فوتبال ایران / شناسه خبر: 99946 / تاریخ انتشار : 1398/4/9 20:39
|
انتخابی شبیه برانکو

کالدرون، گزینه مطلوب در نقطه صفر

کارنامه این آرژانتینی در قیاس با روزی که برانکو به ایران آمد، ثابت می کند که کالدرون قطعا گزینه بدی برای پرسپولیس نخواهد بود.

گابریل کالدرون حالا مهمترین سوژه فوتبال ایران است. مردی که در چند روز اخیر نامش بیش از صدها هزار بار در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی سرچ شده؛ بیش از هر نام دیگری حتی در حوزه سیاست و حتی اقتصاد. سرمربی فصل جدید پرسپولیس که پس از یک دوره بحرانی و مذاکره با گزینه های متعدد سرانجام انتخاب شد تا روی نیمکت داغ سرخ ها در فصل جاری بنشیند. نیمکتی که صاحب آن یک امپراطور در 4 سال گذشته بوده و از همین رو نشستن بر جای او کار بس دشوار و طاقت فرسا است.

برانکو در اوج و در قله محبوبیت و موفقیت ناگهان رفیق نیمه راه شد و پرسپولیس را ترک کرد و حالا کالدرون ناگزیر از قیاس با این قله نشین است. آنچه به شدت کار او را دشوار خواهد کرد و سایه سنگینی است که شاید خروج از آن برای کالدرون غیرممکن باشد.

هنوز پای این آرژانتینی کارکشته به ایران نرسیده، قیاس او با برانکو آغاز شده و در تمامی این مقایسه ها، کالدرون یک بازنده مطلق است اما اگر اندکی از این فضای غبارآلود احساسی فاصله بگیریم و نگاهی منطقی و واقع گرایانه به کالدرون داشته باشیم، او انتخاب بد و اشتباهی نیست و در قیاس با نقطه صفر با برانکو حتی در برخی از جهات از سرمربی کروات پیشی می گیرد. کارنامه این آرژانتینی در قیاس با روزی که برانکو به ایران آمد، ثابت می کند که کالدرون قطعا گزینه بدی برای پرسپولیس نخواهد بود و حتی در میان سایر گزینه هایی که به پرسپولیس نزدیک شدند، گزینه بهتر و به عبارتی خیرالموجودین است.

روزمه کالدرون در نقطه شروع نسبت به برانحکو آنچنان کمبودی ندارد و بلکه در برخی فاکتورها نسبت به پروفسور کروات برتری هم دارد.

---

1. ظاهر افراد دلیل موجهی برای قضاوت نیست. کالدرون در نگاه نخست گزینه ای مسن برای پرسپولیس به نظر می رسد و خیلی ها از روی چهره او را با پیرمردی چون مانوئل ژوزه مقایسه می کنند اما جالب است بدانید که کالدرون از برانکو جوانتر است! برانکو وقتی به پرسپولیس آمد 61 ساله بود و کالدرون در 59 سالگی قرمزپوش می شود.

2. هر دو نفر یک بار تیمهایشان را به جام جهانی رسانده اند. برانکو با ایران و کالدرون با عربستان برای جام 2006. جامی که البته نتایج هر دو ضعیف و دور از انتظار بود. ایران در گروهی که مکزیک، پرتغال و آنگولا حضور داشتند، با دو شکست و یک تساوی نومیدکننده برابر آنگولا با یک امتیاز و رتبه چهارم به کار خود پایان داد و عربستان در گروهی که اسپانیا، اوکراین و تونس حضور داشتند، با دو شکست برابر دو نماینده اروپا و یک تساوی برابر نماینده آفریقا با یک امتیاز و رتبه چهارم به کار خود پایان داد.

3. هر دو نفر یک بار در لیگ های درجه یک سابقه سرمربی گری دارند. برانکو با هانوفر در بوندس لیگا در فصل 99-2000 و کالدرون با بتیس در لالیگا در سال 2014.

4. برانکو پیش از پرسپولیس 5 سال بود که جامی نگرفته بود. کالدرون هم حالا هشتمین سال بدون جام خود را سپری می کند.

5. برانکو پیش از پرسپولیس حدود 2 سال بدون تیم بود و کالدرون نیز 18 ماه پیش از پرسپولیس بیکار بوده است.

6. هر دو نفر یکی دو بار کاندید سرمربی گری تیم ملی کشورشان شده اند. برانکو در در سال 2017 و قبل از زلاتکو دالیچ کاندیدای سرمربیگری کراوسی بود و کالدرون قرار بود بعد از جام جهانی 2010 جایگزین مارادونا شود.

7. هر دو سابقه یک بار حضور در جام ملت های آسیا را دارند. برانکو با ایران سال 2004 و کالدرون با عمان در سال 2007. اگرچه برانکو با ایران در 2004 به رتبه سوم رسید اما کالدرون با عمان کوچک در مرحله گروهی حذف شد.

8. هر دو نفر سابقه یک نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان را دارند؛ برانکو با پرسپولیس در سال 2018 و کالدرون با الاتحاد عربستان در سال 2009.

9. کالدرون از برانکو به مراتب فوتبالیست بزرگتری بوده و دو بار در جام جهانی بزرگسالان 1982 اسپانیا و 1990 ایتالیا حضور داشته و در کنار مارادونای کبیر بازی کرده و یک بار در جام جهانی 1979 جوانان حاضر بوده که حاصل آن یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی بوده است.

10. سیستم بازی تیمهای کالدرون مانند برانکو هجومی است و به آرایش مرسوم 1-3-2-4 علاقه دارد. او برخلاف برانکو که گاها با توجه به مهره ها و شرایط به سمت 4-4-2 کلاسیک شیفت می کرد، غالبا به این سیستم وفادار است اما برخلاف برانکو که نفرات فیکس و حتی تعویضی هایش کاملا مشخص بودند، در انتخاب بازیکنان و تعویض ها دست و دلباز است و تقریبا از همه مهره هایش بسته به شرایط بازی و تیم حریف استفاده می کند. کالدرون همانند برانکو به فوتبال مالکانه اعتقاد دارد اگرچه سبک مورد دلخواهش انتقال سریع از دفاع به حمله و سرعت تیمی و حملات پردامنه است برخلاف برانکو که هب فوتبال باحوصله و تاکتیکی اعتقاد داشت.

---

کارنامه کالدرون خصوصا در سال های اخیر قابل دفاع نبوده اما عقبه او نشان می دهد که مانند برانکو اگر مورد حمایت واقع شود، در حضور بازیکنان باکیفیتی که در تیم پرسپولیس وجود دارند و ثباتی که از لحاظ نفری در این سال ها بر خلاف رقبایشان خصوصا استقلال داشته اند می توانند به موفقیت برسند.

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر