فوتبال ایران / شناسه خبر: 99638 / تاریخ انتشار : 1398/3/28 18:07
|

تاج: تا بلیت‌فروشی الکترونیکی نشود، لیگ برگزار نمی‌کنیم

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال در جلسه‌ای که با حضور وزیر ورزش و اعضای فراکسیون ورزش مجلس برگزار شد، به موارد زیر اشاره کرد.

تاج: تا بلیت‌فروشی الکترونیکی نشود، لیگ برگزار نمی‌کنیم

مهدی تاج در جلسه با فراکسیون ورزش مجلس، همان حرف‌هایی را تکرار کرد که در نشست مطبوعاتی اخیرش گفته بود. تأکید اصلی او به این موضوع بود که تا وقتی مقدمات بلیت‌فروشی الکترونیکی در ورزشگاه‌ها فراهم نشود، لیگ نوزدهم برگزار نخواهد شد. در همین مسیر تیم‌هایی که از استانداردهای لازم برای میزبانی برخوردار نباشند، باید بازی‌های خود را در استان‌های هم‌جوار برگزار کنند.

با توجه به موضوع کلی جلسه که به اتفاقات فینال جام حذفی اختصاص داشت، رییس فدراسیون فوتبال صحبت‌های خود را با اشاره به اتفاقات اهواز شروع کرد و به مسائلی چون حق پخش تلویزیونی، بلیت فروشی الکترونیکی، پول‌های بلوکه شده فوتبال ایران در فیفا و سایر موارد اشاره کرد.

 

مدیریت درست، مستلزم وجود ابزار مدیریت است

تاج درباره اتفاقات فینال یکبار دیگر این‌طور توضیح می‌دهد: «وقتی مسابقه فینال جام حذفی برگزار می‌شد، من به دلیل حضور در کنگره فیفا و AFC ایران نبودم. در گزارش‌ها آمده که برای یک سوم ورزشگاه بلیت فروخته شده و باقی مانده جایگاه‌ها قبل از بازی پر شده است. نیروی انتظامی در این رابطه می‌گوید افرادی که پشت در ورزشگاه جمع شده‌اند را نه می‌توانم ضد انقلاب بدانم، نه با تیرهوایی و گاز اشک‌آور متفرق کنم. به همین دلیل درهای ورزشگاه را باز کردیم و آن‌ها را به ورزشگاه فرستادیم. این هم آخرین بار نیست که چنین اتفاقی رخ می‌دهد. تا وقتی بلیت‌فروشی الکترونیکی نباشد، هواداران نتوانند در منزل خود بلیت بخرند و در ورزشگاه روی صندلی خود بنشینند و دوربین‌ها تصاویر آن‌ها را ضبط کنند، همین وضعیت ادامه خواهد داشت. وقتی می‌شود فوتبال را به درستی مدیریت کرد که ابزار مدیریت در اختیارمان باشد. نیروی انتظامی می‌گوید باز هم چنین اتفاقاتی بیفتد، من هواداران را به ورزشگاه راه می‌دهم.»

 

چهار ورزشگاه باید به استان‌های هم‌جوار بروند

رییس فدراسیون فوتبال به پیشرفت سازمان لیگ در برگزاری مسابقات اشاره می‌کند: «یک زمانی سازمان لیگ سه هفته به سه هفته مسابقات لیگ را در لیوان قرعه‌کشی می‌کرد. ما آمدیم برنامه را سالانه کردیم و حالا لیگ فوتبال ما سومین لیگ معتبر آسیاست. به طور میانگین در هر بازی 9 هزار نفر تماشاگر به ورزشگاه‌ها می‌رود که آمار کمی نیست. من مواردی را به آقای سلطانی‌فر گفته‌ام با آقای داورزنی هم جلسه گذاشته‌ایم. ما اگر می‌خواستیم تمام قوانین AFC  و فیفا را اجرا کنیم نباید لیگ را برگزار می‌کردیم، تیم ملی هم به جام جهانی نمی‌رفت و آن نتایج درخشان را کسب نمی‌کرد تا مورد تحسین مقام معظم رهبری قرار بگیرد. البته کاستی‌هایی هم بوده اما در لیگ آینده باید بلیت‌فروشی الکترونیکی شود چون همین که ما در هفته‌های اخیر کشته نداده‌ایم باید خدا را شکر کنیم. وقتی در ورزشگاه را باز می‌کنند و همه بدون بازرسی وارد ورزشگاه می‌شوند، ممکن است کسی هم با بمب وارد ورزشگاه شود! مجلس باید کمک کند تا هر تیمی که ظرفیت بازی در شهرش وجود ندارد، همکاری کند و بازی هایش در استان‌های همجوار برگزار شود.»

تاج به غیراستاندارد بودن ورزشگاه‌های چهار استان اشاره می‌کند: «در حال حاضر چهار ورزشگاه ظرفیت ندارد و سال آینده باید در استان‌های هم‌جوار میزبان بازی‌های خود باشند.»

 

پیوست‌های انضباطی به قرارداد بازیکنان اضافه می‌شود

رییس فدراسیون فوتبال البته به تغییراتی که قرار است در قرارداد بازیکنان اعمال شود هم اشاره می‌کند و در این رابطه می‌گوید: «پیوست‌های انضباطی و فرهنگی را ضمیمه قرارداد بازیکنان خواهیم کرد. بر اساس این پیوست هرکسی بیشتر از دو بار با داور صحبت کند، حتی اگر به سمت داور برود و تشکر کند، با مجوز فیفا جریمه خواهد شد. همین‌طور تماشاگران در صورت فحاشی محروم خواهند شد. البته این‌ها در صورتی است که لیگ برگزار شود. چون همچنان تأکید می‌کنم که اگر بلیت‌فروشی الکترونیکی نشود، لیگ برگزار نخواهد شد.»

 

دعوا نداریم اما حق پخش را می‌خواهیم

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال به تعداد بازی‌هایی که در لیگ فوتبال ایران برگزار شده اشاره می‌کند و در دفاع از عملکرد خود می‌گوید: «ما 5 هزار و 500 مسابقه برگزار کرده‌ایم و از این تعداد مسابقه‌ای که برگزار شده، یک بازی فینال جام حذفی بین داماش و پرسپولیس با مشکل مواجه شده و دو بازی پرسپولیس – سپاهان که رفت و برگشت بوده است. انتظارم از کسانی که تخریب می‌کنند این است که این مسائل را لحاظ کنند.»

رییس فدراسیون فوتبال در ادامه، خواسته‌هایش از نماینده‌های مجلس را این‌طور بیان می‌کند: «از عموم نماینده‌های مجلس می‌خواهم که به این نکات توجه داشته باشند که در ابتدا درآمد فوتبال از حق پخش تلویزیونی است و ما فاقد این درآمد هستیم. دعوا نداریم اما می‌خواهیم به این موضوع رسیدگی شود. در وهله دوم ما باید یکی از درآمدهای عمده‌مان از طریق بلیت‌فروشی باشد. باید سامانه‌اش راه‌اندازی شود و از درآمد حاصل از بلیت فروشی به باشگاه‌ها 80 درصد و سازمان لیگ 10 درصد برسد.»

 

یک قطعه را نمی‌توانند به کشور بیاورند، ما آدم آوردیم

مهدی تاج درباره سرمربی تیم ملی فوتبال تأکید می‌کند: «شنیده‌ام عده‌ای می‌گویند سرمربی تیم ملی فوتبال به درد نمی‌خورد اما باید بگویم این سرمربی خیلی خوب است و کارنامه خوبی هم دارد. در شرایطی که نمی‌توانند یک قطعه را به کشور وارد کنند، ما آدم آورده‌ایم.»

 

حدود 9 میلیون دلار در فیفا داریم که نمی‌توانیم بگیریم

رییس فدراسیون فوتبال درباره پول‌های بلوکه شده فوتبال در فیفا می‌گوید: «ما حدود 8، 9 میلیون دلار در فیفا داریم که نمی‌توانیم بگیریم. با اینفانتینو صحبت کردیم. او به کنگره امریکا نامه زده که اگر مسئله ایران و کره‌شمالی را حل نکنید، شاید در جام جهانی هم تجدیدنظر کنیم! البته این موضوع را نباید می‌گفتم.در حال حاضر پول هتل‌ها را نمی‌توانیم بدهیم. تیم ملی ما بیستم جهان است اما پول نداریم و نمی توانیم پول‌های‌مان را بگیریم. یکی را نداریم بگوید این 10 میلیون دلار را به شما قرض می‌دهم و بعد خودش برود و این پول را از فیفا بگیرد. ما یک میلیون دلار از AFC طلبکار بودیم. خواستیم از طریق سفارت ایران بگیریم که حساب سفارت‌خانه را هم بستند.»

او تأکید می‌کند: «هر کدام از تیم‌های پرسپولیس و استقلال 850 هزار دلار و 630 هزار دلار می‌خواهد که اگر این پول به باشگاه‌ها رسیده بود، شاید پرسپولیس می‌توانست برانکو را حفظ کند و استقلال می‌توانست خریدهای بهتری داشته باشد.»

 

 

2 – 1 - 1

 

captcha
تازه ها
بیشتر