فوتبال ایران / شناسه خبر: 99606 / تاریخ انتشار : 1398/3/27 18:39
|

استقلال و پرسپولیس در راس بدهکاران: فقط وعده

استقلال و پرسپولیس هر فصل بدهکارتر می‌شوند. انتشار فهرست جدیدی از بدهی‌های این دو باشگاه نشان دهنده فاجعه مالی در کانون دو تیم بزرگ پایتخت است. این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت؟

فقدان تعادل مالی در باشگاه های بزرگ و نبود منبع درآمد زایی مشخص _به خصوص حق پخش تلوزیونی_ باشگاه های فوتبال ایران را به نقطه ای رسانده که هر فصل با بدهکاری های کلانی گام به عرصه رقابت های فصل بعد می‌گذارند و هیچ عامل بازدارنده قدرتمندی هم وجود ندارد که مانع از تکرار این بی انضباطی های مالی شود. انتشار لیست بدهکاری تیم های فوتبال ایران بار دیگر ضعف های اقتصادی عظیم دردو باشگاه پرطرفدار فوتبال ایران را در مقابل مان قرار می‌دهد و نشان می‌دهد که در حوزه درآمد زایی و همگونی درآمد با هزینه ها نقص های عظیمی در فوتبال ایران وجود دارد.

استقلال و پرسپولیس با 27 و20طلبکار در راس بدهکار ترین باشگاه های لیگ برتری قرار دارند. اطلاعیه تازه فدراسیون فوتبال نشان می‌دهد که در ماهیت اداره این دو باشگاه نسبت به سال های دور هیچ تغییری به وجود نیامده و مشکلات کهنه همچنان باشگاه های پر طرفدار را آزار می‌دهد. پیش تر عاملان اصلی تغییرات در راس مدیریت این دوباشگاه وعده هایی درباره شستن بار سنگین بدهی های مدیران پیشین به افکار عمومی داده بودند واساسا بنای اصلی آن تحولاتی که با محوریت امیررضا خادم، مامور مستقیم وزیر سابق در بدنه مدیریتی سرخابی ها به وجود آمد از همین تفکر نشات می‌گرفت اما اکنون با انتشار دوباره فهرست بدهکاری های دو باشگاه به این نتیجه یاس آور می‌رسیم که همه آن تغییرات یک اقدام ظاهری بوده ودر عمل هیچ تحولی در مباحث مالی دو باشگاه به وجود نیامده است.

انتشار لیست بدهی ها که استقلال و پرسپولیس بعد از نساجی پیشقراول آن هستند آئینه ای است تمام قد از ناتوانی متولیان این دوباشگاه در ایجاد بسترهایی در راستای کاستن از دیون. امروز استقلال و پرسپولیس نه تنها بدهی های سال های دور را از پیکره خود پاک نکرده اند_وعده ای که امیررضا خادم، نماینده تام الاختیاروزیر گودرزی می‌داد_ بلکه بدهکار تر از همیشه شده اند. این فهرست بدون شک قابل ارتقاء هم هست چرا که به تازگی وینفرد شفر و برانکو ایوانکوویچ نیز به صف شاکیان این دو باشگاه ملحق شده اند و به زودی از آن ها طرح دعوی خواهند کرد تا حقوق از دست رفته خود را باز پس بگیرند که پرداخت طلب آن ها منحنی بدهی های این باشگاه را صعودی تر ترسیم خواهد کرد.

حساسیت فدراسیون فوتبال در سال های اخیر نسبت به بدهکاری های دو تیم اما هرگز منتج به اعمال جرایم سنگین علیه این دوباشگاه نشده است. یادمان می‌آید که سازمان لیگ بارها وعده داده بود که بدهکاران از حضور در رقابت های لیگ برتر محروم خواهند شد تا لیگ از وجود این قبیل تیم ها پاک شود و یا عرصه آن قدر تنگ شود که مدیران و تصمیم گیران باشگاه های بزرگ و پرطرفدارتصمیم هایی اتخاذ کنند که بار مالی کمتری روی دوش باشگاه ها ایجاد شود اما سرسری گرفتن قوانین که خود سازمان لیگ با نظارت فدراسیون فوتبال تدوین کرد کار را به نقطه ای رساند که نه تنها باشگاه ها متنبه نشدند بلکه آن ها به واسطه این سستی بدهی های بیشتری را به وجود آورند.

آن قانون اگر به درستی اجراء می‌شد امروز استقلال و پرسپولیس به عنوان دو نماد بزرگ فوتبال ایران به خود اجازه نمی‌دادند که در آستانه شروع فصلی تازه در رقابت های لیگ برتر با این حجم عظیم از طلبکاران مواجه باشند. به راستی اگر سازمان لیگ حتی برای یک فصل، قانون منع حضور تیم های بدهکار تا پرداخت بدهی ها را اجراء می‌کرد آیا امروز دو باشگاه تا این حد بدهکار پیرامون خود می‌دیدند؟

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر