printlogo


طلسم فرانسه با قدوس شکسته شد
فوتبال ایران در حسرت لالیگا و بوندس‌لیگا
فوتبال ایران در حسرت لالیگا و بوندس‌لیگا
کد خبر: 82928 تاریخ: 1397/6/3 15:35
در نقل و انتقالات فوتبال اروپا می‌توانیم به حضور یکی از بازیکنان تیم ملی در لالیگا و حتی بوندس‌لیگا دل‌خوش باشیم. اتفاقی که اگر رخ بدهد می‌تواند این دو لیگ معتبر را برای ایرانی‌ها جذاب‌تر کند.

ایران ورزشی آنلاین / امیر اسدی/ برای فصل جدید، بازیکنان ایرانی حضور در دو لیگ جدید را تجربه می‌کنند. لیگ برتر انگلیس و لوشامپیونا در فرانسه. علیرضا جهانبخش در برایتون حضور دارد و برای این تیم بازی هم کرده و سامان قدوس هم به تازگی پیراهن امی‌ین در لیگ فرانسه را پوشیده تا به نخستین بازیکن ایرانی تاریخ لوشامپیونا تبدیل شود.

پیشتر فوتبال ایران در انگلیس نماینده داشت. کریم باقری اولی بود، آندرانیک تیموریان دومی و اشکان دژاگه هم سومین بازیکن فوتبال ایران بود که در فولام بازی کرد و تجربه بازی در لیگ برتر را به‌دست آورد. جهانبخش از این حیث، چهارمین بازیکن تاریخ فوتبال ایران است که موفق شده قدم به لیگی معتبر بگذارد و بازی در بالاترین سطح باشگاهی در انگلیس را تجربه کند.

با حضور قدوس در امی‌ین، طلسم حضور بازیکنان ایرانی در فرانسه هم شکسته شد. اوائل دهه 70 شمسی، مجید نامجومطلق تا آستانه بازی برای پاری‌سن‌ژرمن پیش رفت اما آن مصدومیت عجیب در اردوی ‌ایران، این موقعیت بزرگ را از هافبک تکنیکی آن سال های تیم‌ملی گرفت. درست مثل مجاهد خضیراوی که چندین بار تا آستانه بازی در لوشامپیونا پیش رفت اما هر بار بنا به دلایلی این اتفاق رخ نداد.

در لیگ‌های معتبر، بازیکنان ایرانی بازی در بوندس‌لیگا را نیز تجربه کرده‌اند. علی دایی، علیرضا منصوریان، کریم باقری، علی کریمی، وحید هاشمیان، مهدی مهدوی کیا و اشکان دژاگه در لیگ آلمان به میدلان رفته‌اند. لیگی که با افتخارآفرینی بازیکنان ایرانی نیز همراه شده و فوتبال ما نماینده‌های ویژه‌ای در بوندس‌لیگا داشته. به این جمع می توانیم مهدی پاشازاده و داریوش یزدانی را نیز اضافه کنیم که مدتی عضو باشگاه بایرلورکوزن بودند.

میان لیگ‌های معتبر فوتبال اروپا، ایرانی‌ها در بلژیک، روسیه و هلند نیز درخشیده و بازی‌های فوق‌العاده‌ای انجام داده‌اند. از سردار آزمون، سعید عزت‌اللهی و میلاد محمدی در روسیه گرفته تا علیرضا جهانبخش، رضا قوچان‌نژاد و عقیل اعتمادی در هلند. کاوه رضایی، علی قلی‌زاده، امید نورافکن و رامین رضاییان نیز تجربه بازی در ژوپیلرلیگ را به دست آورده و در ترکیب تیم‌های خود بازی‌های بسیاری انجام داده‌اند. جهانبخش به عنوان آقای گلی در اردی‌ویژه رسید و کاوه رضایی هم یکی از مدعیان جدی کسب کفش طلای لیگ بلژیک بود و در نهایت هم با مبلغ 5 میلیون یورو پیراهن بروژ را پوشید.

تنها لیگ معتبری که فوتبال ایران مدتهاست نماینده‌ای ندارد، لالیگا است. طلسمی که می‌توانست با حضور سامان قدوس در هوئسکا شکسته شود اما مهاجم سابق اوسترسوند، بعد از امضای قرارداد یا این باشگاه اسپانیایی تصمیم گرفت به فرانسه برود و بازی برای امی‌ین را تجربه کند. اتفاقی که باعث شد فوتبال ایران در فصل پیش رو همچنان در حسرت لالیگا باقی بماند. حسرتی که بعد از حضور مسعود شجاعی و جواد نکونام در اوساسونا تاکنون همراه فوتبال ایران بوده و هرگز هم برآورده نشده است.

برای فصول آینده و یا حتی همین نقل و انتقالات نیم فصل فوتبال اروپا، می‌توانیم به حضور یکی از بازیکنان تیم ملی در لالیگا و حتی بوندس‌لیگا دل‌خوش باشیم. اتفاقی که اگر رخ بدهد می‌تواند این دو لیگ معتبر را برای ایرانی‌ها جذاب‌تر کند. درست مانند روزهایی که نکونام و شجاعی در اوساسونا می‌درخشیدند و علی دایی و وحید هاشمیان در آلمان ماشین گلزنی بودند. در آن دوران گشودن دروازه بزرگانی چون رئال‌مادرید، بارسلونا و حتی بایرن‌مونیخ و دورتموند بای ما یک اتفاق تکراری نبود.

 

12

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/82928/