printlogo


پلیس بلژیک با نقاب و در تاریکی
خبرنگاران خبردار مانده‌اند / یک شرکت مشکوک در پرونده موجی بیات
خبرنگاران خبردار مانده‌اند / یک شرکت مشکوک در پرونده موجی بیات
کد خبر: 86934 تاریخ: 1397/7/19 18:59
تمام رسانه های بلژیکی تمام تمرکز خود را بر روی این رسوایی بزرگ گذاشته‌اند، اخبار تلویزیون بلژیک هم منحصر به چهار خبرنگار شده که به صورت دوپلکس در چهار جای بلژیک همزمان خبردار ایستاده‌اند.

ایران ورزشی آنلاین / از یورش صبحگاهی چهارشنبه ساعت ۵ پلیس به خانه موجی بیات تا سپری کردن اولین شب در زندان برای ایجنت ایرانی - بلژیکی سر وصدای زیادی در اروپا به پا شده است.

درباره ماجرای فساد در فوتبال بلژیک و دستگیری‌ها و تبعاتش بیشتر بخوانید:

موجی بیات دستگیر شد / نام کاوه و امید و بقیه در میان است

نناد پتروویچ: موجی بیات مسبب ترامپیزه شدن شغل ماست

بیات که نفر اول تمام اتهامات فساد فوتبال بلژیک محسوب می‌شود دیروز نتوانست وکیل خود را ببیند و ساعت ٨ صبح به پلیس فدرال برده شد تا تفهیم اتهام شود و بعد از آن قاضی می‌تواند رای اولیه خود را صادر کند. پروسه‌ای که ماه‌ها طول کشید و موبایل او توسط پلیس شنود می‌شد و در نهایت پلیس ١٠ اکتبر ۶۰ عملیات تجسسی در ٧ کشور را عملیاتی کرد. هنوز اطلاعات خاصی از ماجرای این فساد در فوتبال بیرون نیامده است ولی اتهامات اولیه دادستانی "فعالیت در چهارچوب یک سازمان جنایی، پولشویی و فساد شخصی" عنوان شده است. این تحقیقات همچنان ادامه دارد و موضوع وقتی جالب است که ۴۴ تجسس فقط در بلژیک از خانه‌های مدیر باشگاه، مربی، ایجنت، وکیل، روزنامه نگار و یک سری همدست انجام شده!
ایوان لکو، سرمربی تیم بروژ پنج‌شنبه ظهر به دادگاه رفت تا در مورد فعالیت خود توضیح دهد و پنج‌شنبه عصر حکم اولیه او صادر خواهد شد. هرمان فن هلسبک مدیر سابق اندرلشت چهارشنبه بعد از ارائه توضیحات به خانه‌اش برگشت ولی موجی بیات که نقش اول این پرونده بزرگ را دارد، همچنان تحت اختیار پلیس است.
---
تمام رسانه های بلژیکی تمام تمرکز خود را بر روی این رسوایی بزرگ گذاشته‌اند، اخبار تلویزیون بلژیک هم  منحصر به چهار خبرنگار شده که به صورت دوپلکس در چهار جای بلژیک همزمان خبردار ایستاده‌اند تا گزارش‌های خود را کامل کنند.
روزنامه نگار حاضر در استودیوی تلویزیون بلژیک می‌گفت همه اهالی فوتبال دقیقا می‌دانستند داستان از چه قرار است و چطور مثلا برای رسیدن به اندرلشت باید حتما از بیات گذشت و چطور بیات یک سیستم دوبل کمیسیون را در فوتبال بلژیک راه انداخته ولی هیچکس مدرک نداشت که ارائه بدهد و حالا امیدواریم که با این "زلزله عظیم" که پیش آمده به سمت پاکسازی و اقتصادی نزدیک‌تر به واقعیت‌های ورزشی برویم.

او می‌دانست که تحت تعقیب است

موجی بیات از سوی پلیس تحت شنود بوده. در واقع تحقیقات پلیس اواخر سال ۲۰۱۷ بر اساس یک پرونده کلاسیک و معمولی فرار مالیاتی و تبادلات مالی زیر میزی شروع می‌شود ولیکن در طول تحقیقات و شنود تلفن‌های موجی بیات و ولیکوویچ، متوجه می‌شوند که صحبت از تبانی برای تغییر نتایج در بازی‌هاست.
موجی بیات یک شرکتی در یکی از شهرهای بلژیک ثبت کرده که خودش مدیر و تنها مالک آن است بدون آنکه کارمندی داشته باشد. از نظر یک کارشناس حسابداری، موجی بو برده بوده که امروز و فردا سراغش خواهند آمد برای همین هم بیلانی را ماه ژوئن امسال معرفی کرده که نشان می‌دهد دارایی این شرکت ۱۱.۵ میلیون یورو است که ۷.۵ میلیون آن به صورت پول نقد در حساب قابل دسترسی است. شرکتش برای ۲۰۱۷ یک سود ناخالص (قبل از مالیات) ۴۰۵ میلیون یورویی را اعلام کرده که بعد از پرداخت مالیات به ۳ میلیون یورو رسیده.
صبح پنج‌شنبه وکیل موجی آمده روی خط رادیو و از شرایط موجی گفته که از چهارشنبه بازداشت بوده و پنج‌شنبه اجازه خواهد داشت با وکیلش صحبت کند:
"ساعت 5 صبح چهارشنبه ماموران پلیس که ماسک روی صورت داشتند  با پُتک می زنند در را می‌شکنند و وارد خانه می شوند. اسلحه را روی سر همسر آقای بیات می‌گذارند (که تکان نخورد). تمام این صحنه در تاریکی بوده. حتما می‌توانید تصور کنید که چه حال و وضعی می‌توانسته ایجاد شود. این نوع عملیات از نظر من سنخیتی با وضعیتی که در آن هستیم ندارد. معتقدم که مبالغه شده. چطور می‌توانید انتظار داشته باشید که این خانواده، این بچه‌های کوچک در حالی که هیچ ارتباطی با قضیه ندارند، تروماتیزه نشوند؟"
این اخبار همچنان ادامه دارد و تبعات بیشتری خواهد داشت.
 
 
لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/86934/پرونده-فساد-مالی-بلژیک