فوتبال ایران / شناسه خبر: 99923 / تاریخ انتشار : 1398/4/9 02:13
|

یافتن گلزن، مشکل اصلی تیم‌های مدعی/ چه کسی کار را تمام می‌کند؟

لیگ هجدهم نتوانست گلزن آینده‌داری به چرخه فوتبال ایران اضافه کند و مهاجمانی که در 30 بازی فصل حدود 5 گل می‌زنند، گزینه مناسبی برای حل مشکل گلزنی نیستند.

چه کسی کار را تمام می‌کند؟

آرمن ساروخانیان/ بازار نقل و انتقالات لیگ نوزدهم داغ شده و خبرهایی که از پشت پرده مذاکرات می‌رسد از پیشنهادهای چند میلیارد تومانی و بعضا چندصدهزار یورویی برخی از بازیکنان حکایت دارد. در جمع پرطرفدارهای بازار همه جور بازیکنی دیده می‌شود. از ملی‌پوش فعلی و سابق تا بازیکنی که تا به حال حتی رنگ اردوی تیم ملی را هم ندیده، ولی در فضایی که بازیکن باکیفیت کمتر پیدا می‌شود، توانسته بازار خوبی پیدا کند.

فراوانی بازیکن در پست‌های مختلف یکسان نیست و البته پست‌ها هم اهمیت مشابهی ندارند. مثلا در بعضی پست‌ها می‌توان کار را با یک بازیکن متوسط یا یک بازیکن غیرتخصصی پیش برد، ولی پست‌هایی مثل دروازه‌بان یا مهاجم نوک نقشی کلیدی در موفقیت یا ناکامی یک تیم دارند.
در بازار لیگ برتر، در این دو پست خلا زیادی دیده می‌شود، بخصوص دومی که به نظر می‌رسد کفگیر به ته دیگ خورده است. تیم ملی با داشتن آزمون، طارمی و انصاری‌فرد، نگرانی بابت گلزن ندارد، ولی فوتبال ایران نتوانسته پس از انتقال این مهاجمان به فوتبال اروپا جایگزین‌های مناسبی برای آنها تولید کند.
نگاهی به جدول گلزنان لیگ هجدهم هم این مشکل را تایید می‌کند. از جمع چهار گلزنی که بیش از 10 گل زدند سه نفر (کی‌روش، پریرا و استوکس) خارجی بودند. علیپور، تنها مهاجم ایرانی بالای 10 گل (14 گل که 4 تا از آنها پنالتی بود)، قصد جدایی از پرسپولیس را دارد و به احتمال زیاد به فوتبال اروپا خواهد رفت.
یونس شاکری و امین قاسمی‌نژاد، هر دو از پدیده دو مهاجم ده گله هستند و بازیکنان بعدی 8 گل زده‌اند یا کمتر. بهترین گلزن پرسپولیس پس از علیپور، سیامک نعمتی هافبک است که 6 گل زده. در استقلال اوضاع بدتر است و فرشید باقری هافبک با 6 گل زده بهترین گلزن تیم بوده. کیفیت پایین مهاجمان یکی از دلایلی بود که متوسط گل زده لیگ هجدهم به زیر دو گل رسید و با وضعیت فعلی بازار امید زیادی نیست که اوضاع در لیگ پیش رو بهتر شود.
در میان باشگاه‌های مدعی پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی فصل جدید را با مربیان خارجی جدید شروع می‌کنند و به امید تحول فنی هزینه بالایی متحمل شده‌اند، ولی این مربیان برای پیاده کردن ایده‌های‌شان نیاز به بازیکنان کارآمد دارند که یکی از مهم‌ترین آنها گلزن است.
تبریزی، بهترین گلزن فصل قبل استقلال تنها 5 گل زد و استراماچونی با آگاهی از این موضوع به مدیران استقلال تاکید کرده که تیمش نیاز به یک گلزن درجه یک دارد.
پرسپولیس در صورت رفتن علیپور با بحران بزرگی در خط حمله روبه‌رو خواهد شد و پس از عملکرد ضعیف بودیمیر قطعا به یک مهاجم جدید نیاز دارد. تراکتور هنوز نتوانسته استوکس را برگرداند و در این تیم هم خلا یک مهاجم گلزن کاملا آشکار است. تمام امید سپاهان این است که بتواند کی‌روش، آقای گل فصل قبل را حفظ کند و اگر موفق نشود، کارش خیلی سخت خواهد شد.
مدیران باشگاه‌ها در هفته‌های گذشته تلاش زیادی برای پیدا کردن سرمربی مناسب داشتند و تکلیف اکثر نیمکت‌ها مشخص شده. ماموریت سخت بعدی آنها پیدا کردن یک مهاجم گلزن است که در شرایط اقتصادی فعلی کار خیلی سختی به نظر می‌رسد.
لیگ هجدهم نتوانست گلزن آینده‌داری به چرخه فوتبال ایران اضافه کند و مهاجمانی که در 30 بازی فصل حدود 5 گل می‌زنند، گزینه مناسبی برای حل مشکل گلزنی نیستند.
پیدا کردن گلزن خارجی هم با بالا رفتن نرخ ارز اصلا آسان نیست. خرید مهاجم 100 یا 200 هزار دلاری معمولا حکم دور ریختن پول باشگاه را دارد. پرو‌پژیچ که شکایتش استقلال را در خطر محرومیت قرار داده، منشا و ذ در نیم‌فصل دوم فصل گذشته یا بودیمیر نمونه‌هایی از این مهاجمان ناکارآمد هستند. برای پیدا کردن مهاجمان بهتر، باشگاه‌ها باید سراغ بازیکنان گران‌تر بروند که قیمت‌شان می‌تواند به 10 میلیارد تومان یا بیشتر برسد.
تا امروز باشگاه‌ها برای لیگ نوزدهم هزینه زیادی متحمل شده‌اند، ولی هنوز گلزن این تیم‌ها مشخص نیست؛ چه کسی کار را تمام می‌کند؟

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر