printlogo


گاس هلندی سرمربی تیم المپیک اژدهای سرخ آسیا
رویای چینی آقای هیدینک
رویای چینی آقای هیدینک
کد خبر: 84318 تاریخ: 1397/6/17 19:14
گاس هیدینک مربی مشهور هلندی در تصمیمی عجیب و غیرمنتظره به عنوان سرمربی المپیک چین قراردادی دو ساله با فدراسیون فوتبال این کشور بست.

ایران ورزشی آنلاین / فوتبال چین در مسیر تازه ای گام برمی دارد. بعد از بریز و بپاش افسارگسیخته باشگاه های فوتبال چین و حضور گسترده ستاره های مطرح فوتبال در این سرزمین، آنها قصد دارند تا در عرصه ملی نیز خبرساز باشند. فوتبال چین معمولا یک تیم درجه دوم در فوتبال آسیا بوده که به رغم موفقیت چشمگیر در عرصه ورزش، در فوتبال هیچ توفیقی کسب نکرده و تنها یک دوره حضور در جام جهانی را تجربه کرده است. در چین انگاره معروفی وجود دارد که می گوید، چینی ها حاضرند نیمی از طلاهای پرشمار خود در المپیک را با مدال فوتبال تاخت بزنند. آنچه حکایت از جایگاه کلیدی فوتبال در جغرافیای ورزش دارد.

ولخرجی در عرصه باشگاهی و تقویت لیگ شاید قدم نخست در این مسیر بود تا با رشد منابع تغذیه تیم ملی، فوتبال چین حرکتی رو به جلو داشته باشد.

در عرصه ملی نیز آنها مارچلو لیپی مربی شهیر ایتالیایی را بعد از بعد از یک تجربه موفق در عرصه باشگاهی، روی نیمکت تیم ملی این کشور نشست هر چند که تجربه نخست در مقدماتی جام جهانی چندان موفق نبود اما جام ملت های آسیا در امارات بی تردید نخستین چالش بزرگ لیپی در قامت سرمربی تیم ملی چین خواهد بود.

در راستای همین برنامه، چینی ها دومین گام را برداشته اند. آنها برای تیم دوم نیز دنبال یکی از بزرگترین و شهیرترین مربیان دنیای فوتبال رفته اند. مردی با یک چمدان افتخار که پس از سپری شدن روزهای اوج حالا در حوالی بازنشستگی قرار است روی نیمکت دوم دوم چین و به عبارتی تیم المپیکی آنها بنشیند. گاس هیدینک سرمربی مشهور هلندی در روزهایی که پیشنهادات بسیار زیادی از تیم های صاحب نام داشت با قراردادی دو ساله هدایت المپیک چین را برعهده گرفت. در شرایطی که از هیدینک به عنوان سرمربی احتمالی کلمبیا بعد از خوزه پکرمن نام برده می شد، این مربی مشهور هلندی در تصمیمی عجیب و غیرمنتظره به عنوان سرمربی المپیک چین قراردادی دو ساله با فدراسیون فوتبال این کشور بست تا دومین مربی سرشناس طرف قرارداد با اژدهای سرخ آسیا بعد از مارچلو لیپی لقب بگیرد.

هیدینگ 72 ساله در شرایطی قرارداد مربیگری خود را با فدراسیون چین به عنوان سرمربی المپیک این کشور بست که پیش از این سابقه هدایت هلند، کره جنوبی، استرالیا و ترکیه در رده ملی همین طور باشگاه های بزرگ آیندهوون، چلسی، والنسیا، رئال مادرید، بتیس و آنژی ماخاچ کالا روسیه را در کارنامه خود دارد.  هیدینک آخرین بار دو سال پیش هدایت چلسی را برعهده داشت و در این مدت از فوتبال به دور بود.

از مفاد قرارداد چینی ها با هیدینگ هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست اما ورود او به این تیم می تواند زمینه ساز انقلابی بزرگ در تیم های رده پایه باشد به خصوص بعد از ناکامی که چینی ها در بازی های آسیایی جاکارتا 2018 داشتند.

مربی سرشناس هلندی تایید کرد که هدایت تیم زیر 21 ساله های چین را پذیرفته است. هیدینک که سابقه ای درخشان در هدایت تیم های ملی و باشگاهی دارد، از این پس روی نیمکت تیم زیر 21 ساله های چین خواهد نشست تا این تیم را برای المپیک 2020 توکیو مهیا کند. به این ترتیب او که قبلا اعلام بازنشستگی کرده بود، بار دیگر به دنیای مربیگری بازخواهد گشت. گاس هیدینگ با تایید این موضوع گفت: «با نزدیک شدن به سال های بازنشستگی به نظرم این یک کار بسیار خوب بود که نصیب من شد. هدف اصلی ما این است که بلیت سفر به المپیک 2020 توکیو را دریافت کنیم از همین رو نیاز داریم کار بزرگی را آغاز کنیم».

هیدینک افزود: «من بازنشسته شده بودم ولی پیشنهاد کاری خوبی به من شد. چین قصد صعود به المپیک 2020 را دارد. آخرین حضورشان در المپیک به سال 2008 بر می گردد و انتظارات اکنون بالاست.»

12

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/84318/