printlogo


گفت و گو با مرتضی محصص درباره فلسفه مشترک تیم‌های ملی
رمز موفقیت فوتبال ما مذاکره است
رمز موفقیت فوتبال ما مذاکره است
کد خبر: 100284 تاریخ: 1398/4/24 15:13
 
 

محمد قراگزلو/برای صحبت در خصوص ایجاد فلسفه مشترک در تیم‌های ملی باید سراغ اصل جنس می‌رفتیم. مرتضی محصص مدت‌هاست در این خصوص مطالعه می‌کند و حرف‌های به دردبخوری در این باره دارد.
  
آقای محصص این روزها حضور فعالی در تمرین تیم‌های ملی دارید و تقریبا هر روز در مرکز ملی فوتبال دیده می‌شوید. شرایط چگونه است؟
 هر دو تیم (تیم ملی و تیم امید) مراحلی را طی می‌کنند و مهم این است که این مراحل چگونه طی شود. الان هم فرهاد مجیدی هم مارک ویلموتس در حال شناختن بازیکنان هستند تا وارد ساختن تیم (TEAM BUILDING) شوند. این کار ابتدا با شناختن بازیکنان شروع می‌شود. بازیکنانی که طبق تصمیم کادر فنی انتخاب می‌شوند و اینکه آیا با آن روش و سیستم توانایی اجرا را داشته باشند و با آن جور باشند یا نه که این زمان می‌برد. بعد وارد مرحله تمرینات می‌شوید ولی مهم‌ترین مرحله از ساختن تیم، بازی‌های دوستانه است که اینجا عیار بازیکنان را تا 95-90 درصد محک می‌زنید. بعد هم که به انتخاب نهایی می‌رسید که عده‌ای انتخاب می‌شوند و عده‌ای دیگر نه. در واقع چهار مرحله وجود دارد: انتخاب، تمرین، بازی‌های دوستانه و انتخاب نهایی که بازی‌های دوستانه مهم‌ترین مرحله است. شما اگر 50 جلسه هم تمرین داشته باشید مسابقه با حضور داور، لاین من، VAR و شرایطی که مسابقه دارد فرق می‌کند. الان هر دو تیم مشغول تیم بیلدینگ هستند. انتظار از فرهاد مجیدی زیاد است و مارک هم دارد سعی می‌کند بهترین نفرات را برای سالیان آینده و 2022 قطر و بازی‌های آسیایی انتخاب کند. این صحبت مربوط به سه چهار سال آینده است و اینکه با چه چهره‌هایی در آن مقطع زمانی وارد مسابقات شوند که عملکرد بالایی داشته باشند. همزمان احتیاج به بازی‌های دوستانه هم دارند که من شنیدم با ازبکستان و کرواسی قرار است بازی کنیم که این بازی‌ها به همه تیم‌های ملی کمک خواهد کرد تا بازیکنان محک بخورند و مشخص شود که آیا با فلسفه و باورهای سرمربی تیم ملی جور هستند یا