فوتبال ایران / شناسه خبر: 99746 / تاریخ انتشار : 1398/4/1 17:00
|
شرط و شروط سازمان لیگ و فدراسیون برای باشگاه‌ها

نتیجه یک تهدید جدی: لیگ نوزدهم برگزار می‌شود؟

آیا واقعاً ممکن است لیگ نوزدهم برگزار نشود؟ وعده تاج عملی می‌شود و بازی‌ها در ورزشگاه‌های استاندارد برگزار خواهند شد؟ یا همه آنچه تا کنون شنیده‌ایم چیزی جز حرف نبوده؟

نتیجه یک تهدید جدی: لیگ نوزدهم برگزار می‌شود؟

وقتی مهدی تاج برای اولین بار اعلام کرد که با شرایط فعلی ورزشگاه‌ها اجازه برگزاری لیگ نوزدهم را نمی‌دهد، خیلی‌ها از کنار این هشدار او ساده گذشتند. برگزار نشدن لیگ نوزدهم، آن هم با وجود هزینه‌ای که باشگاه‌ها برای خرید بازیکن و مربی می‌کنند، بیشتر شبیه به یک شوخی است.

با این حال اما تاج تأکید دارد که به راحتی از این موضوع نمی‌گذرد و تا ورزشگاه‌ها تجهیز نشوند، لیگ شروع نمی‌شود. پیرو همین اصرار او نامه‌نگاری‌هایش با استانداری‌های مختلف را هم شروع کرده بود و از استانداری‌ها و نمایندگان مجلس درخواست کرده بود که برای استانداردسازی ورزشگاه‌ها و تجهیز آن‌ها از هیچ کمکی دریغ نکنند.

تاج مدعی است که به این شیوه می‌خواهد در لیگ ایران مثل فیفا و یوفا عمل کند و برای یک بار هم که شده می‌خواهد پرونده ورزشگاه‌های پر نقص را حل کند.

از سوی دیگر حیدر بهاروند، به عنوان رییس سازمان لیگ هم با باشگاه‌ها اتمام حجت کرده که اگر ورزشگاه‌های محل برگزاری بازی های خانگی آن‌ها تا زمان شروع لیگ به طور کامل تجهیز نشده باشند، باید بازی‌های خانگی به استان‌های هم‌جوار منتقل شود.

سابقه نه چندان خوشایند فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در چنین تهدیدهایی اما می‌تواند باعث شود که باشگاه‌ها و اهالی فوتبال به گمان اینکه در آخرین لحظه فدراسیون به ناچار کوتاه می‌آید، هشدار اخیر را چندان جدی نگیرند! همان‌طور که همین حالا هم فراز کمالوند در مصاحبه‌اش تأکید کرده که بازی‌های پارس جنوبی به حتماً باید در «جم» برگزار شود. شهری که فصل پیش هم به هیچ عنوان برای برگزاری رقابت‌های لیگ برتر استاندارد و مناسب ارزیابی نشده بود و حالا هم همان وضعیت قبل را دارد.

مقاومت‌های این چنینی علی‌رغم تمام جدیتی که تاج سعی دارد در کلامش بگنجاند، تردیدی را به همراه می‌آورد که آیا واقعاً ممکن است لیگ نوزدهم برگزار نشود؟ وعده تاج عملی می‌شود و بازی‌ها در ورزشگاه‌های استاندارد برگزار خواهند شد؟ یا همه آنچه تا کنون شنیده‌ایم چیزی جز حرف نبوده؟

پاسخ همه این سوالات در هفته‌های آینده مشخص می‌شود. آنچه امروز باید به آن توجه کرد، ادامه کار فدراسیون تاج برای تجهیز ورزشگاه‌هاست. حتی در شرایطی که از همین حالا مقاومت اعضای این باشگاه‌ها مقابل این تغییرات شروع شده است. هرچند مشخص نیست این جدیت تا پایان کار ادامه داشته باشد!

 

اولتیماتوم به استان‌ها برای لیگ نوزدهم

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال با ارسال نامه ای به استاندارهای اصفهان، آذربایجان شرقی، کرمان، خوزستان، بوشهر، تهران و خراسان رضوی در خصوص آماده کردن شرایط ورزشگاه‌ها برای برگزاری مسابقات لیگ برتر فصل آینده شد.

در این نامه آمده است: «سازمان لیگ در راستای اجرای منویات و مصوبات شورای امنیت کشور و همچنین قوانین صدور مجوز حرفه ای  AFC، در نظر دارد در فصل پیش رو لیگ برتر فوتبال از برگزاری مسابقات در استادیوم‌هایی که فاقد استانداردهای اولیه ایمنی و امنیتی اعم از (استادیوم های فاقد بلیت فروشی الکترونیکی، شماره گذاری صندلی، دوربین های مداربسته و خدمات رفاهی تماشاگران) هستند، خودداری و باشگاه‌های لیگ برتری استان متبوع می بایست تا تیرماه سال جاری نسبت به رفع درخواست های شورای محترم امنیت کشور اقدام کنند.»

