فوتبال ایران / شناسه خبر: 99849 / تاریخ انتشار : 1398/4/4 18:40
|

لشگر یک نفره در ستیز با تیم‌های بدهکار

مهدی تاج باز هم به مقابله با تیم های بدهکار تاکید کرده اما به نظر می رسد مانند سال‌های اخیر جریان های مرتبط بافوتبال او را دراین راه همراهی نکنند و تنها مشتی وعده در این ماجرا باقی بماند.

حمیدرضا عرب/تهدید مهدی تاج به ممانعت با حضور تیم های بدهکار در لیگ نوزدهم، ژست تازه ومتفاوتی نیست. رئیس فدراسیون فوتبال در سال های اخیر بارها با همین شدت و حرارت علیه تیم های بدهکار مصاحبه و آن ها را تهدید به حذف از شرکت در رقابت های فصل آتی کرده است. وعده هایی که هیچ یک اجراء نشده و بدهکاران در نهایت توانسته اند بدون هیچ عامل بازدارنده یا ضمانت برای پرداخت دیون خود دوباره به لیگ بازگردند. رئیس فدراسیون فوتبال در تازه ترین اظهاراتش به ظاهر با لحنی جدی تر علیه این جریان برخواسته و در همین راستا نشست هایی با مربیان حاضر در کلاس پیشرفته مربیگری و حتی تصمیم گیران وزارت ورزش برگزار کرده است.

 تاج علاوه بر تاکید دوباره به اجرای این قانون باشگاه هایی را که نتوانند استانداردهای لازم برای برگزاری رقابت های لیگ برتر را فراهم کنند، تهدید به برگزاری بازی های شان در شهر های همجوار کرده است. پرسشی که بعد از صحبت های اخیر آقای رئیس به وجود آمده این است که اساسا با چه سازوکاری این قوانین اجراء خواهند شد و آیا باشگاه های فوتبال ایران که عمیقا وابسته به کانال های مالی دولت هستند مکلف به اجرای قانون فوق خواهند بود یا همچون سال های گذشته روابط پنهان و رایزنی های پشت پرده ای حکم به بازگشت بدهکاران به فوتبال خواهد داد؟ دراین ماجرا به نظر می‌رسد که عزم فدراسیون فوتبال و رئیسش برای ممانعت با ورود تیم های بدهکار و قانون شکن به لیگ آتی جزم است اما دیگر جریان های مرتبط چندان با فدراسیون فوتبال همکاری نمی‌کنند و یا اینکه زورشان به متولی فوتبال می‌چربد.

مدیرانی که بدون درنظر گرفتن تراز مالی بی رویه درنقل وانتقالات خرید می کنند  وعموما از زیر بار پرداخت دستمزدهای کلان بازیکنان خود برنمی‌آیند نقشی کلیدی دراین ماجرا دارند. نمونه اش ماجرای پروپئیچ که اکنون باشگاه استقلال را با چالشی جدی مواجه ساخته و یا پیش تر دردسرهایی که گربیان باشگاه پرسپولیس را به واسطه عقد قرارداد با ژوزه گرفت.

بدون شک اگر مدیران این دوباشگاه می‌دانستند که قانون روزی با آن ها به جهت تعهدات مالی خارج از عرف و توان مالی باشگاه های خود، برخورد می‌کند هیچ گاه وارد چنین بازی خطرناکی نمی‌شدند. البته در دیگر باشگاه ها نیز اوضاع به همین منوال بوده و مدیران باشگاه ها به دلیل آنکه اغلب دست شان توی جیب دولت بوده، بدون تامین اعتبارات مالی لازم بدهی های سنگینی برای مدیران بعدی به وجود آورده اند وچهره باشگاه های خود را به باشگاه های بدهکار و بدقول بدل ساخته اند.

بدون شک اگر متولی فوتبال آن قدر دستش باز باشد و مورد حمایت قرار بگیرد تا با خیالی آسوده و بدون هزینه و بازخوردهای احتمالی با بدهکاران مقابله کند، فوتبال ایران در کمترین زمان ممکن از وجود بدهکاران پاک خواهد شد اما مادامی که تنها یک نفر در راس خواهان مقابله با بدهکاران باشد و با شروع بازی های لیگ به جهت اغماض با بدهکاران پی در پی تحت فشار قرار بگیرد، هیچ تغییری در این رویه ایجاد نخواهد شد و بدهکاران همچنان در فوتبال ایران جولان خواهند داد.

1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر