printlogo


حالا که ستاره جوان آبی‌ها دوباره حرف می‌زند
برای مهدی قائدی / راه‌ خروج از جاده حوادث
برای مهدی قائدی / راه‌ خروج از جاده حوادث
کد خبر: 76763 تاریخ: 1396/11/14 14:50
وصال روحانی / قائدی که از ایرانجوان بوشهر می‌آید، لزوما یادآور اتفاقاتی نیست که دو دهه پیش برای مجاهد خذیراوی روی داد و او ان‌شاءا... در میدان می‌ماند و افتخارساز و اعتبارآفرین خواهد شد.

ایران ورزشی آنلاینوصال روحانی / نمونه‌های ناآرامی و حادثه‌جویی در میان فوتبالیست‌هایی که در عین جوانی مشهور می‌شوند، اندک نبوده است و در نتیجه از آنچه در ارتباط با مهدی قائدی دیده شده، تعجب نکرده‌ایم اما این جای بحث و تعمق دارد که وسایل درست تادیب رفتاری و ایمن سازی محیط چیست و چه باید کرد که این بازیکنان خوب و ذاتا سالم، استعدادهای خود را هدر ندهند و در میدان فعالیت هر چه بیشتر بمانند و به ورزش کشور خدماتی بلیغ ارائه کنند. قائدی که از ایرانجوان بوشهر می‌آید، لزوما یادآور اتفاقاتی نیست که دو دهه پیش برای مجاهد خذیراوی روی داد و او ان‌شاءا... در میدان می‌ماند و افتخارساز و اعتبارآفرین خواهد شد.

... اما هر چه پیرامون وی روی دهد و آنچه جوهره وجودی او را می‌سازد، از عملکرد اطرافیان وی نیز برمی‌خیزد و سرنوشت او بستگی به کارهایی دارد که نزدیکان قائدی برای منزه‌سازی دور و بر وی انجام می‌دهند و تجربه حضور 7 ماهه این جوان مستعد در استقلال حاکی از آن است که به رغم ادعاها و اظهارات فراوان متاسفانه چنین نظارتی بر این مهاجم تکنیکی و چشمگیر اعمال نشده و حادثه تصادف مهلک اتومبیل حامل وی در بوشهر – شهر زادگاهش – و تبعات آن، چنان تلخ بوده است که متاسفانه از طیف تاثیرگذاری صرف بر روی خود او فراتر می‌رود و جان فرد «دیگر»ی را به هدر داده است. برای اینکه قائدی‌ها از جاده حوادث مرگبار دوری گزینند، باید برنامه داشت، خط فکری لازم را ترسیم و به جوانترها انتقال داد و به گونه‌ای عمل کرد که یک ورزشکار جوان تازه مطرح شده، به درستی دریابد که چه بایدهایی پیش روی اوست و از چه «نباید»هایی باید آگاه باشد. تشخیص و قوه انتخاب و راهنمایی با اطرافیان است و این درست است که در نهایت یک جوان با انتخاب خودش راه سلامت یا ریسک را برمی‌گزیند اما اگر عنصر آموزش و توصیه‌های مشفقانه در کار نباشد، همین راه تنگ و باریک سلامت جویی نیز به کلی مسدود و دره تباهی، تنها مسیر موجود پیش روی کسانی خواهد بود که سری پر سودا دارند و دل به خوشی‌های ناپایدار و سرعت‌جویی‌های بی‌فرجام بسته‌اند.
در خارج نیز رسم این است که یک باشگاه فقط در ساعات حضور یک بازیکن در باشگاه و در زمان تمرین و مسابقه و گردهمایی‌های گروهی تحت مسوولیت و زیر چتر حمایتی باشگاه باشد و در ساعات غیر، باشگاه مسوولیتی بابت او نمی‌پذیرد و در ایران نیز شاید این دفاعیه‌ای برای باشگاه‌هایی باشد که واقعا از ساعات غروب به بعد کنترلی بر نفرات خود ندارند، اما اگر بنا بر انصاف و سلامت‌جویی باشد، وظیفه بزرگترها در قبال کوچکترها مثل وظایف یک پدر در قبال فرزند پایان‌ناپذیر و شبانه‌روزی و دریایی نامتناهی است. قائدی البته بازیکنی عبرت‌آموز و جوانی لایق است اما برای اینکه هر راهی عاقبت دار و هر طی مسیری نتیجه‌بخش باشد، باید الگوهای خوب و مثبت و سالم، فراروی بازیکنان گذاشته و لزوم تبعیت از آنها گوشزد شود و در همین استقلال، بازیکنان شریف و پایدار و بی‌مشکلی مثل جواد زرینچه و خسرو حیدری اندک نبوده‌اند و نظایر پژمان منتظری پرشمار جلوه کرده‌اند و البته مرحومان ارجمند، پورحیدری، حجازی و مظلومی چراغ راه‌های ابدی هستند. قائدی‌ها ده‌ها الگوی شریف دیگر را نیز پیش رو دارند و هر جوان بالنده ورزش ما می‌تواند با پرهیز از جاده‌های شتاب افراطی تبدیل به یک ثروت دیرپا برای ورزش کشور شود. حالا که قائدی از حادثه تصادف اتومبیلش بپا خاسته و دوباره حرف می‌زند و به زودی به خانه می‌رود و شاید از دو سه ماه بعد به صحنه فوتبال رجعت کند، راه‌هایی را برگزینیم که حادثه‌سازی‌ها به حداقل برسد و فوتبالیست‌های ما مثل علی کریمی‌ها و کریم باقری‌ها مظهر پایداری و همانند علی دایی الگوی همت و نظیر حسن انصاری‌فرد و سیدمهدی ابطحی نمونه شعائر مذهبی باشند. این وظیفه باشگاه‌هایی است که پیشوند «فرهنگی» را بر سر در باشگاه و در عنوان خود حک کرده‌اند و البته وظیفه اول بازیکنانی است که قبل از منفعت‌جویی شخصی و رویکردهای سلیقه‌ای ابتدا باید منافع کشور و باشگاه خویش را ببینند.

گزارش پلیس بوشهر از تعداد سرنشین‌ها و نحوه تصادف
قائدی راننده خودروی مرگ با 25متر خط ترمز


در گزارشی که از سوی پلیس بوشهر منتشر شده مهدی قائدی به‌عنوان راننده خودرویی معرفی شده که هفته گذشته بر اثر تصادف شدید باعث مرگ مغزی جوانی به نام شاکر شد. در این گزارش نام افرادی که در خودرو  بوده‌اند نیز آمده که نام مهدی قائدی در میان سرنشین‌ها دیده نمی‌شود که این می‌تواند به منزله آن باشد که بازیکن استقلال پشت فرمان خودرو نشسته بوده. با توجه به اینکه معمولا راننده مسوولیت سرنشین‌ها را برعهده دارد باید دید که در آینده آیا از این جهت مشکلی برای بازیکن استقلال ایجاد می‌شود یا خیر؟! بدون شک این خبر برای استقلالی‌ها نمی‌تواند خبر خوبی باشد. نکته‌ای که در این ماجرا تامل برانگیز است اینکه در گزارش نوشته شده خودرو  25 خط ترمز داشته است. در مورد هویت سایر سرنشین‌ها هم تا امروز توضیحی داده نشده است.

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/76763/