فوتبال ایران / شناسه خبر: 99786 / تاریخ انتشار : 1398/4/2 17:39
|

سمیرا شیرمردی/ نساجی مازندران فصل گذشته روزهای سخت و عجیبی را گذراند. این تیم قرار بود با حضور جواد نکونام و بازیکنان باتجربه‌ای که به خدمت می‌گیرد، به یکی از مدعیان کسب سهمیه آسیا تبدیل شود اما مشکلات مالی و اختلافات مالکیتی مانع شد. شرایط نساجی آنقدر بد شد که حتی مدیرعامل باشگاه هم استعفا داد و رفت. بعد از آن، نکونام هم تصمیم گرفت جدا شود و این اتفاق در نیم فصل رخ داد. البته کش و قوس‌های زیادی برای بازگرداندن نکونام به وجود آمد اما در نهایت جدایی قطعی شد و این سرمربی جوان جای خود را به مجید جلالی داد.

با این مشکلات، استاندار مازندران وارد عمل شد تا حداقل آرامش به تیم برگردد. استاندار در جلسه‌ای که با فرهاد صنیعی‌فر و رضا حدادیان مالکان مشترک باشگاه نساجی داشت از آنها خواست اختلافات را کنار بگذارند و به تیم آرامش دهند تا هواداران با خیال راحت‌تری پیگیر شرایط نساجی باشند اما با وجود این صحبت‌ها، خبری از آرامش و کنار گذاشتن اختلافات نبود. شرایط آنقدر سخت شد که حدادیان تصمیم گرفت سهام 40 درصدی مالکیت نساجی را واگذار کند. او این مساله را رسما اعلام کرد تا اگر خریداری هست به سراغش برود. با توجه به اینکه حدادیان مالکیت 40 درصد از سهام باشگاه نساجی را در اختیار داشت، ظاهرا صنیعی‌فر فکر می‌کرد او نمی‌تواند سهمش را بفروشد اما خیلی زود برای آن مشتری پیدا شد. وقتی این خبر رسما اعلام شد، صنیعی‌فر در واکنشی عجیب با آن مخالفت کرد و گفت نامه این واگذاری را امضا نخواهد کرد اما یک روز هم از این اتفاق نگذشته بود که خود فرهاد صنیعی‌فر هم سهام 60 درصدی‌اش را واگذار کرد تا کل مالکیت باشگاه نساجی مازندران به محمد اژدری برسد.

باور این مساله سخت بود اما صنیعی‌فر در نامه‌ای خطاب به هواداران نساجی، از آنها خداحافظی کرد تا باور کنند دیگر مالک باشگاه نیست. مالک جدید هم که ظاهرا برخلاف صنیعی‌فر علاقه‌ای به مصاحبه ندارد، همه کارها را به محمد قنبری واگذار کرد تا از دیگر تیم‌ها عقب نمانند. با این تغییرات، شاید اولین سوالی که ذهن همه را درگیر کرده، این باشد که تکلیف سرمربی تیم چه می‌شود؟ در زمان مالکیت صنیعی‌فر و حدادیان و همین هفته گذشته، نام رضا مهاجری به عنوان سرمربی جدید نساجی رسما از سوی باشگاه اعلام شد. مهاجری برنامه خود و لیست بازیکنان مورد نیاز را به باشگاه داد تا کار زودتر شروع شود. خود او هم مثل خیلی دیگر از مربیان لیگ برتری، در کلاس‌های مربیگری تهران حضور دارد و از راه دور پیگیر کارها است. مهاجری در مذاکره‌ای که با صنیعی‌فر داشت اصلا فکر نمی‌کرد تغییر مالکیتی به این صورت شکل بگیرد. در واقع صنیعی‌فر به او اطمینان داده بود که می‌ماند و همکاری می‌کنند اما این اتفاق نیفتاد.

با تغییر مالکیت باشگاه، حالا رضا مهاجری بلاتکلیف مانده. او قرار بود دوشنبه (3 تیر) به قائمشهر برود تا تمرینات تیمش را استارت بزند اما حالا مانده برود یا نه. در واقع مهاجری با وجود اینکه از سوی باشگاه رسما به عنوان سرمربی نساجی اعلام شده و بقیه پیشنهادها را رد کرده، حالا تصمیم دارد دست مالک جدید را باز بگذارد تا هر گزینه‌‌ای خواست به عنوان سرمربی انتخاب کند اما ظاهرا مالک جدید هم تصمیمی برای تغییر ندارد. دلایل آن هم کاملا منطقی است. اول اینکه در این مقطع زمانی مربی بهتر از مهاجری پیدا نخواهند کرد، ضمن اینکه مهاجری یکی از کم‌حاشیه‌ترین مربیان لیگ برتری است که معمولا هم نتایج خوبی گرفته. شاید همین مسائل هم باعث شده محمد قنبری مدیرعامل جدید نساجی، از ادامه کار با مهاجری، خبر بدهد: «فعلا قرار است با رضا مهاجری تمرینات را شروع کنیم و باید دید در آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. باید با رضا مهاجری مذاکره کنیم و از او برنامه بگیریم. پس از آن در مورد زمان، محل اردو و لیست بازیکنان تصمیم‌گیری خواهیم کرد.»

ظاهرا مذاکره دوباره با مهاجری فقط به خاطر این است که اهداف باشگاه تغییر کرده و با این مساله، شرایط هم تغییر خواهد کرد. قنبری در رابطه با اهداف جدید باشگاه نساجی اینچنین صحبت می‌کند: «امروزه نگاه دنیا به فوتبال، نگاه اقتصادی و صنعتی است و به مراتب در علوم ورزشی از فوتبال به‌عنوان صنعت نام برده می‌شود اما متأسفانه روند باشگاه‌داری در ایران، تنها مدیریت هزینه است و کمتر باشگاهی را می‌توان سراغ داشت که نگاهی درآمدزا و حرفه‌ای به فوتبال داشته باشد، بنابراین نیاز است در این مسیر، همه پتانسیل‌های درآمدزا و خبرگان اقتصادی منطقه را به میدان آورد. بیش از ۷۰ بازیکن مازندرانی در لیگ برتر بازی کردند، چندین بازیکن ملی‌پوش در رده‌های مختلف از استان مازندران در تیم ملی حضور دارند؛ نساجی باید بزرگ‌ترین کارخانه تولیدی عرضه این ظرفیت‌های بومی باشد.»

اهدافی که قنبری در مورد آن صحبت کرد کاملا حرفه‌ای است اما شاید اجرای آن در تیم پرطرفداری مثل نساجی سخت باشد چون معمولا هواداران دوست ندارند تیم‌شان فقط یک تولیدکننده باشد و درآمدزایی کند و بدون شک می‌خواهند در قامت یک حریف قدرتمند در لیگ برتر بدرخشند و برایشان نتایج خوبی کسب کند.

9-1

captcha
تازه ها
بیشتر