ورزش ایران / شناسه خبر: 99701 / تاریخ انتشار : 1398/3/31 14:27
|
دوری احسان از حاشیه برای بوکس اتفاق خوبی است

استکی: مربی خارجی خودش نیامد / سرمربی شدم تا زمان از دست نرود

بیماری سرمربی قزاقستانی بوکس سفر او را در آخرین لحظات به ایران لغو کرد. حالا رئیس فدراسیون تا زمان انتخاب سرمربی جدید خارجی، علیرضا استکی را به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی کرد.

روز گذشته خبر غافلگیر کننده‌ای از بوکس منتشر شد و در حالی‌که همه منتظر حضور سرمربی خارجی در این تیم بودند اما به یکباره نام علیرضا استکی به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شد. علیرضا استکی که قبل از این به عنوان مدیر فنی تیم ملی معرفی شده بود، حالا قرار است با حفظ سمت به عنوان سرمربی تیم ملی هم تا مسابقات جهانی کار کند. علیرضا استکی قبل از این هم در مقطعی سرمربی تیم ملی بود و در سال‌های بارها به عنوان مربی تیم ملی در کنار بوکسورها قرار داشته و حالا باید تیم ملی بزرگسالان را به بهترین رویداد خود آماده کند.

خبر انتخاب شما به عنوان سرمربی تیم ملی بوکس کمی غافلگیر کننده بود.

-خودم هم در مقابل عمل انجام شده قرار گرفتم. به یکباره تصمیم بر این شد که من به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شوم تا تیم برای مسابقات جهانی تکلیف خود را بداند.

با این حساب حضور سرمربی خارجی منتفی شده است؟

-نه هنوز فدراسیون تلاش می‌کند اما واقعیت این است که این کار زمان بر است و به این زودی‌ها فدراسوین نمی‌تواند سرمربی خارجی را انتخاب کند. تا مسابقات جهانی تیم با کادر ایرانی تمرین می‌کند و در اولین فرصت بعد از مسابقات جهانی اگر فدراسیون توانست با مربی مورد نظر خود به توافق برسد، برای المپیک این مربی خارجی هدایت تیم را برعهده می‌گیرد اما تا زمانی‌که توافقی انجام نشود تیم باید تمرینات خود را منظم انجام بدهد.

اما این روند باعث شده تا شایعاتی به راه بایفتد که که از قبل هم قرار نبوده سرمربی خارجی بیاید!

-ما کار خودمان را می‌کنیم از این حرف‌ها هم زیاد شنیدیم. تا زمانی‌که مربی خارجی بیاید ما خودمان کار را پیش می‌بریم تا زمان را از دست ندهیم. فدراسیون برای پیدا کردن سرمربی خوب خارجی فرصت کافی در اختیار دارد.

واقعا سرمربی قزاقستانی سکته کرده بود یا بهانه‌ای شد برای این‌که کنار برود؟

-خودش گفت که نمی‌یاید. کسی کاری با او نداشت. خودش گفت بیمار هستم و نمی‌آ‌یم. هتل و بلیت را هم که برایش رزرو کرده بودند اما خودش تصمیم گرفته است که نباشد. وقتی چنین اتفاقی رخ داد و این سرمربی نیامد طبیعی بود که فدراسیون به سراغ سرمربی خوب خارجی برود.

شما برای جهانی همان کادری که از قبل اعلام شده را نگه می‌دارید یا تغییر جدیدی در راه است؟

-نه تغییری نمی‌دهیم. کادر قوی و بزرگی را داریم. کریمی، امیری، اشرفی، کاراوند و فاتح پور به عنوان مربی در کنار تیم حضور دارند. کارد بسیار قوی و مجربی را داریم که برای موفقیت تیم نیاز به همکاری و همدلی داریم.

کادر فنی پر تعداد و شلوغی را دارید؟

-برای رسیدن به موفقیت باید هم اینطور باشد. ضمن این‌که آقای تیماچی از بهترین مربیان بدنساز ایران هم در کنار تیم قرار می‌گیرد. البته دکتر شریف هم در راستای دوپینگ به تیم کمک می‌کنند تا اعضای تیم از آخرین اطلاعات این بخش هم آگاهی لازم را داشته باشند.

در این چند روز مسابقات انتخابی تیم ملی هم برگزار شد. مسابقات به لحاظ کیفی شما را راضی کرد؟

-برایم قبل از مسائل فنی مهم هماهنگی و وجود نظم بود که خوشبختانه در این باره اتفاق خوبی هم افتاد. هرگز با بین نظمی نمی‌توان به موفقیت رسید و خوشحالم که همه متوجه این موضوع شدند و تمام قهرمانان بوکس ایران در این مسابقات حضور داشتند.

احسان روزبهانی هم مسابقه داد؟

-بله احسان در این دوره از مسابقات حضور داشت و این برایم خیلی مهم بود. او به عنوان برند بوکس خیلی خوب در مسابقات حضور داشت و این بازگشت به چهارچوب فدراسوین و خروج از حاشیه بود که برایم خیلی حائز اهمیت بود.

می‌توان به بازگشت احسان امیدوار بود؟

-بله حتما. او در دو مسابقه مقدماتی عملکرد خوبی داشت و این برای من خیلی مهم بود. سطح فنی احسان خیلی بالاتر از این است که با فاصله گرفتن از حاشیه‌ها و انجام تمرینات به آن انسجام و آمادگی ایده‌آل می‌رسد. در کنار احسان سایر قهرمانان ما هم خوب کار کردند و این برای ما مهم بود.

کسب مدال در جهانی برای بوکس ایران به یک کابوس تبدیل شده است. این کابوس کی برطرف می‌شود؟

-بعید می‌دانم به این زودی‌ها چنین چیزی ممکن باشد. البته باید با برنامه ریزی و هماهنگی کار کرد و اگر تداوم در کار باشد، بعید نیست که این اتفاق رخ بدهد. متاسفانه در چند سال گذشته به لحاظ فنی از آسیا هم عقب ماندیم چه رسد به مسابقات جهانی. در این دوره که در روسیه برگزار می‌شود بهترین عملکرد را از خود سعی می‌کنیم ارائه بدهیم و برای این مهم تمام تلاش خود را می‌کنیم. متاسفانه با بوکس دنیا اینقدر فاصله داریم که به این مسابقات با نگاه تدارکاتی می‌رویم نه برای مدال اما امیدوارم که با مدیریت فدراسیون و حمایت مسولان ورزش به زودی بتوانیم این نگاه را بر طرف کنیم.

5

captcha
تازه ها
بیشتر