ورزش ایران / شناسه خبر: 99679 / تاریخ انتشار : 1398/3/30 00:18
|
جای کامرانی، کاظمی، داورپناه و اصلانی در تیم ملی خالی است

مصطفی هاشمی: به اندازه چین شانس المپیکی شدن داریم

مربی باسابقه بسکتبال ایران معتقد است جای برخی نفرات در تیم ملی خالی است اما همین تیم کنونی هم در جام جهانی 2019 چین شانس زیادی برای رسیدن به المپیک دارد.

چند روزی است که تیم ملی بسکتبال تمریناتش را برای حضور در جام جهانی چین آغاز کرده. تمرینی که 19 بازیکن به آن دعوت شده‌اند تا در نهایت 12 بازیکن اصلی اعزامی به چین از میان آنها انتخاب شود. با وجود تعداد قابل توجه بازیکنان دعوت شده از سوی مهران شاهین‌طبع، باز هم انتقادهایی به این فهرست مطرح شد و برخی کارشناسان معتقد بودند جای خالی چند چهره در آن دیده می‌شود.یکی از این کارشناسان مصطفی هاشمی است. یکی از شناخته ‌شده‌ترین مربیان بسکتبال ایران که البته مدت‌هاست خبری از او در رسانه‌ها نیست اما به این راحتی‌ها نمی‌شود از کنار نظرات کارشناسی‌اش گذشت. هاشمی در لیگ گذشته حضور نداشت اما می‌گوید اکثر بازی‌ها را دیده و معتقد است جای چهار بازیکن در میان دعوت‌ شده‌ها به اردو خالی است.

 لزوم وجود تنوع بازیکن در تیم

سرمربی سابق مهرام درباره نفرات حاضر در اردو از لحاظ مشخصات فنی می‌گوید: «اگر بخواهیم با نگاه فنی به فهرست تیم ملی نگاه کنیم، تجربه به من می‌گوید باید در اردو و تیم نهایی تنوع بازیکن داشته باشیم. گاهی اوقات مربیان اینطور تصور می‌کنند که با داشتن یک بازیکن خوب در یک پست و یک ذخیره می‌توانند نتیجه بگیرند اما اینطور نیست. ممکن است در روز مسابقه یا حتی تورنمنت آن بازیکن اصلی کارآیی لازم را نداشته باشد و مجبور به استفاده از جایگزین ضعیف‌تر باشیم. جانشینی که البته باید نوع بازی که ارائه می‌دهد متفاوت باشد. فاکتوری که در فهرست دعوت شده‌ها آنطور که باید و شاید رعایت نشده است.»
 
جای خالی چهار بازیکن

هاشمی درباره نفراتی که معتقد است جایشان در تیم ملی خالی است نیز اینطور اظهارنظر می‌کند: «به نظر من و با نگاه فنی به تیم، جای چهار بازیکن در تیم ملی خالی است. مهدی کامرانی، ارسلان کاظمی، فرید اصلانی و سعید داورپناه بازیکنانی هستند که می‌توانستند در تیم باشند و در بعضی پست‌ها ضعف‌های موجود را پوشش دهند. هرکدام از این نفرات به دلایلی حضورشان در تیم لازم به نظر می‌رسد که می‌توان به طور جداگانه درباره‌‌شان توضیح داد.»
 
برطرف کردن ضعف پست گارد

هاشمی درباره آوردن نام مهدی کامرانی در میان نفراتی که باید در فهرست تیم ملی باشند نیز گفت: «خود مسوولان و مربیان تیم ملی هم اذعان کرده‌اند که تیم ایران در پست گارد راس، دچار مشکل است. من هم همین عقیده را دارم و به نظرم ضعف عمده‌ای در این پست داریم. بعد از مهدی کامرانی هیچ گاه عملکرد خیلی خوبی در این پست نداشتیم و هیچ کس نتوانست مانند او وظیفه تمام و کمال یک گارد خوب را بر عهده بگیرد. بازیکنی که همه نفرات را در حمله به کار بگیرد و فاز حمله ایران به دو یا نهایت سه نفر خلاصه نشود. از طرف دیگر هم بتواند فضای قابل قبولی را برای دیگر بازیکن ایجاد کند و از همه مهم‌تر درک کامل و درستی از بسکتبال داشته باشد.»
او ادامه داد: «اهمیت پست گارد را همه می‌دانند چراکه توپ از این پست تقسیم می‌شود. پس باید مهره قابل اتکا و بسکتبال بلدی در آن داشته باشیم. مهدی هم اگرچه کمی سنش بالا رفته و در اوج نیست اما حداقل در نیمی از زمان بازی (20 دقیقه) می‌تواند کارآیی خوبی داشته باشد. او در شیمیدر هم نشان داد که شرایط قابل قبولی دارد و هر زمان که از زمین خارج می‌شد، تیمش به مشکل برمی‌خورد. پرافتخارترین مربی لیگ برتر درباره فرید اصلانی نیز گفت: «فرید هم از بازیکنان خوب لیگ بود که می‌توانست در تیم باشد. او هم می‌توانست در انجام وظایف به گارد کمک کند و باری از دوش تیم بردارد. از طرف دیگر بازیکنانی مانند فرید، حتی اگر در ترکیب اصلی هم نباشند، کیفیت دیگر بازیکنان را در تمرین بالا می‌برند و آمادگی بهتری به آنها می‌دهند.»

 

قابلیت‌های ارسلان را بازیکن دیگری ندارد

یکی از جاهای خالی پر حرف و حدیث، مربوط به ارسلان کاظمی است. بازیکنی که شایعات مختلفی درباره علت نبودش در تیم ملی وجود دارد اما هاشمی می‌گوید با دید فنی به این ماجرا نگاه می‌کند: «کیفیت بازی ارسلان نیازی به گفتن ندارد. با این حال نکته‌ای که می‌خواهم بگویم از لحاظ فنی است؛ ارسلان قابلیت‌هایی دارد که هیچ بازیکن دیگری در اردو ندارد. ما در پست چهار و دیگر پست‌ها بازیکن‌هایی را باید با خودمان به جام جهانی ببریم که مکمل همدیگر باشند. به نظر من پست چهارهایی که در اردو هستند، در عین قابلیت تقریبا سبک یکسانی دارند و هیچ کدام نمی‌توانند کار ارسلان را انجام دهد.»
 
بهترین بازیکن لیگ

هاشمی معتقد است سعید داورپناه هم با توجه به نمایشی که در لیگ داشت، باید به تیم ملی دعوت می‌شد: «سعید داورپناه هر چقدر در طول مرحله دوره‌ای لیگ شرایط خیلی خوبی نداشت و موفق نبود، در پلی آف چه در فاز دفاعی و چه حمله یکی از بهترین‌ها بود. او نقش زیادی در قهرمانی تیمش داشت و به نظرم بهترین بازیکن لیگ شد. با این حال جای سوال است که چرا جایی در تیم ملی ندارد و به اردو هم دعوت نشده.
 
تیم ب و علامت‌های سوال

مربی باسابقه بسکتبال ایران در ادامه تشکیل تیم ب را اقدام خوبی دانست اما به چند نکته و نقاط مبهم درباره آن اشاره کرد: «اینکه فدراسیون به فکر تشکیل این تیم است اتفاق خوبی است. این تیم باید باشد اما هدف از تشکیل آن شاید مهم‌تر باشد. اینکه ببینیم آیا به دنبال نتیجه هستیم یا پرورش بازیکنان جوان برای تزریق به تیم اصلی؟»
او ادامه داد: «اگر هدف دومی مدنظرمان است باید شرایط سنی بازیکنان دعوت شده و شرایط‌شان معیارهای خاصی داشته باشد. من هنوز در این فهرست نفرات قابل توجهی را می‌بینم که زمان نشان داده آینده چندان روشنی ندارند و نمی‌توان امیدوار بود به تیم اصلی برسند. پس چرا باید آنها را دعوت کرده و جایگزین بازیکنانی کنیم که استعداد خوبی دارند و در صورت حمایت به تیم ملی می‌رسند؟»
 
چرا خندان‌پور و ثابتی در تیم ب نیستند؟
هاشمی می‌گوید برایش عجیب است چرا جوان‌هایی مانند امیرحسین خندان‌پور و آرش ثابتی به تیم ب دعوت نشده‌اند: «من با توجه به سابقه‌ام کمی استعدادیابی هم می‌دانم و معتقدم حداقل نام دو بازیکن در تیم ب به شدت خالی است. یکی امیر حسین خندان‌پور و دیگری آرش ثابتی. ما مگر در بسکتبالمان چند بازیکن 2 متر و هفت – هشت سانتیمتری داریم که استعدادی مانند خندان‌پور و فهم بسکتبالی داشته باشد که دعوتش نکرده‌ایم.»
او همچنین گفت: «وظیفه مربی این است که اگر استعدادهای اینچنینی اشتیاق و تلاش اولیه را هم ندارند، از آنها حمایت کنیم و وارد چرخه تیم‌های ملی کنیم تا رشد کنند و انگیزه پیدا کنند»
 
مسیر درستی را نرفتیم
هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا تیم ایران شانس صعود از گروه و رسیدن به المپیک را دارد یا خیر نیز گفت: «به نظر من اگر ما از 10 – 12 سال پیش که شروع قهرمانی‌هایمان در آسیا بود، مسیر درستی را در پیش گرفته بودیم، حالا دیگر حرف اما و اگر نبود و می‌توانستیم خیلی مطمئن‌تر حرف از صعود از گروه‌مان بزنیم. با این حال نه لیگ‌مان مسیر درستی را رفت و نه تیم ملی‌ و در مجموع بسکتبال‌مان. در این‌سال‌ها اتفاق‌هایی افتاده که خجالت می‌کشم آنها را بیان کنم که به سبب آن به جایگاه امروز رسیده‌ایم و دور خودمان می‌چرخیم.»
 
می‌توانیم المپیکی شویم
او ادامه داد: «هدف اصلی تیم ما در جام جهانی صعود به المپیک است نه رسیدن به مرحله دوم. یعنی با توجه به سهمیه‌گرفتن بهترین تیم آسیا، باید بالاتر از چین قرار بگیریم. اگر آنها از گروه‌شان صعود کنند ما هم باید بکنیم و اگر نکردند در مراحل بعد سعی کنیم جایگاهی بالاتر از آنها کسب کنیم که به هیچ‌وجه غیر ممکن نیست. من معتقدم همانقدر که چین شانس کسب سهمیه المپیک دارد ما هم داریم. پس نباید از هیچ حریف و رقیبی برای خودمان هیولا بسازیم و بازیکنانمان را با ادبیات برد پرورش دهیم.»
 
هدفمان کمک به رییس فدراسیون است
او هدف از گفتن این نکات را کمک به رییس فدراسیون و بسکتبال ایران عنوان کرد و گفت: «امیدوارم شائبه‌ای در پس صحبت‌های من ایجاد نشود. هدف من کمک به رییس فدراسیون و بسکتبال ایران است. مخالفان هم اگر انتقاد درست و منطقی داشته باشند، می‌توانند به تیم کمک کنند.».
 

 

captcha
تازه ها
بیشتر