printlogo


حسن یزدانی، قهرمان ناراضی!
حسن یزدانی، قهرمان ناراضی!
کد خبر: 75805 تاریخ: 1396/6/4 01:09
نماینده ایران در وزن 86 کیلوگرم در مسابقات جهانی پاریس با اقتدار به مدال طلا رسید. سه مدال طلای دیگر به ژاپن، آذربایجان و گرجستان رسید.

ایران ورزشی آنلاین / حسن یزدانی که با اقتدار به فینال 86 کیلوگرم مسابقات جهانی پاریس رسیده بود، در گام آخر هم به بوریس ماکوئف امان نداد و کشتی‌گیر اسلواک را در دو دقیقه و 24 ثانیه ضربه فنی کرد.

حریف روسی‌الاصل تلاش زیادی داشت که در برابر حملات یزدانی مقاومت کند، ولی مثل حریفان قبلی قهرمان ایرانی خیلی زود تسلیم شد و امتیازات متوالی از دست داد. در نهایت او حتی نتوانست تا آخر وقت اول دوام بیاورد و فینال را 10 بر صفر واگذار کرد.

تیم ملی کشتی آزاد ایران آخرین بار توسط حسن رحیمی و رضا یزدانی در جریان رقابت های جهانی ۲۰۱۳ بوداپست مجارستان به مدال طلا رسیده بود اما آخرین مدال طلای ایران در وزن ۸۶ کیلوگرم به مسابقات جهانی ۱۹۹۸ تهران باز می گردد که علیرضا حیدری مدال طلای جهان را بر گردن آویخت.

حسن یزدانی در رقابت های المپیک ۲۰۱۶ ریو در وزن ۷۴ کیلوگرم به مدال طلا رسید تا کشتی آزاد ایران را پس از ۱۶ سال صاحب مدال طلای المپیک کند. او در بازگشت از برزیل به یک وزن بالاتر آمد.

یزدانی پیش از این در دور نخست استراحت کرد، سپس عظمت دولت بیکوف نایب قهرمان آسیا از قزاقستان  را در ۳ دقیقه و ۲۰ ثانیه با نتیجه ۱۲ بر ۲ شکست داد. او در دور سوم مقابل پیتر یانولوف دارنده مدال نقره بازی های اروپایی از مولداوی به روی تشک رفت و این کشتی گیر را نیز در ۳ دقیقه و ۱۲ ثانیه با حساب ۱۰ بر صفر شکست داد.

یزدانی در سومین مبارزه و در یک چهارم نهایی به مصاف الکساندر گوستیف نایب قهرمان اروپا از آذربایجان رفت. یزدانی در این مبارزه نیز طبق عادت همیشگی از همان ثانیه نخست حملات پیاپی خود را آغاز کرد و حریف را از نفس انداخت تا اینکه این کشتی گیر را نیز در مدت زمان ۵ دقیقه ۱۰ بر صفر شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. نابغه کشتی ایران در نیمه نهایی به مصاف ولادیسلاو والی‌یف قهرمان جوانان جهان از روسیه رفت و این کشتی گیر روس را نیز با نتیجه ۴ بر صفر از پیش رو برداشت و فینالیست شد.

از خودم راضی نیستم!

یزدانی بعد از پیروزی در فینال گفت: «دیدید که کشتی گیر حریف دائما دفاع می کرد. البته داوری هم بی تاثیر نبود. خدا را شکر می‌کنم که یک مدال خوشرنگ را در این مسابقات به دست آوردم. دو سه روز قبل سرما خورده بودم و به نظر خودم در دو کشتی اول نتوانستم خیلی خوب کشتی بگیرم. نمی دانم بقیه چه فکری می کنند، اما به هر حال خوشحالم یک مدال خوشرنگ در این دوره از مسابقات کسب کردم. از این بابت خدا را شکر می کنم.»

طلاها تقسیم شد

در وزن ۵۷ کیلوگرم مدال طلا به یوکی تاکاهاشی از ژاپن رسید که در دیدار فینال توماس گیلمان از آمریکا را ۶ بر صفر برد. مدال های برنز این وزن نیز به بخلایار اردنبات از مغولستان و آندری یاتسنکو از اوکراین رسید.

در وزن ۶۱ کیلوگرم مدال طلای جهان به حاجی علی‌اف از آذربایجان رسید که در دیدار فینال مقابل گاژی مراد رشیدوف روس با ضربه فنی پیروز شد. مدال های برنز این وزن نیز به ولادیمیر خینچگاشویلی از گرجستان و بونه رودریگز کوبایی رسید.

در وزن ۸۶ کیلوگرم نیز بعد از یزدانی، بوریس ماکوئف از اسلواکی نقره گرفت، ولادیسلاو والی‌یف از روسیه و جی دن کاکس از آمریکا نیز به مدال برنز رسیدند.

مدال طلای سنگین وزن کشتی آزاد قهرمانی جهان به گنو پتریاشویلی گرجستانی رسید. دارنده مدال برنز المپیک و جهان در فینال وزن ۱۲۵ کیلوگرم مقابل طاها آکگل ترک و دارنده مدال طلای المپیک و ۲ طلای جهان در رقابتی زیبا، سخت و نفسگیر با نتیجه ۱۰ بر ۸ پیروز شد. طاها آکگل برای سومین مرتبه پیاپی به دنبال طلای جهان بود که در این راه ناکام ماند. مدال های برنز این وزن نیز به نیکولاس گویادوفسکی از آمریکا و لوون بریانیدزه از ارمنستان رسید.

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/75805/