ورزش ایران / شناسه خبر: 99720 / تاریخ انتشار : 1398/3/31 19:05
|

ایران سه - پرتغال یک / پرتغال، حریف سرسخت

تیم ملی والیبال در اولین دیدارش در هفته چهارم لیگ ملت‌ها در سالن شش هزار نفری حسین رضازاده اردبیل به مصاف پرتغال رفت.

راس ساعت 18:30 دقیقه بود که سوت آغاز بازی نخست تیم ملی والیبال در هفته چهارم لیگ ملت های والیبال به صدا درآمد. دیدار برابر پرتغال که در هفته های گذشته نتایج چندان خوبی بدست نیاورده بود و حالا در سالن شش هزار نفری حسین رضا زاده اردبیل مقابل والیبالیست های ایران قرار گرفته بود.

کولاکوویچ برای این مسابقه دست به دو تغییر اصلی زد و به محمد موسوی و امیر غفور در ابتدای بازی استراحت داد. ترکیب اولیه تیم ایران سعید معروف، میلادی عبادی پور، پوریا فیاضی، علی اصغر مجرد، شفیعی، حضرت پور و یلی بودند که وارد میدان شدند.

---

بازی با سرویس پرتغالی ها آغاز شد که به تور خورد و امتیاز را به تیم ایران داد. جو وحشتناک و صدای کر کننده سوت و بوق های شش هزار تماشاگر اردبیلی کار را برای بازیکنان پرتغال دشوار کرد و تا وقت استراحت اول دو سرویس خراب کردند و دوبار هم توسط بازیکنان ایران دفاع شدند. تیم ایران 8 بر 5 از حریف پیش بود و با توجه به جو سالن، شرایط روحی بهتری هم نسبت به حریف داشت.

سعید معروف در این ست سعی کرد تا با دادن پاس های پشت سر هم به پوریا یلی، این پشت خط زن جوان را در جریان بازی قرار داده و او را راه بیندازد. اتفاقی تا حدود زیادی در آن موفق بود و یلی پس از یک اسپک نا موفق، سه امتیاز پیاپی برای ایران گرفت تا در شرایط روحی بهتری قرار بگیرد.

با این حال پرتغالی ها که تا حدودی به بازی و جو سالن مسلط شدند، خیلی زود اختلاف را جبران کردند و در وقت استراحت بعدی با نتیجه 16 بر 15 از ایران پیش افتادند. شرایط وقتی برای ایران خطرناک شد و کولاکوویچ وقت استراحت گرفت که حریف با نتیجه 18 بر 16 پیش افتاد.

پرتغال نشان داد که بر خلاف جایگاه پایینش در جدول، تیم دست و پا بسته ای نیست. البته که تیم ایران با دو تغییر مهم بازی می کرد که قطعا در عملکردش تاثیر گذار بود. غفور و موسوی که در ترکیب اصلی نبودند، به همراه معروف بهترین های ایران در سه هفته اول بودند.

پرتغالی ها دست بردار نبودند و یک بار دیگر 22 بر 20 از ایران پیش افتادند که وقت استراحت کولاکوویچ روند بازی را تغییر داد و تیم ایران با گرفتن سه امتیاز پیاپی 23 بر 22 از حریف پیش افتاد. با این حال در نهایت این پرتغال بود که با دو اشتباه پیاپی ایران ست اول را با نتیجه 25 بر 23 شکست داد و دست به کار بزرگی زد.

 

ست دوم 

روحیه ای که بردن ایران در ست اول به پرتغالی ها داده بود، باعث شروع فوق العاده آن ها در ست دوم و به همان نسبت بازی پر اشتباه ملی پوشان ایران شد. به همین دلیل هم پرتغالی ها وقت استراخت فنی اول را با نتیجه 8 بر 4 پشت سر گذاشتند. همین اختلاف تا امتیاز 10 بر 6 باقی ماند تا کولاکوویچ بالاخره مجبور به دست زدن به ترکیب خود آوردن امیر غفور بجای یلی شود. تعویضی که اگرچه در عمل تغییر چندانی در بازی ایجاد نکرد اما رویه خوبی به تیم ایران داد و میلادی عبادی پور با چهار سرویس پیاپی ای که زد، نقش بسزایی در جبران اختلاف و برتری 11 بر 10 ایران داشت. 

ملی پوشان ایران در این ست به مراتب بهتر سرویس زدند. پوریا فیاضی هم دیگر بازیکنی بود که در این ست امتیاز سرویس گرفت و ایران را به امتیاز 15 رساند اما در ادامه پرتغالی ها ود امتیاز عقب افاده خود را جبران کردند و نتیجه برابر 15 شد. 

پرتغالی که در سه هفته گذشته تنها دو برد بدست آورده بود و در انتهای جدول جای گرفته بود، با روحیه و شرایط بسیار خوبی برابر ایران قرار گرفته بود اما ملی پوشان ایران پس از باختن در ست اول و عقب افتادن در ست دوم، فهمیدند که نباید این تیم را دست کم بگیرد. اتفاقی که باعث شد تا سه امتیاز اختلاف با حریف ایجاد کند و با نتیجه 22 بر 19 از حریف پیش بیفتد. با این حال گویا روز روز ایران نبود و پرتغالی ها با دو اسپک اشتباه بازیکنان ایران و یک حمله خودشان بازی را برابر 22 کردند. دو تیم تا امتیاز 24 هم برابر پیش رفتند تا تعیین نتیجه بازی به بعد از امتیاز 25 کشیده شود. 

در نهایت این ست طولانی با دو دفاع خوب با نتیجه 27 بر 25 به سود تیم ایران به پایان رسید تا سهم هر دو تیم در پایان ست دوم یک ست باشد. 

---

ست سوم

پرتغالی ها ست سوم را با توپ پر آغاز کردند و با استفاده از اشتباه های تیم ایران با نتیجه 7 بر 1 پیش افتادند. با این حال امتیاز 2 و 3 به ایران تعلق گرفت و پس از رسیدن امتیاز 4 به ایران، اعتراض تیم میهمان به داوری زیاد شد تا داور ابتدا مجبور به دادن کارت زرد و پس از آن کارت قرمز به حریف شود. اتفاقی که امتیاز 5 را به تیم ایران داد تا حساب کار 7 بر 5 شود. 

پرتغالی ها که نمی خواستند برتری شان از بین برود، تا امتیاز 12 مقاومت کردند دفاع شفیغی بازی را برابر کرد و پس از آن بود که دو امتیاز پیاپی با اسپک خودش و امتیاز سرویس مجرد، ایران را 14 بر 12 پیش انداخت. شرایطی که سرمربی پرتغال را مجبور به گرفتن وقت استراحت کرد. 

سهم تماشاگران در این امتیازها اگر از بازیکنان بیشتر نبود، با آن ها برابری می کرد. حمایت پرشور بیش از شش هزار تماشاگر اردبیلی شارژ روحی فوق العاده ای برای تیم ایران بود که اختلاف را تا امتیاز 18 به عدد رساند. 

با جو وحشتناکی که به سود تیم ایران ایجاد شده بود و البته توپ گیری بدون نقص شاگردان کولاکوویچ در انتهای زمین، بازی 20 بر 15 به سود والیبالیست های ایران شد. 

معروف در این بازی همه کار کرد و حتی در امتیاز 22 با گرفتن پاس از شفیعی، با اسپک برای ایران امتیاز گرفت. وقتی تیمی با این شرایط بازی می کند، حریف دیگر شانسی برای گرفتن امتیاز ندارد و به همین خاطر هم پرتغال ست سوم را با نتیجه 25 بر 17 واگذار کرد. آن هم ستی را که با شش امتیاز برتری آغاز کرده بود. 

 

ست چهارم

ست چهارم با رقابت برابر دو تیم آغاز شد و رقابت پاباپای تا امتیاز 8 برای دو تیم پش رفت. در امتیاز 10 بود که ایران با اسپک فیاضی بالاخره موفق شد اختلاف را به عدد دو برساند و پس از آن شفیعی بازی را 13 بر 10 کرد. امتیاز 14 هم به تیم ایران رسید تا اختلاف به چهار امتیاز برسد. اختلافی که تا 19 بر 15 باقی ماند تا تیم کولاکوویچ شانس خوبی برای برتری در این ست و البته بازی پیدا کند. 

عملکرد خوب بازیکنان ایران تا پایان این ست ادامه داشت تا در نهایت ست چهارم هم با نتیجه 25 بر 18 به سود ایران به پایان رسید تا شاگردان کولاکوویچ در یک بازی نسبتا دشوار حریف انتهای جدولی خود را شکست دهند و به نهمین برد خود دست پیدا کرده و در صدر لیگ ملت ها باقی بمانند.

captcha
تازه ها
بیشتر