فوتبال ایران / شناسه خبر: 99629 / تاریخ انتشار : 1398/3/28 16:41
|
چرا استقلال در هر نقل و انتقالات دچار هرج و مرج می شود؟

مرفاوی: نگرانم، حرمت‌ها دراستقلال از بین رفته

صمد مرفاوی به داستان تکراری بی برنامگی باشگاه در نقل و انتقالات پیش فصل اشاره کرده. ماجرایی که از نگاه او بسیار مخاطره آمیز است. او از اینکه می‌بیند حرمت‌ها نیز در باشگاه شکسته نگران است.

چرا نیم فصل با بازیکنان تمدید نکردید؟ چرا رحمتی و منتظری رفتند؟

حمیدرضا عرب/صمد مرفاوی از اتفاقاتی که درنقل وانتقالات استقلال رخ می‌دهد به شدت انتقاد دارد و بر این باور است که هر فصل در استقلال این وقایع تکرار می‌شود. مرفاوی به فصول قبل اشاره می‌کند که رفت و آمد های بسیاری درنقل وانتقالات به وجود آمد که نتیجه اش شد از دست رفتن امتیاز بازی های نیم فصل اول. حالا استقلال در آستانه شروع تمرینات لیگ نوزدهم با موجی از خروجی ها و ورودی ها مواجه است که از دیدگاه پیشکسوت باشگاه استقلال بسیار مخاطره آمیز است. مدیران استقلال از نگاه صمد مرفاوی مقصر اصلی این ماجرا محسوب می‌شوند. او این نظریه را که وزارت ورزش مسئولیت این شرایط را به عهده دارد را هم باطل می‌داند. مرفاوی بار دیگر بی پرده پاسخگوی سوالات تازه ما درباره نقل وانتقالات استقلال است.

***

استقلال در روزهای اخیر چند مهره با تجربه اش را از دست داده و در مقابل هنوز به طور رسمی با بازیکنی قرارداد منعقد نکرده است.

هرفصل این اتفاقات در استقلال رخ می‌دهد و من نمی‌دانم علتش چیست. تمام این مسائل در یک مشکل خلاصه می‌شود. مشکل این است که استقلال ضعف عمیقی در مدیریت دارد.

مدیران استقلال در سال های اخیر عملکرد درخشانی نداشته اند وبا وجود اینکه کاملا از سوی وزارت ورزش حمایت مالی داشتند اما رفت و آمد های بسیار به استقلال لطمه های زیادی وارد ساخته است.

هرمدیری به استقلال آمد یکسری بازیکن را اخراج کرد و به جایش تعدادی بازیکن جدید به خدمت گرفت. هرکسی آمده فقط زمان خودش را دید و به قرارداد بلند مدت توجهی نکرد. شما بروید قراردادهایی که در این مدت بسته شده را نگاه کنید. تعدادش خیلی زیاد است. اصلا آینده نگری در استقلال دیده نمی‌شود ومدیران نوک بینی خودشان را می‌بینند. این شرایط در شان باشگاه استقلال نیست.

نقش بازیکنان هم در عقد قرارداد های کوتاه مدت خیلی پر رنگ است.

بازیکن وقتی کوتاهی مدیران را می‌بیند هنگام عقد قرارداد خودش را دست بالا می‌گیرد و باشگاه را تحت فشار قرار می‌دهد تا دستمزدش را افزایش دهد. بازیکنی که 500 میلیون هم نمی‌ارزد آن قدر ناز می‌کند که باشگاه درنهایت مجبور می‌شود برایش 2 میلیارد هزینه کند. البته این عدد ها دیگر در فوتبال ساده و پیش پا افتاده شده و شما می‌بینید که اخیرا چه رقم هایی را از استقلال طلب کرده اند.

شاید اگر باشگاه قدری زودتر با بازیکنان مورد نظرش قرارداد می‌بست گرفتار این ماجرا نمی‌شد.

زمانش نیم فصل لیگ هجدهم بود که از دست رفت. آن موقع باید بازیکنان را به باشگاه می‌آوردند و با آن ها توافق می‌کردند نه اینکه در نقل وانتقالات تازه به فکر تمدید قرارداد بیفتند. این چه وضعی است؟ چرا باشگاه دور نگری ندارد؟ بازیکن الان به سختی قرارداد امضاء می‌کند. کار بسیار وقت گیری هم هست و حوصله همه را سر می‌برد.

فکر می‌کنید استقلال بتواند جای خالی بازیکنانی نظیر رحمتی، منتظری و خیلی های دیگر که جدا شدند را پر کند؟

خیلی سخت است. رحمتی و منتظری بعد از سال ها تلاش و زحمت به این شرایط رسیدند و باشگاه باید برای زمانی که آن ها از تیم جدا می‌شوند برنامه داشت تا دچار سردرگمی نمی‌شد. نه فقط این دو بازیکن بلکه پر کردن جای خالی دیگران که از تیم رفته اند هم سخت است. به غیر از این ها شما اگر بهترین بازیکنان را هم به جای رفته ها به خدمت بگیرید باید هفته ها زمان صرف کنید تا آن ها با تیم هماهنگ شوند. از همین الان استقلال در هماهنگی فنی خیلی عقب افتاده و من نمی‌دانم چه طور می‌خواهند اوضاع را مدیریت کنند. البته این تغییرات در سال های اخیر همواره وجود داشته و من نمی‌دانم که چرا مدیران استقلال هر سال این تعداد رفت و آمد در تیم ایجاد می‌کنند. آیا آن ها فکر هماهنگی تیم نیستند؟

در عین حال تنش هایی هم میان برخی مسئولان باشگاه با بازیکنان ایجاد شده است. اخیرا علی خطیر مصاحبه تندی علیه حسینی و غفوری انجام داد.

حرمت ها در باشگاه استقلال از بین رفته است. متاسفم که این حرف را می‌زنم. اما واقعیت دارد. شما ببینید آیا در این فضا که بی احترامی میان بازیکن و مسئول موج می‌زند آیا می‌توان به آینده امیدی داشت؟ تا وقتی این بی احترامی ها باشد تنش هم هست. من یک سوال از شما دارم. وسط فصل چند بازیکن از استقلال کنار گذاشته شد؟

اگر اشتباه نکنم همام و منشاء.

بله اما در مقطعی هم فرشید باقری اخراج شده بود. سوال من این است که چرا در میانه های فصل این بازیکنان کنار گذاشته شدند؟ مگر آن ها با استقلال قرارداد نداشتند؟ خب، این ها نشان دهنده اوضاع نا مطلوب درونی باشگاه استقلال است. استقلال به نوعی انضباط درونی اش را از دست داده که این مسئله مختص به وقایع اخیر نیست و شما اگر تاریخ را ورق بزنید می‌بیند که در میانه های لیگ نیز این شرایط کاملا وجود داشت و برخی تصمیم ها به تیم لطمه زد.

با توجه به شرایطی که به وجود آمده و استقلال تعدادی از بازیکنانش را از دست داده و تنش هایی که میان برخی اعضاء هست آیا امیدی به آینده دارید؟

من که همیشه به امید زنده ام و برای تیم محبوبم بد نمی‌خواهم و امیدوارم شرایط هر روز بهتر شود اما چرا هر زمان که نقل وانتقالات شروع می‌شود استقلال وارد هرچ و مرج و سردرگمی می‌شود؟ یک عده که باید بمانند وباشگاه باید با آن ها تمدید کند، می‌روند و یک عده که شایستگی کافی برای پوشیدن پیراهن استقلال ندارند می‌آیند؟ تیم بزرگ نیاز به این همه تغییرات ندارد. باید شاکله اصلی تیم حفظ می‌شد که حالا تعدادی از بازیکنان با تجربه و حتی جوان و برخی خارجی ها رفته اند که پر کردن جای خالی آن ها بسیار دشوار است. من نمی‌دانم بودجه این همه رفت و آمد چه طور تامین می‌شود و آیا تصمیم گیران باشگاه توانایی بر آورده کردن این حجم از انتظارات را دارند؟

خبر استعفای رئیس هیات مدیره استقلال هم در خلال این همه حاشیه بسیار عجیب بود.

این ها نشان دهنده مشکلات مدیریتی درباشگاه استقلال است و باشگاهی که مشکل مدیریتی داشته باشد قطعا در طول فصل با بحران های بیشتری مواجه می‌شود.

برخی از هواداران استقلال وزیر ورزش را مسئول این وقایع مدیریتی می‌دانند.

ببینید وزیر گناهی ندارد. او شخصی را به عنوان مدیر انتخاب می‌کند و به آن شخص اختیار تام می‌دهد. صفر تا صد باشگاه در دست مدیران آن است. حالا ممکن است جایی وزیر توصیه هایی داشته باشد اما کار دست مدیران است و این طور نیست که همه چیز به آن ها ربط داشته باشد. من این حرف ها را قبول ندارم. مدیر خودش باید مدیریت و جنم کاری داشته باشد و بتواند اوضاع را مدیریت کند.

10

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر