فوتبال ایران / شناسه خبر: 99823 / تاریخ انتشار : 1398/4/4 13:02
|
استقلال قهرمان شود گلدان‌های باشگاه را آب می‌دهم

صادقی: دلالی که با استراماچونی عکس می‌گیرد کمر استقلال را شکسته

امیرحسین صادقی در مصاحبه متفاوت به نقش برخی دلال‌ها در بسته شدن استقلال اشاره می‌کند. دلال‌هایی که به قول او چیزی از فوتبال نمی‌دانند و با استراماچونی هم عکس یادگاری می‌گیرند.

حمیدرضا عرب/امیرحسین صادقی با کوهی از حرف‌های مانده در دل مقابل ما است. چهره‌ای که بازی‌هایش در استقلال از یاد و خاطر هیچ کس نمی‌رود. صادقی همچنان رویای بازگشت به زمین فوتبال را در سر می‌پروراند و در 37 سالگی خودش را آماده‌تر از بسیاری از بازیکنان می‌داند. می‌شود او را جدی گرفت. صادقی از این رفت و برگشت‌ها در زندگی‌اش کم نداشته است. بلوف نمی‌زند اما بعید است که تیمی یا مربی به او اعتماد کند. بازی دادن به او که 37 بهار را گذرانده ریسک بالایی دارد. شاید اگر مصدومیت ناخواسته به سراغش نمی‌آمد، می‌توانست به بازگشت خوشبین‌تر باشد اما حالا قدری این بازگشت سخت و دشوار است. با امیرحسین صادقی با همین محوریت وارد یک گفت و شنود بلند شدیم. کاملا اتفاقی اما جذاب و پر از نکته. از لابه‌لای صحبت‌های مدافع سابق آبی‌ها تیتر‌های زیادی را می‌شود بیرون کشید اما او به صرف اینکه با صحبت‌هایش سروصدایی به پا کند پای درد دل با ما ننشست. امیرحسین صادقی حرف‌ زد که فقط با یکی درد دل کرده باشد. حرف‌هایی که خودش عمیقا اعتقاد دارد از سر دلسوزی و تیم دوستی است.

آقای صادقی مدتی است خبری از شما نیست.


 بیرون گود هستیم. بدون مدیربرنامه!


مگر می‌خواهی فوتبال بازی کنی که می‌گویی بدون مدیربرنامه؟


 بله، می‌خواهم فوتبال بازی کنم. یکی، دو سال دیگر در خودم می‌بینم که توی گود باشم اما مدیربرنامه‌ای ندارم که من را به تیمی منتقل کند. خودتان می‌دانید که، حرف اول و آخر را در فوتبال ایران مدیربرنامه‌ها و دلال‌ها می‌زنند. من هیچ وقت سراغ این آدم‌ها نرفتم و به همین دلیل در شرایطی از فوتبال جدا شدم که هنوز می‌توانستم بازی کنم. فصل پیش، بینی‌ام شکست و نتوانستم ادامه بدهم اما الان حاضرم با تمام بازیکنان استقلال آزمایش بدهم؛ هم بدنی، هم هوشی و هم هر تستی که لازم است. مطمئن باشید از همه آنها بهتر خواهم بود.


با استقلال صحبت می‌کردی می‌رفتی سر تمرین آنها. استقلال هم کمبود مدافع دارد.


 سر نخواستن من دعوا است. ضمن اینکه استقلال را دارد یک دلالی می‌بندد که من با او ارتباط ندارم؛ یک دلال بزرگ.


این شخص که می‌گویی ایجنت رسمی است؟


 ای کاش بود اما نیست. خیلی ایجنت‌ها هستند که گاهی هم دیده‌ام با استقلال کار می‌کنند و استاد این حرفه هستند، فوتبال بلدند و بازیکن را به خوبی می‌شناسند اما شخصی کنار استقلال قرار گرفته که هیچ چیز از فوتبال نمی‌داند. متاسفم برای باشگاه استقلال که حتی اجازه می‌دهد این آقای دلال با استراماچونی عکس هم بگیرد. اسمش را نمی‌آورم اما این دلال کمر استقلال را شکسته است.


چرا باشگاه استقلال اجازه می‌دهد چنین افرادی دور و برش باشند؟


 ما فوتبالیست‌ها یک حرفی می‌زنیم که از سر تجربه است. حرف این است که اگر می‌‌خواهی یک باشگاه را بشناسی از دلال‌های دور و برش بشناس. اینها هستند که برای یک باشگاه تعیین‌تکلیف می‌کنند! متاسفانه برخی دلال‌ها در فوتبال ایران جولان می‌دهند. همه را می‌خرند. از معدود داورانی گرفته تا لابی با یکسری افراد که دست‌شان توی کار است. ‌ای کاش عادل فردوسی‌پور بود و هنوز آن برنامه را داشت تا دست اینها را رو کند.


 برنامه نود اما به دلایل نامعلومی دیگر روی آنتن نمی‌رود.


 فردوسی‌پور خصلت خوبی داشت که مبارزه با همین دلال‌ها و سیستم‌های فساد پشت‌پرده بود. او دست یکسری افراد را رو می‌کرد. من یک سوال از شما دارم. ماجرای سیستم بلیت‌فروشی لیگ برتر که چند وقت پیش سر و صدا کرد چرا به حال خودش رها شد؟ باور کنید دلال‌ها عادل فردوسی‌پور را هم زمینگیر کردند و اجازه ندادند آن برنامه ادامه پیدا کند. کثافت‌کاری در فوتبال ایران وجود دارد. شما به من بگویید ماجرای سوپر جام چه شد؟ چرا این همه بازیکن به باشگاه‌ها می‌آیند و می‌روند. فقط درباره استقلال حرف نمی‌زنم. درباره پرسپولیس هم می‌گویم. چرا برانکو با اینکه 2 سال قرارداد داشت از پرسپولیس رفت؟ آیا این مسائل عادی است؟ یک سوال دیگر؛ چرا استخدام استراماچونی در استقلال یک ماه طول کشید؟ کسی نیست دیگر این مسائل را پیگیری کند و مهدی تاج هم به‌عنوان رییس این فوتبال وسط این همه ناهنجاری گیر کرده و همه مشکلات را از چشم او می‌بینند. امیدوارم تاج در این وضعیت جان سالم به در ببرد. باور کنید اگر فردوسی‌پور بود و آن برنامه اجرا می‌شد بعضی‌ها به خودشان اجازه نمی‌دادند هر کاری دوست دارند در این فوتبال انجام دهند. الان همه مشکلات افتاده گردن مهدی تاج که مردانگی نیست. فدراسیون یک شخصی را رییس خودش می‌خواهد که احساس و عاطفه نداشته باشد تا در مقابل این حجم از اتفافات عجیب و غریب خم به ابرو نیاورد و کارش را ادامه بدهد.


به استراماچونی اشاره کردی؛ سرمربی تیم محبوبت. اینکه می‌گویی قرارداد او به دلایلی با تاخیر منعقد شده، یعنی چه؟


 از دهان من چیزی بیرون نیاید بهتر است. من فقط کد‌هایی می‌دهم. دیدید که تا من حرف می‌زنم بعضی‌ها ناراحت می‌شوند.


آینده استقلال با این مربی ایتالیایی، به سوال و بهتر است بگوییم به ابهام بزرگی بدل شده است. چیزی در چنته دارد؟


 برای من برخی تصمیم‌گیری‌های این آقا جای تعجب دارد. شاید من دارم اشتباه می‌کنم و شاید هم بعد‌ها به این نتیجه برسم که تمام برداشت‌های من از استراماچونی درست بوده است. زمان همه چیز را مشخص می‌کند اما برای من مهم است که بدانم استراماچونی حرفه‌ای هست یا نیست. این آقا یا آمده در فوتبال خاورمیانه اسمش را توی دهان‌ها بیندازد و یا اینکه می‌خواهد مدتی باشد، دستمزدی بگیرد و بدون موفقیت برود. ببینید در استقلال خبرهایی هست که باید به آن توجه کرد. وقتی این آقا را نه هیات مدیره قبول دارد، نه کمیته فنی، آیا به نظر شما می‌توان به آینده‌اش خوشبین بود؟ من اصلا نمی‌دانم استقلال را چه شخصی می‌بندد. پاسخ این سوال اما خیلی مهم است. برای من عجیب است که استراماچونی چطور با دیدن چند فیلم از استقلال، مربیگری در این تیم را قبول کرده یا خرید برخی بازیکنان را تایید کرده است. اینها مهم است. بعد می‌شنوم که مربی ایرانی را هم پس می‌زند و می‌گوید فقط یک آنالیزور ایرانی می‌خواهم.


پیروز را هم نخواست.


 پیروز در استقلال اسم بزرگی است. برای او افت دارد که آنالیزور استقلال باشد و خیلی خوب شد که کنار کشید و اصلا هم باشگاه استقلال نباید چنین پستی را به پیروز پیشنهاد می‌داد. ببینید یکسری ناهماهنگی‌ها در باشگاه استقلال وجود دارد که بسیار شگفت‌انگیز است. چطور به شخصیت بزرگی همچون پیروز پیشنهاد آنالیزوری می‌دهند؟ یکی جواب این سوال را به من بدهد. واقعا چنین تصمیمی مسخره است.


استراماچونی ظاهرا عزمش را جزم کرده با همین کادرفنی وارد لیگ نوزدهم شود. آیا آینده درخشانی را متصوری؟


 دوست ندارم پیش‌داوری کنم و حرفی بزنم که برخی از هواداران استقلال ناراحت شوند. از طرفی هم وقتی حرف‌های هواداران استقلال در فضای مجازی را رصد می‌کنم، می‌بینم که اینطور هم نیست که ما فکر می‌کنیم و مردم خیلی چیزها را بهتر از ما تشخیص می‌دهند و می‌فهمند. ببینید استقلال سال‌ها است قهرمان لیگ برتر نشده و موفقیت در چنین تیمی دشوار است. استراماچونی برای اینکه بتواند استقلال را قهرمان کند، لااقل باید 3 بازیکن درجه یک خارجی داشته باشد. بازیکنانی که عیارشان حتی از پاتوسی هم بالا‌تر باشد اما آیا در استقلال چنین بازیکنانی را می‌بینید؟ من دو حالت برای استراماچونی در چنین وضعیتی متصورم. اینکه تا هفته دهم آنقدر خوب نتیجه می‌گیرد که مدیران باشگاه استقلال با او قرارداد 5 ساله می‌بندند و یا اینکه تا آن زمان آنقدر بد نتیجه می‌گیرد که از استقلال کنار گذاشته می‌شود. اگر برای این مربی بازیکنان خوبی گرفته شود بخصوص در خط میانی و خط حمله اتفاقات خوبی رخ می‌دهد غیر از این استقلال جفت پوچ است و مثل وعده 40 ساله صعود تیم المپیک باید تا سال 1400 برای قهرمان شدن این تیم صبر کند.


در این میان نقش مدیران باشگاه استقلال در تقویت تیم بسیار پررنگ است و آنها هم باید در نقل و انتقالات عملکرد خوبی داشته باشند و اینطور نباشد که تنها با جذب استراماچونی کار را تمام شده تلقی کنند.


 می‌خواهم با فتحی و اعضای هیات مدیره باشگاهی که 13 سال از عمرم را در آن سپری کرده‌ام رک حرف بزنم، بدون‌پرده و بی‌رودربایستی. آقای فتحی، یا می‌توانی سر کیسه را شل کنی، حامی‌مالی بیاوری و تیم خوبی ببندی یا نمی‌توانی. این بهانه‌هایی که الان زمزمه‌هایش را می‌شنویم اصلا خریدار ندارد. یا یک شخص می‌تواند در استقلال به‌عنوان مدیر کار کند یا نمی‌تواند. اگر می‌توانی بسم‌ا... و برو جلو و اگر نمی‌توانی، همین الان خداحافظی کن و برو چون فردا اگر نتوانی دوباره موفق شوی، این هواداران هیچ توجیهی را از شما نمی‌پذیرند. بگذارید حرف دیگری را هم بزنم. من مدیر و اعضای هیات‌مدیره در این باشگاه زیاد دیده‌ام. این هیات‌مدیره‌ای که الان راس کار استقلال گذاشته‌اند اصلا به مدیرعاملش نمی‌خورد و فضای استقلال به شکلی عجیب و نامأنوس است. فاصله بین این افراد خیلی زیاد است.

فردی مثل منزوی اما چهره‌ای شناخته‌شده و کاربلد است.


 به نظر من هم همینطور است. منزوی کار را می‌شناسد و اگر همین الان امور را به دست ایشان بدهند تیم را قهرمان می‌کند. یادم می‌آید در سال‌هایی که جوان بودم ایشان در باشگاه مسوولیت بزرگی داشتند که در نهایت تیم با مشتی بازیکن جوان قهرمان شد اما الان می‌‌شنوم که صفر تا صد امور نقل و انتقالاتی تیم به دست خطیر افتاده است. چطور این شخص بعد از 6 ماه حضور در استقلال با دعوا و مرافعه به این جایگاه رسیده است؟ شخصی که درکارنامه‌اش جز دعوا و اختلاف چیزی نمی‌بینیم چرا مسوولیت مهمی در استقلال به دست گرفته است؟ چرا کار دست منزوی نیست؟ من نمی‌خواهم اسم فتح‌ا... زاده را بیاورم چون می‌گویند دارد از این مدیر حمایت می‌کند اما نایب قهرمانی هم برای استقلال یعنی ناکامی و آقایانی که مدیریت استقلال را به عهده دارند باید این مسائل را درک کنند.


 زمزمه نداری و مشکلات مالی را اما می‌شد از فحوای کلام مدیران استقلال بعد از نشست معارفه استراماچونی به وضوح درک کرد. ظاهرا خودشان هم به این نتیجه رسیده‌اند که شاید نتوانند بازیکنان آنچنان شاخصی به خدمت بگیرند و بیشتر توان مالی را روی پرداختی به سرمربی و دستیارانش و حل مساله پروپژیچ متمرکز کرده‌اند.


 ببینید هوادار این چیزها را متوجه نمی‌شود. فتحی نباید به خودش اجازه دهد اگر فردا خدای نکرده استقلال نتیجه نگرفت در انظار بگوید که ما پول نداشتیم. حرف من با آقای فتحی این است که اگر نمی‌تواند همین الان کار را به دست افراد کاربلدی مانند فتح‌ا... زاده یا حتی قریب، اولیایی و واعظ بسپارد تا آنها استقلال را مدیریت کنند. من این حرف‌ها را از سر دلسوزی می‌زنم. استقلال افرادی می‌‌خواهد که کارشان را خوب بلد باشند. اسم آوردم چون با فضای باشگاه استقلال آشنا هستم. به خدا قسم اگر فتحی استقلال را قهرمان کند حاضرم گلدان‌های این باشگاه را هم آب بدهم و حتی به‌عنوان مسوول چمن تمرین استقلال فعالیت کنم. این را از ته قلبم می‌گویم تا بدانند انتقادهایم از سر دلسوزی است و نه چیز دیگری. به نظر من هیچ کس در استقلال حق ندارد ناله کند. امیر قلعه‌نویی وقتی سرمربی استقلال بود می‌گفت ما 3 ساله قهرمان می‌شویم و سر 3 سال تیم را قهرمان می‌کرد. اینجا استقلال است و باید بتوانی تیم را مدیریت کنی. فتحی هم اگر در خودش می‌بیند که می‌تواند استقلال را قهرمان کند رک و راست به مدیران بالادستی‌اش بگوید که آقا من سر فلان زمان تیم را قهرمان می‌کنم نه اینکه جرات گفتن این حرف را هم نداشته باشد. به خدا مدیران قبل را هم در استقلال دیده بودم. آنها ناله نمی‌کردند. کجا فتح‌ا... زاده در زمان مدیریتش ناله کرد؟ اگر هم مشکلی بود سعی می‌کردند در خفا حلش کنند. زمان واعظ آشتیانی و قریب هم همین وضعیت بود. اگر کار را بلد نیستید همین الان یا علی بگویید و مردانه تیم را ترک کنید، بگذارید تیم به دست مدیری بیفتد که کارش را می‌داند. فردا اگر با این استقلال به دستاوردی نرسند این هواداران آنها را ول نمی‌کنند. پس باید در وجود خودشان ببینند که می‌توانند با این تیم قهرمان شوند.


 البته نقش بازیکنان هم در ساختن فضای یک باشگاه اهمیت زیادی دارد. الان بازیکن دو سال نیست در استقلال بازی می‌کند کلی شرط و شروط می‌گذارد باشگاه هم می‌پذیرد. فضا خیلی عوض شده.


 صد در صد. روزهایی را در استقلال گذراندم که شاید خیلی از این بازیکنان نگذرانده باشند. من با افتخار می‌گویم برای اینکه بتوانم خرج زندگی‌ام را در بیاورم همزمان هم در استقلال بازی می‌کردم هم در آژانس کار می‌کردم. حتی می‌توانم اسم آن آژانسی که کار می‌کردم را هم به شما بگویم. در خیابان سهروردی تهران است. گاهی هم شاگرد خیاط بودم و بعضی وقت‌ها هم با موتور کار کردم. یادم می‌آید یک روز پشت موتور بودم که امیر قلعه‌نویی من را دیده بود. بدون اینکه به من چیزی بگوید رفته بود وضعیت من را به باشگاه اطلاع داده بود. بعد مسوولان باشگاه من را صدا زدند و گفتند بیا این 3 میلیون را بگیر، یک ماشین بخر تا کمتر سوار موتور شوی. بالاترین قرارداد من که از تیم‌های پایه به تیم بزرگسالان استقلال رفتم بعد از 12 سال آن هم بعد از حضور در جام جهانی بود که میلیاردی شد. تا قبل از آن ما پول آنچنانی نمی‌گرفتیم و همیشه هم سرمان جلوی مدیران باشگاه خم بود. هر چه می‌گفتند قبول می‌کردیم. می‌گفتند تخفیف بده می‌گفتیم چشم. می‌گفتند طلبت را ببخش می‌گفتیم چشم. آخر کدام بازیکن را در استقلال پیدا می‌کنی که از یک میلیاردش گذشته باشد؟ اما من این کار را کردم. تازه آن زمان که یک میلیارد را بخشیدم دلار 1200تومان بود نه الان که 14تومان است. ما اینطوری فوتبالیست شدیم.
(قدری مکث می‌کند دوباره به حرف‌هایش ادامه می‌دهد)
آخر از کجا بگویم برای شما. یک بار به کی‌روش در تمرین تیم ملی گفتم آقا شما فوتبالیست‌های ایرانی را با هیچ جای دنیا مقایسه نکن. به من گفت چرا؟ گفتم به این دلیل که اینجا امکانات خیلی ضعیف است. اینجا سخت افزار نیست و به بازیکن اهمیت داده نمی‌شود و خودش باید گلیمش را از آب بیرون بکشد. گفتم به همان کریستیانو رونالدو هموطنت بگو اگر شش ماه در فوتبال ایران دوام آورد خیلی بزرگ و به اصطلاح ما مشتی است. نه آقا اینجا فوتبالیست شدن سخت و دشوار است. ما 12 سال است که در تحریم به سر می‌بریم. مردم با سختی روزگار می‌گذرانند. نمونه‌اش خود من که از پایین شروع کردم. با حداقل‌ها و کلی مشکلات که سعی می‌کردم خودم آنها را حل کنم. البته آن همه عشق و علاقه بود که موفقیت‌های پی در پی را به دنبال داشت و باعث شد 2 بار به جام جهانی بروم و با استقلال قهرمانی‌هایی را تجربه کنم اما فوتبالیست‌های الان شرایط را برای باشگاه‌ها سخت کرده‌اند. البته من با این قیمت دلار به آنها حق هم می‌دهم. هرچه می‌گیرند نوش جانشان اما با جان و دل بازی کنند، فقط همین. اینجا استقلال است.


 با همه سختی‌هایی که در استقلال کشیدی با تو رفتار مناسبی می‌شود؟


 یک بار رفتم باشگاه استقلال کار داشتم دربان دم در جلوی من را گرفت و گفت کجا می‌روی. گفتم من را خواسته‌اند. گفت شما؟ گفتم من امیرحسین صادقی هستم. به من گفت بیرون بایست تا صدایت کنم. من هم خواهش کردم در سایه بایستم که قبول کرد و بعد از چند دقیقه که با بالا هماهنگ کرد داخل باشگاه راهم داد. به استادیوم هم می‌روم تشویقم نمی‌کنند، چون به کسی باج نداده‌ام. حتی رفته بودند مغازه پدرم از او پول بگیرند که من را تشویق کنند اما من این کار را نکردم. کلا اهل این داستان‌ها نبودم و نمی‌خواستم وارد این بازی‌ها شوم. اگر بودم الان هنوز در استقلال بازی می‌کردم و 150 بازی ملی هم داشتم. در استقلال من مثل بعضی‌ها نبودم که برایش بازی خداحافظی برگزار کنند یا به او بگویند تیم را ببند! من از این رابطه‌ها نداشتم.


منظورت کیست؟


 اسم نمی‌آورم، همه می‌دانند منظورم کیست. یکسری حرف‌ها زدم به بعضی‌ها برخورد و دیگر با برخی جریان‌ها کار ندارم. حرف‌هایی که باید بزنم را زدم و چهره بعضی‌ها هم برای مردم مشخص شد. عکس‌هایی که از آنها در فرودگاه درآمد گویای همه واقعیت‌ها بود. بعد به من گفتند چرا نرفتی تلویزیون حرف بزنی گفتم من حرف‌هایم را کامل زدم، کدهایم را دادم، قضاوت با خودتان. امیدوارم افرادی که در کار استقلال دخالت می‌کنند از این تیم دور شوند؛ افرادی که سر خود رفتند و با بلبلی بازیکنی که تازگی به استقلال ملحق شده حرف زدند و هیچ سمتی هم در باشگاه نداشتند. به هر حال خبرها از داخل باشگاه بیرون می‌رود و این مدیران باشگاه استقلال هستند که باید در مقابل این جریان‌ها بایستند و اجازه ندهند بعضی‌ها از این پول‌ها دربیاورند.


درباره صحبتی که ابتدای مصاحبه کردی هنوز جدی هستی؟


 باور کن می‌خواهم دوباره به فوتبال برگردم منتهی دلالی ندارم که من را به تیمی منتقل کند(... و بعد می‌خندد).

captcha
تازه ها
بیشتر