printlogo


نگاهی به قهرمانی جهان نوجوانان والیبال / لذت موفقیت با مربی ایرانی
نگاهی به قهرمانی جهان نوجوانان والیبال / لذت موفقیت با مربی ایرانی
کد خبر: 75860 تاریخ: 1396/6/7 14:39
وکیلی و همکارانش در روزهای اخیر و در طول مسابقات، بیش از هر چیز روی پاک بودن تیم تاکید داشتند. پاک بودنی که سال‌ها در والیبال ایران ارزشی نداشت و اصلا دیده نمی‌شد.

ایران ورزشی آنلاین / محسن آجرلو / نوجوانان والیبال در بحرین سنگ تمام گذاشتند. محمد وکیلی که یک بار دیگر نسل جدیدی را در والیبال تشکیل داده بود، این بار توانست به بهترین نتیجه ممکن یعنی قهرمانی جهان برسد. در شرایطی که تنها یک ست و آن را هم در فینال به رقبا واگذار کردند و مقتدرانه روی سکوی قهرمانی ایستادند. قهرمانی که با حضور یک کادر تمام ایرانی و معرفی نسلی پاک‌تر و با استعداد، شادی و ارزشش را برای اهالی والیبال و ورزش کشور دو چندان می‌کند. والیبال ایران حالا می‌داند که پشت سر نسل جواد کریمی، آقچه لی و دیگران، نسل فوق‌العاده دیگری در راه است که می‌تواند در سال‌های آینده به ستاره‌های والیبال ایران تبدیل شود.

نوجوانان ایران که با نایب قهرمانی در آسیا راهی رقابت‌های جهانی شده بودند، این بار دو ستاره دوره گذشته خود را هم در اختیار داشتند. امیرحسین اسفندیار و پوریا یلی، دو بازیکن تیم نوجوانان ایران در سال 2015 بودند که البته در آن رقابت‌ها خیلی به آنها بازی نرسید اما دقیقا برای درخشش در همین روزها همراه تیم رفته بودند. بازیکنانی که در این رقابت‌های اخیر در بحرین، ستاره تیم ایران و بازی‌ها بودند. در آخر هم دیدیم که اسفندیار ارزشمندترین بازیکن و بهترین دریافت کننده شد. پوریا یلی هم به اعتقاد همه باید بهترین پشت خط‌ زن بازی‌ها می‌شد که البته این اتفاق نیفتاد. به عبارت دیگر محمد وکیلی در کنار ساختن نسلی جدید از بازیکنان با استعداد با فیزیک خوب، از کاشته‌های دوره گذشته خود هم بیشترین استفاده را برد و شاید اختلاف سومی دوره گذشته‌اش با قهرمانی این دوره، داشتن همین دو بازیکن بود.
 
بدون باخت با تنها سه ست باخته
تیم ایران بازی‌هایش در این رقابت‌ها را با حریف دشواری مثل ایتالیا آغاز کرد. آغازی که پر فشار و سنگین بود اما نتیجه بسیار خوبی داشت و فشار آن بازیکنان ایران را با جدیت بسیار بیشتری به رقابت‌ها وارد کرد. ملی‌پوشان ایران پس از برد 3 بر 2 مقابل ایتالیا، تا فینال حتی یک ست هم به حریفان واگذار نکردند. دیگر هیچ تیمی حتی چین و کره و ترکیه هم نتوانستند حتی یک ست از تیم ایران بگیرند. روس‌ها هم در فینال در آستانه شکست سه بر صفر بودند اما نوجوانان ایران پس از پیروزی در دو ست اول، قدری بازی را رها کردند و ست سوم را به حریف دادند. به این ترتیب با احتساب دو ست برابر ایتالیا در بازی اول و یک ست در بازی آخر، تیم ایران در طول این رقابت‌ها تنها سه ست به حریفان واگذار کرد اما بدون باخت و با اقتدار قهرمان جهان شد.

دومین قهرمانی با تیم پاک تر
وکیلی و همکارانش در روزهای اخیر و در طول مسابقات، بیش از هر چیز روی پاک بودن تیم تاکید داشتند. پاک بودنی که سال‌ها در والیبال ایران ارزشی نداشت و اصلا دیده نمی‌شد. این دومین قهرمانی ایران در نوجوانان جهان است اما همه می‌دانند که تیم ایران در آن دوره چطور قهرمان شد. خود محمد وکیلی که در آن دوره دستیار ست کوویچ بود بیش از همه می‌داند که ستاره‌های ایران در آن دوره چه شرایط سنی داشتند. حال و روز امروزشان هم البته نشان می‌دهد. بازیکنانی که بهترین‌های جام شدند و عنوان ارزشمندترین بازیکن را هم کسب کردند، حالا حتی به‌عنوان بازیکن جانشین هم جایی در تیم ملی ندارند و در تیم‌های خوب لیگ برتر هم جایی ندارند.
وکیلی حالا از تیمی حرف می‌زند که حتی یک روز هم صغر سن ندارد و در این شرایط قهرمان جهان شده! او ادعای بسیار بزرگی کرده اما اگر فرض را بر داشتن حتی یک یا دو بازیکن صغر سن هم در این تیم بگیریم، قهرمانی در جهان اتفاق بسیار خوبی است. آن هم با حداقل ده بازیکن نوجوانان (زیر 19 سال) واقعی که بهترین نتیجه ممکن در رده خود را گرفته‌اند. اصلا حالا که او می‌گوید تیمش تماما پاک است‌، چه چیزی بهتر از این!
نتیجه امروز تیم نوجوانان وقتی با کادر فنی تمام ایرانی به دست آمده، خوشحالی‌اش برای‌مان دو چندان می‌شود و افتخار می‌کنیم به داشتن بهترین مربی جهان در رده نوجوانان. مربی که نسل پشت نسل بازیکن برای والیبال ایران تربیت کرده و آنها را با نتایج خوب به والیبال ایران تقدیم می‌کند. تثبیت تمام و کمال توانایی‌های مربی مانند وکیلی و کادر فنی‌اش شاید یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های این رقابت‌ها برای والیبال ایران باشد. دو نسلی که در سال‌های اخیر تربیت کرده تا سال‌ها می‌توانند والیبال ایران را تغذیه کنند اما مهم‌تر از همه خود اوست که راه و چاه بازیکن‌سازی و پرورش آنها را می‌داند و می‌تواند باز هم به روند خوبش در رده‌های پایه ادامه دهد.

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/75860/