فوتبال ایران / شناسه خبر: 99767 / تاریخ انتشار : 1398/4/2 02:26
|
به بهانه ایستادگی پدیده و داماش مقابل پرسپولیس و سازمان لیگ

خصوصی - دولتی، دوگانه جدید فوتبال ایران

آرمن ساروخانیان / دوگانه جدید فوتبال ایران خصوصی - دولتی نام دارد. در فضای جدید دیگر با روش‌های سنتی نمی‌توان فوتبال را اداره کرد و گره‌ها را گشود.

آرمن ساروخانیان / وقتی برانکو با چرخشی ماهرانه پرسپولیس و هوادارانش را دور زد تا به الاهلی عربستان برود، باشگاه در انتخاب کم‌ریسک‌ترین گزینه اشتباه نکرد؛ گل‌محمدی. مشکل اینجا بود که برانکو رفتنش را خیلی دیر اعلام کرد و یحیی بی‌خبر از اینکه ممکن است نیمکت پرسپولیس خالی شود، قراردادش را با شهر‌خودرو تمدید کرده بود.

از اینجا به بعد دیگر همه چیز به توان فشار و چانه‌زنی پرسپولیس و مقاومت باشگاه مشهدی بستگی داشت. تا چند سال قبل پیش‌بینی برنده این نزاع کار سختی نبود و در نهایت باشگاه کم‌ نام و نشان‌تر دیر یا زود مجبور می‌شد رضایتنامه سرمربی‌اش را صادر کند، ولی این بار شهر‌خودرو محکم پای قراردادش ایستاد‌ و تسلیم باشگاه پرطرفدار پایتخت نشد.
دو عاملی که به باشگاه مشهدی جسارت و اعتماد مخالفت با خواسته پرسپولیس را داد، برتری در پیشگاه قانون به پشتوانه قرارداد گل‌محمدی و مهم‌تر از آن استقلال رأی و تصمیم‌گیری بود. شهر‌خودرو یکی از معدود باشگاه‌های خصوصی حاضر در لیگ برتر است که چارت سازمانی‌اش هیچ نقطه تلاقی با پرسپولیس ندارد و چانه‌زنی‌ها و لابی‌های پشت پرده نتوانست نظر آنها را تغییر دهد. استدلال آنها این بود که تیم با سلیقه یحیی بسته شده و دلیلی ندارد سرمربی موفق‌شان را به یکی از رقیبان مستقیم واگذار کنند. در نهایت گل‌محمدی هم تمکین کرد و با شروع تمرینات تیمش گفت که پرونده رفتن به پرسپولیس برای او بسته شده.
این دومین بار در ماه‌های اخیر است که یک باشگاه خصوصی با تکیه به حق قانونی‌اش مقابل یک باشگاه غیرخصوصی (آنجا هم پرسپولیس یک پای ماجرا بود) ایستاد و حرفش را به کرسی نشاند. در فینال جام‌حذفی هم داماش حاضر نشد بدون تماشاگرانش بازی کند و سازمان لیگ مجبور شد بخشی از سکوها را برای حضور هواداران رشتی خالی کند.
این دو اتفاق نشان می‌دهد که نقشه فوتبال ایران در حال تغییر است و اختیارات و تصمیمات مهم دیگر فقط و فقط پشت میزهای مهم پایتخت گرفته نمی‌شود. در سال‌های نه چندان دور تصمیم‌گیران فوتبال ایران حلقه محدودی بودند و اکثر اختلافات و مشکلات با ریش‌سفیدی حل می‌شد، ولی ادامه این روند در اوضاع فعلی ممکن نیست و با وجود دردسرهای آشکار و پنهان خصوصی‌سازی، باشگاه‌های مستقل یکی پس از دیگری ظهور می‌کنند و سهم‌شان را می‌خواهند.
دوگانه جدید فوتبال ایران خصوصی - دولتی نام دارد. در فضای جدید دیگر با روش‌های سنتی نمی‌توان فوتبال را اداره کرد و گره‌ها را گشود. تنها قانون دقیق و بی‌نقص است که می‌تواند کار را پیش ببرد، نه اساسنامه پرحفره فعلی. فدراسیون و سازمان لیگ فقط با قانونگرایی و اجرای مو به موی آن می‌توانند جلوی اعتراضات را بگیرند، نه با غش کردن به سمت طرف قوی‌تر. فوتبال خصوصی در روزهایی که کمتر کسی به تولدش امید داشت در حال ظهور است و آرام آرام روی پای خودش می‌ایستد. تصمیمات صحیح و جسورانه مدیران این باشگاه‌ها احتمالا بیش از همه با نگاه حسرت‌بار هواداران استقلال و پرسپولیس روبه‌رو شده که این روزها از تصمیمات مدیران‌شان عاصی هستند. وزیر ورزش به تازگی یک بار دیگر روی اراده‌اش برای خصوصی‌سازی این دو باشگاه تأکید کرد. آیا هواداران در آینده نزدیک از شر گل به خودی‌های مدیران ناشی راحت می‌شوند؟
 

 

captcha
تازه ها
بیشتر