printlogo


آنالیز گل‌های خورده پرسپولیس؛ پنالتی، اشتباه و ناهماهنگی
آنالیز گل‌های خورده پرسپولیس؛ پنالتی، اشتباه و ناهماهنگی
کد خبر: 100600 تاریخ: 1398/5/18 16:33

یکی از عوامل قهرمانی پرسپولیس در سه فصل گذشته و درو کردن جام های متعدد خط دفاعی منسحجم و قدرتمند این تیم بوده است به طوری که معمولا این تیم یا صاحب بهترین خط دفاع بوده یا یکی از سه تیم برتر در این زمینه لقب گرفته است.

با این حال شاید دریافت گل در بیشتر بازی‌های تدارکاتی پیش  فصل تا حدودی هواداران پرسپولیس را از بابت خط دفاع نگران کند بخصوص اینکه در مقایسه با بازی سایپا  و نساجی که پرسپولیس دو گل خورد،در مصاف با فولاد تقریبا نفرات اصلی به میدان رفتند و خبری از جوان‌های ناپخته و کم تجربه در ترکیب نبود.

البته یکی از گل‌های خورده مقابل فولاد از نقطه پنالتی به دست آمد که در این خصوص نمی‌توان درباره ضعف خط دفاعی صحبت کرد اما گل دیگر با ناهماهنگی مدافعان پرسپولیس حاصل شد.

در این صحنه هافبک فولاد با پاس بلند عمقی فضای بین کنعانی زادگان و محمد نادری را نشانه رفت و شیمبا با شوتی سرضرب دروازه رادوشوویچ را باز کرد.در این صحنه کنعانی از مهاجم برزیلی فولاد غافل بود ضمن اینکه نادری فاصله زیادی با او داشت و به نوعی جا مانده بود تا نتواند فضای پشت کنعانی را پوشش دهد و به او کمک کند.

در بازی دوم تدارکاتی آخر هفته پرسپولیس بازهم دو گل خورد.در این مسابقه یک نیمه شجاع کنار سیدجلال بازی کرد و نیمه دیگر احسان محمد حسینی.این بار و در مقابل نساجی باز هم مدافعان پرسپولیس پنالتی دادند و نوبت به شجاع خلیل زاده بود تا با تکلی خشن عباس‌زاده راکه موقعیت گل داشت سرنگون کند.

گل دوم اما بر اثر اشتباهات خط دفاعی پرسپولیس به ثمر رسید.در این لحظات سیدجلال  و احسان محمدحسین یک زوج متفاوت در قابل دفاع تشکیل داده بودند.سیدجلال 38 ساله کنار یک مدافع 21 ساله که اتفاق ویژه ای بود.

در این بازی و در نیمه دوم سیدجلال یک بار اشتباه بزرگ بیرانوند را جمع کرد و بیرانوند هم در یک صحنه اجازه نداد تا اشتباه بد مدافع جوان سرخ ها تبدیل به گل شود اما در صحنه گل دوم نساجی وقتی انصاری نتوانست تکل مناسبی روی بازیکن پا به توپ برود و محسن ربیع خواه هم در متوقف کردن یا توپگیری از بازیکن حریف عاجز ماند،بازیکن نساجی از مقابل سیدجلال اقدام به شوتزنی کرد که توپ با برخورد به دستان بیرانوند تبدیل به گل شد.

در واقع زنجیره‌ای از اشتباهات بازیکنان پرسپولیس در یک سوم دفاعی باعث این گل شد که تکرار چنین صحنه‌هایی در بازی‌های لیگ برتر می تواند اندوخته تیم را به راحتی بر باد دهد.

با مروری به بازی‌های پیش فصل و تدارکاتی پرسپولیس مشخص می‌شود سرخ ها در بیشتر بازی‌هایشان گل خورده اند  که می تواند نگرانی‌هایی در خصوص خط دفاعی این تیم به وجود بیاورد.البته فلسفه بازی‌های تدارکاتی پی بردن به همین نکته‌ها و جزئیات است تا مسائل و مشکلات تیم در همه خطوط قبل از ورود به مسابقات رسمی حل و فصل شود پس به خاطر این ناهماهنگی یا ضعف نمی توان ایراد و انتقادی متوجه مدافعان پرسپولیس کرد.

در عین حال باید به مدافعان پرسپولیس یادآوری کرد با قوانین جدید داوری هر گونه برخورد توپ به دست در محوطه جریمه پنالتی خواهد بود و باید از این به بعد بشدت مراقب باشند تا اینطوری به حریف‌شان پنالتی ندهند.

11

 

 

لینک مطلب: http://www.iran-varzeshi.com/News/100600/آنالیز-گلهای-خورده-پرسپولیس