فوتبال ایران / شناسه خبر: 99845 / تاریخ انتشار : 1398/4/4 17:56
|
قراردادی که با کی‌روش مقابل سعیدلو بستیم صوری بود

ترابیان: با رنار توافق کردیم، ویلموتس تحت تأثیر فشارها آمد

عباس ترابیان می‌گوید: «سرمربی فعلی تیم ملی با این وضعیت ماندگار نیست.»

ترابیان: با رنار توافق کردیم، ویلموتس تحت تأثیر فشارها آمد

عباس ترابیان یکی از افرادی بود که در عقد قرارداد فدراسیون فوتبال با کارلوس کی‌روش نقش موثری داشت. برهمین اساس هم بود که وقتی فدراسیون به دنبال جانشین کی‌روش می‌گشت، باز هم برای مذاکرات به سراغ ترابیان رفت. او مدعی است که در مسیر انتخاب سرمربی به موفقیت‌های خوبی هم دست پیدا کرده بود و با رنار به توافق رسیده بود تا اینکه ناگهان به دلیل فشارها تصمیم‌ها عوض شد. او نگاه متفاوتی به حضور ویلموتس در تیم ملی ایران دارد و معتقد است که او کسی نیست که با شرایط ایران بسازد و در تیم ملی ایران بماند.

 

شما یکی از افرادی بودید که همیشه در پروسه انتخاب سرمربی، قابل اعتماد فدراسیون بوده‌اید و در مذاکرات هم نقش موثری داشتید. حضور ویلموتس را در فوتبال ایران چطور ارزیابی می‌کنید؟

در جریان انتخاب جانشین کی‌روش هم فدراسیون فوتبال از من کمک خواست و ما به یک نتایجی هم رسیدیم و گزینه‌ای مدنظرمان بود که اگر قطعی می‌شد، می‌توانستیم بگوییم کسی را آورده ایم که در مقایسه با کی‌روش هیچ کمبودی ندارد اما به خاطر فشارهایی که برای انتخاب زودتر سرمربی به رییس فدراسیون وارد می‌شد، ایشان دیگر راضی شده بودند که هرکسی که تا اندازه‌ای هم موجه هست و به درد تیم ملی می‌خورد، بیاید و هدایت تیم ملی را به دست بگیرد.

 

یعنی معتقددید که ویلموتس آن گزینه‌ای نیست که بتواند جای کی‌روش را روی نیمکت تیم ملی ما پر کند؟

من امیدوارم ویلموتس موفق باشد اما گذشته از هر موضوعی، دیدگاه‌های یک مربی به خصوص مربی که بتواند با شرایط اقتصادی ایران کار کند حائز اهمیت است. این موضوع من را درباره ویلموتس نگران می‌کند.

 

یعنی معتقدید که ویلموتس در فوتبال ایران ماندگار نیست؟

بله.

 

گزینه‌ای که شما با آن مذاکره کرده بودید چه کسی بود؟

من با هروه رنار مذاکره کرده بودم و او هم از نظر فنی چیزی کم از کی‌روش نداشت و هم از نظر اخلاقی بسیار انسان خوش‌اخلاق و منعطفی بود. من 5 روز با او زندگی کردم. رنار واقعاً مشتاق بود به ایران بیاید. او کاملاً شرایط فوتبال ایران را می‌دانست و شرایط و مشکلات ما را پذیرفته بود. این نکته مهمی بود که در حال حاضر ما به آن بسیار نیاز داشتیم.

 

پس چه شد که این اتفاق نیفتاد؟

او بعد از پایان قراردادش با تیم ملی مراکش می‌توانست با ما قرارداد ببندد. قرارداد او ما ژوئن به پایان می‌رسید اما از طرفی فدراسیون فوتبال برای انتخاب هرچه زودتر سرمربی تیم ملی تحت فشار بود و به همین دلیل منتظر رنار نماندیم. ضمن اینکه در این رابطه خود آقای تاج تصمیم گرفتند و من از جزییات مذاکره با ویلموتس اطلاعی ندارم.

 

چرا مربیان خارجی از دستیار ایرانی فراری هستند؟

ما در قراردادی که با کی‌روش داشتیم قید کرده بودیم که حتماً او دو دستیار ایرانی داشته باشد. او هم پذیرفته بود اما خیلی راحت، دو دستیار ایرانی را کنار گذاشت.

 

چه شد که رفتار کی‌روش تغییر کرد؟ این تغییر از کجا کلید خورد؟

تقصیر ما بود. تقصیر فدراسیون فوتبال بود. چون نتوانستند کی‌روش را مدیریت کنند. از طرفی بعضی آقایان در سطوح بالای کشور، به دلیل محبوبیتی که کی‌روش کسب کرده بود، با او طرح دوستی ریخته بودند و حمایت‌های عجیبی از او می‌کردند. طوری که علی کفاشیان سه بار می‌خواستیم با او قرارداد نبندیم اما در نهایت او با دوستانش تماس می‌گرفت و ما را تحت فشار می‌گذاشت. به خاطر همین جرأت پیدا کرده بود که آن حرف‌ها را بزند و اواخر هم مدعی بود که می‌تواند وزیر را تغییر دهد.

 

اصلاً چه شد که شما به سمت کی‌روش رفتید؟

آن زمان ما طبق روندی کمیته‌ای فنی تشکیل داده بودیم که آدم‌های صاحب‌نامی از نظر فنی مثل آقای محصص حضور داشتند. هرکسی تخصصی داشت و من هم از نظر شناخت بین‌المللی مربیان در جمع آن‌ها حضور داشتم. در نهایت ما به سه اسم رسیدیم. اریکسون، انتیک(سرمربی صربستانی) و کی‌روش که مدتی بعد آقای کفاشیان کی‌روش را انتخاب کرد و من برای جلسات اختصاصی با او رفتن. 7 ماه روی قرارداد کار کردیم تا امضا شد. وقتی او به ایران آمد قراردادش امضا شده بود و امضای قرارداد در حضور سعیدلو صوری بود.

 

با شرایطی که امروز در فوتبال ایران حاکم است، نیاز اصلی فوتبال ایران را در چه می‌بینید؟

ما در بحث‌های مدیریتی ضعف داریم. در سطح مدیریت فدراسیون فوتبال آدمی که به زبان انگلیسی مسلط باشد و بتواند در سطح بین‌المللی به راحتی ارتباط برقرار کند، نداریم. آدم‌هایی که با تجربه لازم و دیدگاه‌های به روز بتوانند برای فوتبال فعالیت کنند، جایشان خالی است.

 

با این مدیریت، آینده فوتبال را چگونه می‌بینید؟

من به آینده این فوتبال خوش‌بین نیستم. فوتبال باید درآمدزایی بسیار قابل توجهی داشته باشد. شما وقتی صحبت از بازی می‌کنید اسپانسرها باید سینه بزنند اما ما بسیاری از جذابیت‌های فوتبال را به خاطر ندانم کاری فدا کردیم. ما از اصلی‌ترین منبع درآمد فوتبال که حق پخش تلویزیونی است بی‌بهره‌ایم. درآمد جام جهانی روسیه شش میلیارد دلار بود که 70 درصد آن از رایت تلویزیونی است. ما حتی یک ریال هم بابت این موضوع دریافت نمی‌کنیم!

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر