printlogo


پای صحبت مرد دیرپا و نمونه ورزش ژیمناستیک
خناری‌نژاد: تا به حال جاده آسفالت ندیده‌ام!
خناری‌نژاد: تا به حال جاده آسفالت ندیده‌ام!
کد خبر: 76484 تاریخ: 1396/9/17 10:27
هر پیست 70 تا 80 میلیون تومان تمام می‌شود اما اگر می‌خواهید مدال درجه اول آسیایی و جهانی کسب کنید این حداقل بها و قیمتی است که باید بپردازید.

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / اردوی جدید تیم ملی ژیمناستیک به قصد شرکت در جام ستارگان در ژاپن که زمانش بسیار نزدیک است و مسابقات جام جهانی ژیمناستیک 2018 در جمهوری آذربایجان که اواخر اسفندماه برگزار می‌شود پس از یک بار تمدید تا 15 آذرماه در قزوین دایر خواهد بود اما هادی خناری‌نژاد یکی از دو ستاره ارشد این ورزش (دیگری سعیدرضا کیخا است)، به سبب مشغله‌هایش با کسب اجازه از محمدرضا خیرخواه سرمربی جدید تیم ملی ژیمناستیک 10 روزی است که به شهر زادگاه و محل زندگی‌اش یعنی قائمشهر بازگشته است و در آنجا تمرین می‌کند. تمرین او البته برای شرکت در جام ستارگان نیست زیرا ایران فقط یک نفر (کیخا) را به آنجا می‌فرستد اما خناری‌‌نژاد از میادین بعدی غافل و دور نمی‌ماند. وی مثل کیخا خواه ناخواه مسوولیت‌های بیشتری را بر دوش  خود حمل می‌کند و از بقیه متمایز شده و یک نمونه خاص است و باید دردسرهای آن را هم تحمل کند. به هر روی خناری‌نژاد و کیخا و سایر ژیمناست‌های شاخص ایران از حالا به شرکت آبرومندانه در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا هم چشم دارند و در صورت اعزام هادی به آنجا و برای چهارمین بار طعم شرکت در بازی‌های آسیایی را خواهد چشید. همین جا بد نیست بدانید که هادی از 14 سالگی به تیم ملی بزرگسالان ژیمناستیک راه یافت و وقتی اولین دوره بازی‌های آسیایی عمرش را تجربه کرد (به سال 2006 در دوحه قطر) حدود 15 سال سن داشت و اینک در 27 سالگی به مدت 12 سال است که پیراهن ملی بزرگسالان را بر تن دارد. بقیه را از زبان خود وی بشنویم.


آقای خناری‌نژاد، چطور به ژیمناستیک کشیده شدید؟
 پدرم مرا به سمت ورزش سوق داد. او البته یک فوتبالیست بود اما رفتنم به ژیمناستیک بر اثر تشویق و امکاناتی بود که برادر بزرگم که او هم یک قهرمان ژیمناستیک در قائمشهر بود برایم فراهم آورد.
برادرتان به چه سطحی در ژیمناستیک رسید؟
 برادرم مهدی به سطح قابل توجهی رسید و الان هم از مربیان تیم ملی ژیمناستیک جوانان ایران است.
از چه سن و سالی وارد ژیمناستیک شدید؟
 از چهار سالگی و در 7 سالگی قهرمان نونهالان کشور شدم و این مسیر پیشرفت تا رده‌های سنی بعدی ادامه یافت.
با این اوصاف و البته با یک بررسی ساده هم مشخص می‌شود که پیشرفت شما و کیخا یک روند تدریجی بوده و چند فدراسیون را در بر گرفته است.
 همینطور است. وقتی در دوحه برای اولین بار در بازی‌های آسیایی شرکت کردم با حدود 15 سال سن کم سن و سال‌ترین ژیمناست حاضر در آن مسابقات تلقی شدم.
اردوی قزوین چطور بود؟
 خوب بود و به روند آمادگی من کمک کرد.
خیرخواه گفته است وسایل عالی سالن ژیمناستیک شهر صنعتی الوند قزوین دلیل اصلی تمدید اردوی ملی‌پوشان بوده است و خود بچه‌ها نیز همین را می‌خواسته‌اند.
 صحت دارد اما باید متذکر شوم وسایل ژیمناستیک و سالن‌های ما در این رشته، اغلب قدیمی و مربوط به حداقل 10 الی 12 سال پیش است و به روزسازی نشده و هر چقدر هم که در مورد لزوم تغییر آنان و خرید وسایل جدید صحبت کرده‌ایم اثری نداشته است. به واقع تنها وجه برتری سالن قزوین بر سایر سالن‌های قدیمی این است که به سبب قلت رویکرد ورزشکاران بزرگسال به آنجا وسایلش سالم‌تر مانده است.
به این ترتیب اوضاع در شهر شما (قائمشهر) نیز به همین منوال است.
 درست گفتید و آن هم در حالی است که در شهر ما چیزی حدود 600 ژیمناست داریم که به طور مستمر به این ورزش می‌پردازند.
از بابت نو نبودن وسایل و امکانات این ورزش چقدر لطمه دیده‌اید؟
 زیاد، در ژیمناستیک حتی یک سانتیمتر تفاوت در محل سوار شدن دست‌تان به وسیله یا در مکان فرودتان پس از تکمیل حرکت در ترسیم سرنوشت‌تان نقش خواهد داشت. پیست حرکات زمینی از همه مهمتر است اما سال‌ها است که پیست‌های این ماده در کشورمان به سبب شدت و تعدد ضربات وارده به آنها، شکسته است و ما روی پیست‌هایی شکسته کار می‌کنیم، وقتی مجبورید روی یک پیست شکسته ضربه سخت و سفت بزنید تا حرکت‌تان درست انجام شود با رفتن به خارج و شرکت در مسابقات آنجا روی پیست‌های مدرن و بی‌عیب باید نرم ضربه بزنید و نمی‌توانید.
مگر خریدن این پیست‌ها چقدر سخت و گران است؟
 هر پیست 70 تا 80 میلیون تومان تمام می‌شود اما اگر می‌خواهید مدال درجه اول آسیایی و جهانی کسب کنید این حداقل بها و قیمتی است که باید بپردازید.
شما متخصص دارحلقه هستید اما دو حرکت جدیدی که اختراع کرده‌اید و فدراسیون بین‌‌المللی ژیمناستیک به نام خودتان ثبت کرده است، در پارالل انجام شده، قضیه از چه قرار است؟
 در دار حلقه شرایط کار و تنوع و وسعت حرکت سخت‌تر و محدودتر از 5 وسیله دیگر این ورزش است و هر حرکتی که تصور کنید روی این وسیله انجام شده و به ثبت رسیده است. در نتیجه به سمت پارالل رفتم که وسعت کار و امکانات موجود در آن بسیار بیشتر است.
بعد از این همه سال کار و حضور پر دامنه در ژیمناستیک، افسوس چه چیزی را دارید و چه توفیقی را هدف بعدی‌تان قرار داده‌اید؟
 من در سال 2010 در یکی از سری مسابقات موسوم به جام جهانی در خاک جمهوری چک به مدال طلا رسیدم و در نتیجه الان چشمم به یک مدال از بازی‌های آسیایی 2018 دوخته شده است. البته من می‌توانستم در سال 2014 در بازی‌های آسیایی اینچئون به چنین مدالی برسم اما فقط چند دهم ثانیه فاصله و یکی دو سانتیمتر فاصله در شکل‌گیری و پایان حرکتم مرا از مدال نقره یکی از تک وسایل آن مسابقات دور و محروم ساخت و دریغ آن هنوز در دل و ذهن من باقی است. جاکارتا می‌تواند محلی برای جبران آن واقعه تلخ باشد.
و پس از آن؟
 اگر مربیان تیم ملی بخواهند به سمت بازی‌های المپیک 2020 در توکیو دورخیز خواهم کرد. البته مثل معمول این رقابت‌ها هم پیکارهای انتخابی و مجوز ورودی دارد ولی من تلاشم را می‌کنم. رقابت‌های انتخابی المپیک 2020 از آبان‌ماه سال بعد و با انجام تدریجی تورنمنت‌های مختلف منجمله سری رقابت‌های وردکاپ در سطح دنیا شروع می‌شود و باید به حد نصاب‌های مشخص و رتبه‌های لازم در اینگونه رقابت‌ها یا مسابقات قاره‌ای برسید تا مسافر توکیو شوید. با این حال من مشکلی با این قضیه ندارم زیرا در تمام طول عمرم از جاده‌های هموار و آسان دور مانده و در مسیرهای خاکی و صعب‌العبور طی طریق کرده‌ام، تو گویی هیچ راه آسفالتی را در عمرم ندیده‌‌ام!
الگوی داخلی‌تان چه کسی بوده است؟
 الگوی خاصی نداشتم اما همیشه به امثال محمد آذرپی، ماهان باژرنگ و حسین طاهرخانی که پیشکسوتان من بوده‌اند احترام گذاشته‌ام، جا دارد از تمامی مربیانم در تیم ملی در تمامی ادوار هم به خاطر زحمات‌شان تشکر کنم.
اولین مربی‌تان به جز برادرتان که پیش‌تر درباره او صحبت کردید، چه کسی بود؟
 مربی اختصاصی و اولیه خودم در قائمشهر که بسیار به او مدیونم، حمیدرضا هاشمی نام دارد و همین که در نوجوانی توانستم ملی‌پوش بزرگسال شوم، می‌توانید بفهمید که آقای هاشمی چقدر خوب روی من کار کرده است.
ولی مربیان خارجی هم کم نداشتید.
 بین خارجی‌ها فیرات هلندی که دارای مدال المپیک هم در کارنامه‌اش هست، مربی تاثیرگذاری در کشورمان بود.
قهرمان محبوب خارجی‌تان چه کسی بوده است؟
 چن وی بینگ چینی را دوست داشتم و کارهایش را تعقیب می‌کردم زیرا در دار حلقه استاد و مدال دار جهانی بود و این همان رشته تخصصی من است.
آیا توصیه‌ای به نسل جوان‌تر دارید؟
 من یک حرف و خواسته‌ کلی دارم و آن لزوم توجه هر چه بیشتر به ژیمناستیک است زیرا از ورزش‌های پایه است و حتی مسوولان ارشد کشور هم روی ورزش‌های پایه و ورزش همگانی و لزوم بسط آنها تکیه و تاکید داشته‌اند. عمری کار و هزینه و تلاش صرف ساخت من و امثال من شده و شاید 2 میلیارد تومان باید داد تا یک خناری‌نژاد و کیخا ساخته شوند اما این ورزش جامعه‌ساز که باعث قوت پایه سایر ورزش‌ها هم می‌شود، ارزش اینگونه هزینه‌ها را دارد.

 

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/76484/