بدیهی است در غیر این صورت باشگاه‌ها ملزم به معرفی استادیوم ثالث با امکانات مشروحه فوق در آن استان و یا استان های همجوار بوده و از سازمان لیگ فوتبال مجوز برگزاری مسابقه اخذ کنند.

 

 

تاج: وقتی می‌شود ورزشگاه‌ها را کنترل کرد، چرا نکنیم؟

رییس فدراسیون فوتبال در هفته‌های اخیر بارها و بارها این جمله را تکرار کرده که نیروی انتظامی می‌گوید ما 10 هزار نفر را پشت در ورزشگاه نمی‌توانیم کنترل کنیم. بلافاصله بعد از این نقل قول هم گفته باید ورزشگاه‌ها تجهیز شود. او در صحبت‌های اخیرش تأکید دارد که هرگز نگفته برخی ارگان‌ها با فدراسیون همکاری نمی‌کنند و حرفش را این‌طور بیان می‌کند: «حرف ما این است که وقتی می‌شود ورزشگاه ها را کنترل کرد و بلیت را الکترونیک کرد چرا این کار انجام نشود؟»

او تأکید می‌کند: «نیروی انتظامی می‌گوید ما 10 هزار نفر را پشت در ورزشگاه نمی‌توانیم کنترل کنیم. من در مجلس هم گفتم اگر فردا تیمی را از بازی داخل خانه محروم کردیم نمایندگان محترم فشار نیاورند که بازی در همان استان برگزار شود.»

تاج در خصوص برخورد با خاطیان می‌گوید: «کل قراردادهای امسال پیوست انضباطی دارد. از هفته اول برخورد خواهیم کرد. هر مربی یا بازیکنی علیه داور حرف بزند مطمئنا محروم می‌شود. امسال مثل فیفا و یوفا عمل می‌کنیم و همانطور که بارها توضیح دادم بیانیه نویسی جریمه خواهد داشت.»

او در خصوص گلایه‌هایی که از برخی نمایندگان مجلس داشت، توضیح می‌دهد: «فوتبال باید نگاه فوتبالی داشته باشد. کسی که نه تیمی دارد و نه استانش تیمی دارد نباید حرف فوتبالی بزند.دادکان و مصطفوی اگر حرف‌هایی می‌زنند 7-8 هزار مسابقه در سال بازی برگزار کرده‌اند. اگر نماینده‌ای حرف‌هایی می‌زند که ما نمی‌دانیم کجای فوتبال است این برای ما سخت است.»

 

سازمان لیگ برای باشگاه‌ها شرط گذاشت

تجهیز ورزشگاه‌ها برعهده اداره کل ورزش و جوانان است اما اگر اقدامات لازم برای تجهیز و استانداردسازی ورزشگاه‌ها انجام نشود، چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه میزبانی در استان دیگری انجام شود. این موضوع همکاری اعضای باشگاه‌ها و هواداران‌شان را می‌طلبد. به همین خاطر حیدر بهاروند، رییس سازمان لیگ در نامه‌ای به باشگاه‌های لیگ برتری اعلام کرد:

«پیرو مصوبه اخیر شورای امنیت ملی کشور و الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا در سیستم مجوز حرفه‌ای ضروری است که ورزشگاه‌های میزبان مسابقات لیگ برتر کشور به تجهیزات لازم برای کنترل نظم عمومی و تضمین ایمنی و امنیت مجهزشوند.

با توجه به الزام و تاکید شورای امنیت کشور چنان چه برخی از ورزشگاه‌هایی که با وجود آغاز کردن عملیات استقرار الزامات خواسته شده نتوانند قبل از شروع لیگ جدید امکانات مورد نظر را نهایی کنند به ناچار باید تا زمان استقرار امکانات خواسته شده مسابقات مذکور به ورزشگاه‌هایی واجد شرایط در سایر شهرها و استان‌های دیگر منتقل شود.

فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ با توجه به دستورالعمل صادرشده در صورتی مجاز به برگزاری مسابقه هستند که اکثریت ورزشگاه‌های میزبان شرایط خواسته شده ذیل را فراهم آوردند:

۱-  راه‌اندازی و استقرار سیستم بلیت الکترونیک به همراه نصب گیت‌های ورودی و شماره‌دار شدن صندلی‌ها

۲-  تجهیز ورزشگاه به سیستم اتاق کنترل و دوربین‌های مدار بسته از مبادی ورودی تا سکوها

۳-  جدا سازی و تفکیک فضاهای بیرونی تا سکوها و مسیرهای تردد تماشاگران میهمان، میزبان و عوامل اجرایی.»

 

 

 

2 – 1000

 

captcha
تازه ها
بیشتر