printlogo


میلیاردها درآمد به باد رفت
استقلال و پرسپولیس هر دو سه-هیچ باختند
استقلال و پرسپولیس هر دو سه-هیچ باختند
کد خبر: 79823 تاریخ: 1397/4/26 21:53
فرشاد کاس‌نژاد / درآمدی بزرگ را در سوپرجام به باد می‌دهند اما بلدند از جیب هوادار با یک پیامک بازی و بدون ارائه سرویس به هوادار، کسب درآمد کنند.

ایران ورزشی آنلاین / فرشاد کاس‌نژاد / از بی‌برنامه بودن باشگاه استقلال برای شرکت در سوپرجام که بگذریم، می‌رسیم به اینکه فقط استقلال سوپرجام را با رای سازمان لیگ ۳-صفر نباخت، بلکه پرسپولیس هم به اندازه استقلال بازنده سوپرجام بود. استقلال که با قراردادهای یک‌ساله تمام سرمایه‌هایش را در نقل و انتقالات به حراج گذاشته، بدیهی است که در زمینه برگزاری سوپرجام نیز آینده‌نگر نباشد اما بازند‌گان سوپرجام، هر دو تیم و سازمان لیگ هستند که یک فرصت بزرگ درآمدزایی را از دست داده‌اند و خیال می‌کنند با یک حکم چند خطی و تعیین نتیجه بازی، روندی قانونی طی شده است. باشگاه پرسپولیس هم لابد ۳-صفر را جشن گرفته، بدون هیچ ملالی از یک زیان مالی بزرگ.

اما وسط این خبرها درباره سوپرجام، میلیاردها پول گم شده و کسی سراغی از آن نمی‌گیرد، نه سازمان لیگ از جریمه حرف می‌زند و نه باشگاه پرسپولیس در نخستین واکنش درباره درآمد بر باد رفته پرس‌و‌جو می‌کند.
دوباره یکی از نشانه‌های واضح تضاد منافع بین فوتبال حرفه‌ای و باشگاهداری دولتی پیدا شده است، یک از هزاران. مساله وقتی پیچیده‌تر می‌شود که مالک هر دو باشگاه در این ماجرا یک وزارتخانه است و دیگر جای چه بحثی باقی می‌ماند؟ این سنت چهل‌ساله در فوتبال ایران که استقلال و پرسپولیس مالکیت مشترک دارند انگار پایانی نخواهد داشت و راه حلی برایش پیدا نمی‌شود.
استقلال و پرسپولیس اگر دولتی نبودند و اگر پای درآمدی بزرگ و قراردادهای حرفه‌ای اسپانسرها برای سوپرجام درمیان بود، هرگز لغو این بازی و اعلام حکم ۳-صفر پایان این ماجرا نبود. بلکه خسارتی بزرگ باید تاوان داده می‌شد. در فوتبال ایران اما درآمدزایی اولویت هیچ باشگاهی نیست. مدیران فوتبال فقط خوش‌اقبال بوده‌اند که با سامانه‌های تلفن همراه صاحب پول‌های واریزی از سوی هواداران می‌شوند و هرگز لازم نیست به هواداری که هزینه باشگاه را می‌پردازد پاسخگو باشند.
این مورد دیگر هم بدون پاسخگویی به هوادار فراموش خواهد شد. فوتبال ایران در از دست دادن درآمدها و در به دست آوردن بودجه‌های عجیب و غریب قهرمان است. درآمدی بزرگ را در سوپرجام به باد می‌دهند اما بلدند از جیب هوادار با یک پیامک بازی و بدون ارائه سرویس به هوادار، کسب درآمد کنند.
سوپرجام با رای سازمان لیگ ۳-صفر به نفع پرسپولیس تمام شد و درآمدهایی که می‌توانست بسازد نیز از جیب فوتبال ایران رفت اما سازمان لیگ و باشگاه‌های صاحب منافع از این بازی، اعتراضی ندارند. اسپانسرها و آگهی‌دهند‌گان هم انگار به این مقررات شلخته عادت دارند و هیچ معلوم نیست چه زیانی از برگزار نشدن این بازی به بار آمده. فوتبال ایران نمایشی دیگر از بحران مدیریت اقتصادی خود را در لغو سوپرجام به تصویر کشید.

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/79823/