فوتبال ایران / شناسه خبر: 99999 / تاریخ انتشار : 1398/4/12 06:00
|
همه موانعی که بر سر راه برگزاری لیگ نوزدهم قرار دارد

ورزشگاه‌ها استاندارد نمی‌‍‌شوند، باشگاه‌ها بدهکار می‌مانند

بهناز میرمطهریان / لیگ نوزدهم یکی از چالشی‌ترین دوره‌های لیگ خواهد بود که از همین ابتدا برگزاری‌اش هم قطعی نیست و با تردید همراه است.

ورزشگاه‌ها استاندارد نمی‌شوند، باشگاه‌ها بدهکار می‌مانند

بهناز میرمطهریان / لیگ فوتبال ایران در شرایطی در آستانه نوزدهمین دوره خود قرار گرفته است که در برگزاری لیگ با انواع چالش‌ها و تهدیدها مواجه است. فدراسیون فوتبال جدی‌ترین تهدید برای برگزاری رقابت‌های لیگ را ورزشگاه‌های غیراستاندارد معرفی کرده است و بدون اینکه راه‌حلی جدی برای حل این مشکل در نظر داشته باشد، طی نامه‌ای به اداره کل‌های ورزش و جوانان هر استان و همچنین روسای هیأت فوتبال استان‌ها، خواسته است تا در تجهیز و استانداردسازی ورزشگاه‌ها مشارکت کنند. مهدی تاج اما خودش هم نمی‌داند قرار است این مشکل دقیقاً چطور حل شود. نمی‌داند تصمیم و تهدید یکباره او برای جلوگیری از برگزاری لیگ چه موانعی را پیش رو دارد و با چه چالش‌های بزرگی گره خورده است.

بحث لزوم تجهیز ورزشگاه‌ها به صندلی‌های شماره‌دار و گیت‌های مناسب برای بلیت‌فروشی الکترونیکی در حالی مطرح شده است که هنوز معلوم نیست این هزینه‌ها باید از سوی باشگاه‌ها انجام شود یا هیأت‌های فوتبال استان‌ها. اداره کل‌ ورزش و جوانان هر استان هم که مدعی است اعتبار لازم برای هزینه جهت استانداردسازی ورزشگاه‌ها را ندارد و شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی هم می‌گوید تنها می‌تواند برای ورزشگاه آزادی و تختی تهران هزینه کند و هزینه این شرکت برای ورزشگاه‌های استان‌های دیگر، خلاف قانون است.

دعوای اصلی در واقع باز هم بین فدراسیون فوتبال و دولت است. فدراسیون فوتبال می‌داند که باشگاه‌ها، در حالی که هیچ تملکی بر ورزشگاه‌ها ندارند، زیر بار چنین هزینه‌ای نخواهند رفت. از سوی دیگر در اداره کل ورزش و جوانان هم اعتباری برای استانداردسازی ورزشگاه‌ها در اختیار ندارد. فدراسیون اما پیش از آنکه این معضل را حل کند از شورای تأمین استان‌ها خواسته که از برگزاری بازی در ورزشگاه‌های غیر استاندارد ممانعت به عمل آید.

ورزشگاه‌ها گرچه اصلی‌ترین مانع و چالش برگزاری لیگ نوزدهم به حساب می‌آیند اما تنها چالش و تهدیدی نیستند که این لیگ سردرگم با آن روبه‌روست.

حق پخش تلویزیونی و بلیت فروشی الکترونیکی دو چالش اساسی هستند که در راستای استانداردسازی ورزشگاه‌ها پیش پای فوتبال قرار می‌گیرد. جدا از این‌ها باشگاه‌های بدهکار که تقریباً تمامی تیم‌های لیگ برتری به جز تیم‌های اصفهانی را شامل می‌شوند، در حال حاضر امکان ثبت هیچ قراردادی را ندارند و همین موضوع در صورت جدیت سازمان لیگ می‌تواند بعد از موضوع تجهیز ورزشگاه‌ها مانع برگزاری لیگ نوزدهم باشد.

دیگر بگذریم از اصرار فیفا به ورود زنان به ورزشگاه‌های کشور که چالش جدی دیگری است در برابر برگزاری لیگ نوزدهم و ممکن است حتی برگزاری لیگ را با مشکل مواجه کند.

علاوه بر همه این‌ها آماده نبودن VAR (کمک داور ویدئویی)، حل نشدن مشکل حق پخش تلویزیونی و مسائل این چنینی در کنار مسائل قبلی، لیگ نوزدهم را به یکی از چالشی‌ترین و پرمشکل‌ترین لیگ‌های فوتبال تبدیل کرده است.

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر