فوتبال ایران / شناسه خبر: 99873 / تاریخ انتشار : 1398/4/5 18:03
|
بلیت فروشی اینترنتی، نور و چمن خوب نداریم

لیگ نوزدهم روی هوا: تهدید خودمانی!

بلیت فروشی اینترنتی، نور و چمن خوب نداریم

لیگ برتر نوزدهم یا همان لیگ حرفه ای خودمان در آستانه رسیدن به دو دهه از برگزاری اش با یک سوال بزرگ مواجه شده که کلیت حرفه ای بودن فوتبال مان و بالاترین سطح لیگ باشگاهی‌مان را زیر سوال می برد.الان نزدیک به دو هفته است که خود مسوولان فدراسیون احتمالا به خودشان اخطار می دهند که شاید لیگ برگزار نشود یا حداقل اینکه بموقع شروع نشود.در عین حال وقتی این دوستان مسوول اخطار می دهند و تهدید می کنند باید این پرسش را به صورت جدی مطرح کرد که واقعا لیگ نوزدهم بموقع شروع خواهد شد؟

سازمان لیگ به مربیانی که امروز(چهارشنبه) در نشست هم اندیشی مربیان با مسوولان این سازمان حضور داشتند برنامه داده و قرار است دهم مرداد لیگ برتر را شروع کنند اما به خاطر حضور ذوب آهن در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا تیمی که با ذوب آهن بازی می‌کند باید هفتم یا هشتم به میدان برود.البته همه این موارد منوط به این است که ورزشگاه‌ها از نظر ایمنی و امنیتی به حد نصاب برسند.

تا الان مسوولان سازمان لیگ از ۵۰ درصد ورزشگاه‌ها بازدید کرده اند.قرار است تا سه‌شنبه هفته آینده ۱۴ ورزشگاه لیگ برتر را بازدید کنندو ایرادها اعلام خواهد شد.از طرفی مشکل اصلی مساله بلیت فروشی است.بلیت فروشی باید به صورت اینترنتی انجام شود و گیت‌گذاری‌ها و اتاق‌های کنترل، راه اندازی شود که اصلا مشخص نیست در فرصت حدودا 5 هفته ای تا شروع فصل تازه لیگ برتر چطور قرار است این امکانات در ورزشگاه ها تعبیه شود. کیفیت چمن ورزشگاه‌ها هم باید به حد نصاب برسد و از نظر نور، مشکلی وجود نداشته باشد که البته هر سال در این دو شاخص مشکلات فراوانی را در ورزشگاه‌ها شاهد بوده ایم. مسوولان  سازمان لیگ می گویند موارد لازم به باشگاه‌ها ابلاغ شده است.فدراسیون هم به ادارات ورزش استان هایی که در لیگ برتر تیم دارند نامه زده که دست بجنبانند اما سوال اینجاست که همه چیز سر وقت انجام خواهد شد؟

مهدی تاج این روزها هر جا می نشیند این ترس را به جان همه می اندازد که شاید لیگ اصلا برگزار نشود.او در تازه ترین مصاحبه اش در قزوین گفته:« امسال جمع‌بندی همه بر این است که همه ورزشگاه‌ها دارای زیرساخت‌های لازم برای فروش اینترنتی بلیت باشند و اگر ورزشگاهی آماده نباشد، مصوبه شورای عالی امنیت ملی، درخواست ناجا و فدراسیون فوتبال نیز بر این است که تا آماده شدن این زیرساخت‌ها، لیگ برتر برگزار نشود.»

وی افزود:«اگر ورزشگاهی آماده نشود، آن تیم باید به استان همجوار برود و اگر در استان همجوار نیز این امکان وجود نداشت، بازی‌ها بدون تماشاگر برگزار خواهد شد.برگزاری لیگ برتر منوط به این است که تعداد ورزشگاه‌های دارای امکان فروش بلیت اینترنتی به یک حد نصابی برسد و اگر این نشد لیگ تا تکمیل ورزشگاه‌ها تعطیل خواهد بود.»

جدا از داستان بلیت فروشی که خودش کلی جزئیات هزینه بر و زمانبر دارد ، مساله امنیت ورزشگاه ها هم نکته ای است که این فصل اهمیت چندبرابری کرده و فدراسیون و سازمان لیگ می خواهند هر طور شده اجازه آشوب را در ورزشگاه ها ندهند.در واقع بعد از اتفاقات فینال جام حذفی و بازی های  جنجالی لیگ مثل پرسپولیس – سپاهان،حالا فدراسیون فوتبال از سوی وزارت ورزش ، مجلس و رسانه‌ها تحت فشار است که این فصل لیگ بی جنجالی داشته باشیم.

هر چند قرار است قوانین بازدارنده، محرومیت ها و جرایم بسیار شدیدتر و سنگین تر شود اما فدراسیون می خواهد با ایجاد زیرساخت‌های لازم زمینه آشوب و جنجال را بخشکاند.رئیس فدراسیون معتقد است مهمترین راهکار در این زمینه بلیت فروشی الکترونیکی است چرا که اگر دقیقا مشخص شود چه تعداد تماشاگر به ورزشگاه می‌آیند و دقیقا چند نفر در ورزشگاه حضور دارند، کنترل‌‌شان راحت‌تر خواهد بود.

با این حال از آنجا که تماشاگران ایرانی راه‌های دور زدن نرده‌های ورزشگاه‌ها را مثل قانون خوب بلدند  باید مسائل و تدابیر پیشگیرانه فراتر از بلیت فروشی اینترنتی و گیت گذاری‌های مربوط به این مساله باشد.

تازه لیگ برتر با مساله VAR  هم مواجه است. هر چند بدون VAR  هم می شود فصل تازه را شروع کرد اما تاکید مسولان این است که از همین ابتدا این مشکل هم حل شود.البته در این خصوص تاکنون فقط نقشه جانمایی دوربین ها در ورزشگاه را دیده ایم و تازه قرار است جلسه ای در این خصوص برگزار شود.

3

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر