printlogo


داوری ایران، همیشه غایب در عرصه جهانی / دایره‌ای به بزرگی صفر
داوری ایران، همیشه غایب در عرصه جهانی / دایره‌ای به بزرگی صفر
کد خبر: 76553 تاریخ: 1396/9/25 16:03
چطور می‌شود در همین مسابقات جهانی اخیر، داورانی از اوگاندا، عربستان، جمهوری چک، قبرس و یمن که در وزنه‌برداری هیچ جایگاهی در دنیا ندارند، انتخاب می‌شوند اما هیچ اسمی از ایرانی‌ها نیست؟

ایران ورزشی آنلاین / در حاشیه قهرمانی هیجان انگیز وزنه‌برداری ایران در رقابت‌های جهانی آناهیم، یک اتفاق مهم مستتر ماند. غیبت ادامه‌دار داوران ایران در رقابت‌های جهانی؛ آنچه که در میان هیاهوی رخ داده در بطن رقابت‌های سنگین وزن بیشتر به چشم آمد. آنجا که در میز داوران و هیات ژوری افرادی از قطر گرفته تا عربستان حضور داشتند و بلوای بزرگ دسته فوق سنگین را به پا کردند اما از ایران هیچ اثری در حلقه قضاوت رقابت‌های جهانی نبود.

شاید اگر ملاک را تعداد داوران بین‌المللی قرار دهیم هیچ کشوری به اندازه ایران داور نداشته باشد. ایران طی 70 سال اخیر همواره یکی از مدعیان مطرح در وزنه‌برداری دنیا بوده اما چه اتفاقی رخ داده که در 10 سال اخیر حتی یک داور ایرانی برای قضاوت رقابت‌های جهانی یا المپیک برگزیده نمی‌شود؟ در همین 20 سال اخیر وزنه‌برداری ایران بیش از 20 قهرمان به دنیا معرفی کرده اما سهم داوران ما در این میان چه بوده است؟ چند داور مسابقات جهانی یا المپیک را قضاوت کرده‌اند؟ فقط 3 نفر در 20 سال اخیر! علی مرادی، داراب ریاحی و پرویز جلایر. حالا 12 سال از آخرین باری که یک داور ایرانی در مسابقات جهانی قضاوت کرد، می‌گذرد و در این سال‌ها هیچ نماینده‌ای در این رقابت‌ها نداشتیم. سهم داوری ما از مسابقات جهانی، دایره‌ای به بزرگی عدد صفر است. تا المپیک پکن عمر دوری داوران ایرانی از المپیک هم به 12 سال می‌گذرد. اینجاست که باید پرسید آیا داوران ما ضعیف هستند یا این ضعف به فدراسیون ما برمی‌گردد که در برقراری ارتباط با فدراسیون جهانی ضعیف و ناتوان است؟ چطور می‌شود در همین مسابقات جهانی اخیر، داورانی از اوگاندا، عربستان، جمهوری چک، قبرس و یمن که در وزنه‌برداری هیچ جایگاهی در دنیا ندارند، انتخاب می‌شوند اما هیچ اسمی از ایرانی‌ها نیست؟
 

 

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/76553/