ورزش ایران / شناسه خبر: 99986 / تاریخ انتشار : 1398/4/11 14:55
|
تصمیم عجیب وزارت ورزش درآستانه مجمع انتخاباتی وزنه‌برداری!

رای گیری الکترونیکی؛ تخلف محرز انتخاباتی

استفاده از تجهیزات الکترونیکی برای اولین بار در تاریخ برگزاری مجامع ورزشی به جهت انجام «رای گیری الکترونیکی» در مجمع انتخاباتی وزنه برداری باردیگر شائبه مهندسی انتخابات را در این رشته قوام بخشید!

رضاعباسپور:اعلام زمان برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون وزنه‌برداری تقریبا آرامش نسبی را در آستانه برگزاری این رویداد در مجموعه وزنه‌برداری بوجود آورده بود، اما باردیگرانتشار خبر «رای‌گیری الکترونیکی» در مجمع انتخاباتی فدراسیون وزنه‌برداری که قرار است روز یکشنبه 16 تیرماه 98 در آکادمی ملی المپیک برگزارشود، باردیگر ذهن اعضاء مجمع را با چالشی جدید و شائبه مهندسی انتخابات به شیوه مدرن درگیر کرد!

در حالی‌که انتخابات فدراسیون وزنه‌برداری بعد از ماه‌ها بلاتکلیفی قرار است یکشنبه 16 تیرماه در آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک برگزار شود، اما تصمیمی عجیب در آستانه برگزاری انتخابات باعث ایجاد شائبه و حاشیه شده است. تصمیمی که واقعا جالب و البته تعجب برانگیز است که چرا الان و در فاصله زمانی 6 روز مانده تا برگزاری این مجمع علنی شده و روی خروجی برخی رسانه‌های ورزشی بارگزاری شده و انتشار یافته است؟!

خبر منتشر شده گویا اززبان مسئولان برگزاری مجمع انتخاباتی وزنه‌برداری بدین ترتیب  نقل شده که قرار است  مجمع انتخاباتی وزنه‌برداری برای نخستین بار در تاریخ برگزاری مجامع ورزشی به صورت «رای گیری الکترونیکی» برگزار شود. خبری که حقیقتا تعجب اهالی وزنه‌برداری و اعضاء مجمع وزنه‌برداری را بدنبال داشت! این موضوع یعنی رای گیری به صورت الکترونیکی  اتفاقی عجیب و بودار به نظر می‌رسد که تا کنون مشابهش در مجامع انتخابی سابقه نداشته و برای نخستین بار قرار است به شکل آزمایشی  و خیلی ناگهانی در مجمع انتخاباتی وزنه‌برداری که سوای حاشیه جدید بوجود آمده این همه شائبه و حرف و حدیث بدنبال دارد اجرا شود!نکته عجیب‌تر در این ماجراپاسخگو نبودن، بی‌اعتنایی  و عدم شفاف‌سازی دغدغه ایجاد شده برای اهالی وزنه‌برداری توسط مسئولان وزارت ورزش و برگزار کننده مجمع انتخاباتی وزنه‌برداری در این خصوص است! اتفاقی تلخ برای این مجموعه که باردیگر ذهن آنها را درگیر چالشی عجیب و غریب و جدید کرده است!

این تصمیم در حالی‌ تنها چند روز پیش از برگزاری انتخابات وزنه‌برداری مطرح شده که تا کنون و حتی در چند سال اخیر روال برگزاری مجامع به سبک و سیاق دیگری بوده است. دقیقا براساس ماده 13 آیین نامه انتخاباتی مجامع فدراسیون‌های ورزشی همواره براساس قانون مصوب رسم بر این بوده که رای‌گیری به صورت دستی و مخفیانه برگزار شده است.  قانون در ماده 13 ثبت شده در آیین نامه مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی صراحتا اعلام کرده است:«رای‌گیری در مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی به صورت کتبی، مخفی و حضوری در تعرفه‌های مشخصی که به امضاء رییس و دبیر مجمع رسیده باشد انجام می‌شود.» بنابراین اینکه به یکباره چه اتفاقی یا تغییر و تحولات پشت پرده‌ای رخ داده که مسئولان وزارت ورزش یک شبه به این نتیجه رسیده‌اند که روند معمول برگزاری مجامع انتخاباتی به سبک قانونی و قدیمی بدرد نمی‌خورد و باید بدون اطلاع قبلی به اعضاء مجمع و نیز انجام یک پروسه کارشناسی دقیق روی این پروژه پر حرف و حدیث آنرا را دستخوش تغییر کنند، حقیقتا تعجب برانگیز است!

همانطوریکه گفتیم آیین نامه برگزاری مجامع صراحتا می‌گوید رای‌گیری در مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی  باید بدون هیچ تغییر و تحولی به صورت مخفی و دستی انجام شود، اما حالا چرا و به چه دلیلی در آستانه انتخابات وزنه‌برداری که این همه حرف و حدیث و حاشیه‌های ریز ودرشت را بدنبال دارد، مسئولان وزارت ورزش تصمیم می‌گیرند یک چنین پروژه پرازابهام و بدتر از همه شائبه مهندسی الکترونیکی انتخابات وزنه‌برداری را به ضرر خود  روی زبان‌ها بیاندازند جای سوال و تعجب دارد؟!

اصلا مسئولان وزارت ورزش این سیستم را‌ی‌گیری را کجا و چه زمانی، توسط چه نهاد و افرادی مورد ارزیابی و سنجش قرار داده  تا از صحت و سلامت نتایج آن اطمینان داشته باشد و درنهایت باعث ایجاد حواشی مخرب و غیر قابل جبران در انتخابات پیش‌روی برای اهالی وزنه‌برداری نشود؟ فارغ از اینها این پروژه بی‌هویت و کارشناسی نشده از سوی کدام نهاد رسمی و قانونی ثالث نظارتی مجوز و تاییدیه گرفته که تا کنون هویت این نهاد علنی و رسانه‌ای نشده است؟

سوای همه این مواردی که ذکر شد، آیا اعضای مجمع که قرار است برای نخستین بار چنین پدیده‌ای را تجربه کنند، آشنایی و تخصص کافی برای رای دادن با چنین سیستمی را دارند و یا اصلا چه ضمانتی وجود دارد که به هنگام رای گیری، رای دهندگان با این پدیده نوظهور در مجمع انتخاباتی دچار خطا و اشتباه غیر قابل جبرانی نشوند؟

به هر حال اینطور به نظر می‌رسد وزارت ورزش در تصمیمی عجولانه و کارشناسی نشده، بدون اعلام قبلی چنین اقدامی را انجام داده که احتمال داردعواقب و لطمات جبران‌ناپذیری را درنهایت برای ورزش کشور و وزنه‌برداری ایران داشته باشد. خصوصا اینکه در سال‌های اخیر همواره شائبه دخالت مسئولان وزارت ورزش در انتخابات فدراسیون‌های ورزشی و مهندسی کردن نتایج روی این وزارتخانه سایه انداخته که این اقدام نیز می‌تواند مورد نقد منتقدان دائمی مهندسی نتایج توسط وزارت ورزش قرار گیرد.

بدون تردید اگر این اتفاق در زمانی مناسب و چند ماه مانده برگزاری مجمع از سوی وزارت ورزش علنی می شد، قطعا خیلی نقدی به آن وارد نبود و می شد با یک دوره آموزشی مناسب و شفاف سازی سازو کار این نمونه از رای گیری شرایط را برای به روز شدن مجامع بواسطه رای گیری الکترونیکی به شکلی منطقی ترسیم و طراحی کرد. اما حالا و در فاصله زمانی اندک باقی مانده تا مجمع انتخاباتی وزنه برداری این اتفاق طبیعتا بودار و شائبه ساز به نظر می رسد.

captcha
تازه ها
بیشتر