات در آن رعایت نمی‌شود. شاید در نمای کلی بیشتر شهرهای فوتبال خیز ایران دارای ورزشگاه هایی باشند اما به جزیکی، دو مورد، ورزشگاه هایی که رقابت های لیگ برتر و لیگ یک در آن برگزار می‌شود با استانداردهای یک ورزشگاه مدرن فاصله زیادی دارند ولازم است درراستای تقویت استانداردهای همه ورزشگاه ها اقدام هایی نظیر آنچه قبل از برگزاری فینال لیگ قهرمانان در ورزشگاه آزادی شد، انجام شود. برگزاری فینال آسیا در ورزشگاه آزادی درواقع باید آغاز گرراهی طولانی تر در راستای تامین امکانات سخت افزاری به روز در دیگر ورزشگاه ها باشد. در همین تهران ورزشگاه هایی همچون تختی و شهید شیرودی با مشکلات بسیاری مواجه اند و در راستای بهبود اوضاع کیفی این ورزشگاه ها در سال های اخیر اقدام های مهمی انجام نشده است. وضعیت ورزشگاه تختی که برخی بازی های لیگ برتر در آن برگزار می‌شود به شکلی است که حتی بسیاری از تیم ها برای انجام بازی در این ورزشگاه از خود هیچ رغبتی نشان نمی‌دهند و مسئولان این ورزشگاه حتی نتوانسته اند زمین چمن مناسبی را ایجاد کنند تا تیم ها فارغ البال به این ورزشگاه بروند وواهمه ای از مصدومیت های احتمالی و برهم خوردن هماهنگی تیمی خود نداشته باشند.

 ورزشگاه شهید شیرودی نیز سال ها به حال خود رها شده و این ورزشگاه تنها مامنی است برای پیشکسوت های فوتبال ایران تا ساعاتی در روز را در آن جا بگذرانند. ورزشگاه شهید شیرودی اما ظرفیت های بسیاری دارد که در سال های اخیر هرگز مورد توجه قرار نگرفته است و صرف اینکه این ورزشگاه در مرکز شهر قرار دارد و نمی‌شود برخی بازی های بزرگ را در آن برگزار کرد، این ورزشگاه به حال خود رها شده است. ورزشگاه شهید شیرودی درحالی با بد سلیقگی های موجود تا ورطه نابودی پیش رفته که اغلب ورزشگاه های بزرگ فوتبال جهان در مرکزیت شهرها قرار دارند و مشخص نیست که چرا متولیان ورزش ایران همواره از برگزاری بازی ها در این ورزشگاه طفره می‌روند ونقص های جزیی را برطرف نمی‌کنند تا شاهد برگزاری دوباره بازی ها در این ورزشگاه باشیم. ورزشگاه شهید شیرودی به واقع می‌تواند یک سوپاپ اطمینان برای ورزشگاه آزادی باشد و حتی در مواقعی از سال که پیش بینی می‌شود تماشاگران کمتری به ورزشگاه می‌روند، از تیم های استقلال و پرسپولیس میزبانی کنند. اما شیرودی را تنها زمان هایی در قاب دوربین ها دیده ایم که میزبان آخرین دور افتخار ورزشکاران درگذشته باشد. ورزشگاه تختی با کمی ارفاغ حال و هوای فوتبالی تری داشته اما ابتدایی تدین امکانات روز دنیا نیز در این ورزشگاه دیده نمی‌شود. تختی با 30 سال پیش خود هیچ تفاوتی ندارد وحتی فرسوده تر هم شده است. 

 نمونه ای از این دست ورزشگاه ها در شهرهای بزرگ و فوتبال خیز ایران به وفور دیده می‌شود. اگر سری به ورزشگاه تختی انزلی بزنید وحتی حال و روز ورزشگاه سردارجنگل رشت را دوباره مرور کنید به عمق بی توجهی ها پی‌ می‌برید. ورزشگاه باغشمال تبریز نیز سال ها به حال خود رها شده. در تختی آبادان هم چیزتازه ای ندیده ایم. این ورزشگاه هم همان است که بود. فاقد امکانات روز دنیا.

امروز که برخی مسئولان شعف خاصی از بهبود اوضاع ورزشگاه آزادی دارند و اقدامات اخیر را بهانه ای برای مصاحبه های تازه می‌دانند بد نیست سری هم به دیگر ورزشگاه بزنند و امکانات این ورزشگاه ها را هم مورد بررسی موشکافانه قرار دهند. آنچه کنفدراسیون فوتبال آسیا برای برگزاری فینال لیگ قهرمانان آسیا خواست و مسئولان نیز به سرعت همه موارد خواسته شده را فراهم کردند، می‌تواند نقشه راهی برای ساخت و با تکمیل دیگر ورزشگاه های ایران باشد. کار را باید از همین امروز شروع کرد. اکنون ورزشگاه آزادی برای تیم های پایتخت آماده شده تا اگر دوباره به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیدند از این منظر کمبودی را احساس نکنند اما شاید فصل بعد تراکتورسازی یا سپاهان میزبان فینال آسیا باشند. و این سوال بزرگ مطرح است که آیا این تیم ها ورزشگاه هایی با امکانات که مد نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا است را در اختیار دارند؟ اگر فردا یکی از این دو تیم به فینال آسیا رسیدند چه باید کرد؟ 

11-1

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/88858/تراکتور-سپاهان