ورزش ایران / شناسه خبر: 99590 / تاریخ انتشار : 1398/3/27 16:21
|
عیار مدعیان در رقابت‌های جهانی تایلند مشخص می‌‌شود

سعید علی‌حسینی: حواسم به خودم است نه آنالیز تالاخادزه

روز جمعه همین هفته کارم در اردبیل تمام می‌شود و طبق قراری که با کادر فنی دارم، به تهران برمی‌گردم و در اردوی جهانی به بقیه ملی‌پوشان اضافه می‌شوم. از روز جمعه که به اردو برگردم، کنار تیم هستم.

رضاعباسپور - به خاطر ترمیم آسیب‌دیدگی زانو و کمر مدت زیادی را به دور از تمرین سنگین، مشغول مداوای دردهای کهنه ای بود که سالها در بدنش بجای مدال جهانی و المپیک به یادگار باقی مانده بود. سعید علی‌حسینی ستاره فوق سنگین وزنه‌برداری ایران اما حالا با ترمیم آسیب دیدگی‌هایش قدرت روی تخته برگشته و قصد دارد هدفمند و با برنامه حرکت کند. او می خواهد امسال و سال آینده را با کسب دو نشان ارزشمند جهانی در رقابت‌های 2019 تایلند و بعد از آن بازی‌های المپیک 2020 توکیو جزو به یادماندنی‌ترین خاطرات ورزشی خود در تاریخ این رشته ثبت کند. به بهانه بازگشت او به اردوی تیم ملی و در پیش بودن رقابت های جهانی و همچنین رویدادهای گزینشی المپیک، چند دقیقه ای با سعید همکلام می شویم که نتیجه اش، متنی است که پیش رویتان قرار گرفته است. 

از مسابقات آسیایی چین به بعد خبری از شما نبود تا الان که به اردوی تیم ملی دعوت شده ای. در این مدت آیا مشغول درمان بودی یا دنبال درس و امتحانات دوره دکترا؟

بعد از مسابقات آسیایی درمان کمر و زانویم را ادامه دادم، ضمن اینکه چون در مقطع دکترا مشغول تحصیل هستم، مشغله تحصیلی هم مزید بر علت شد. ولی بعد از اینکه کادرفنی محبت کردند و من را به اردوی جهانی که از روز 10 خرداد در تهران شروع شد، دعوت کردند، من به تهرام آمدم و یکی - دو هفته کنار تیم تمرین کردم و با بچه‌ها همراه شدم.

مثل اینکه در حال حاضر هم چند روزی از کادر فنی مرخصی گرفتی و  به خاطر امتحاناتت به اردبیل برگشته ای؟

چند روزی به اردبیل آمدم تا در امتحانات پایان ترم شرکت کنم. البته روز جمعه همین هفته کارم در اردبیل تمام می‌شود و طبق قراری که با کادر فنی دارم، به تهران برمی‌گردم  و در اردوی جهانی به بقیه ملی‌پوشان اضافه می‌شوم. از روز جمعه که به اردو برگردم، کنار تیم هستم و اگر برای حضور در مسابقات جهانی در رکوردگیری آینده شایسته پوشیدن دوبنده تیم ملی باشم حتما تا پایان اردوی جهانی و اعزام تیم ملی به مسابقات جهانی تایلند تمرین می‌کنم. در این دوره از مسابقات که معتقدم یکی از سنگین‌ترین و حساس‌ترین مسابقات جهانی در چندسال اخیر است، اولا امیدوارم بتوانم برای تیم ملی وزنه‌برداری کشورم روی تخته بروم. بعد از آن هم اگر لیاقتش را داشتم و خوب تمرین کنم، برای کاروان وزنه‌برداری کشورم افتخار کسب کنم.

در این اردو رکوردگیری هم دارید؟

فکر کنم روز 15 مرداد یک رکوردگیری درون اردویی داشته باشیم تا کادرفنی شرایط رکوردی و آمادگی ملی‌پوشان را برای ادامه حضور در اردوی جهانی تایلند محک بزند.

با توجه به روندی که برای درمان طی کرده ای،  دیگر مشکلی بابت آسیب دیدگی های کهنه نداری؟

خدا را شکر می‌کنم که توانستم با درمان دردهایم آماده و پرانگیزه دوباره روی تخته برگردم. الان می‌توانم قول بدهم که با تمام توانم در تمرینات تلاش کنم برای اینکه در مسابقات جهانی و بازی‌های المپیک با کسب بهترین نتیجه ممکن، پاسخ اعتمادی که به من شد را بدهم.

با این شرایط باید در مسابقات جهانی 2019 آماده رونمایی از سعید علی‌حسینی قدرتمند و رکوردشکن روی تخته باشیم؟

خودم از شرایط یکی دوسال گذشته‌ام و نتایجی که در مسابقات جهانی 2017 آمریکا و بازی‌های آسیایی 2018 کسب کردم خیلی راضی‌ام. فکر می کنم بعد از تحمل 8 سال محرومیت و محدودیت و بی‌انگیزیگی‌های فراوانی که در این مدت داشتم، بازگشت خوبی به دنیای قهرمانی با کسب مدال و سکوهای قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی تجربه کردم. البته ناکامی و نتیجه ضعیفی هم که در مسابقات آسیایی 2019 چین به دست آوردم، به خاطر آسیب‌ دیدگی و مصدومیتی بود که در جریان آن هستید. من فقط به درخواست کادرفنی برای کسب سهمیه المپیک و اینکه خیلی از فضای قهرمانی و مسابقه‌ای خارج نشوم در رقابت‌های آسیایی چین روی تخته رفتم. نتیجه مدالی این مسابقات هم اصلا برایم اهمیتی نداشت. چون مسایل دیگری در این مسابقه برای من و کادرفنی اولویت داشت. به همین دلیل از خودم و نتایجی که بعد از پایان محرومیتم در دنیای وزنه‌برداری به دست آورده ام، راضی‌ام. الان هم تفکرم روی آنالیز و برنامه‌ریزی برای شخص یا اشخاص خاصی از قهرمانان حاضر در دسته فوق سنگین نیست. بلکه بیشتر از اینکه روی تالاخادزه تمرکزم کنم، روی ارتقای رکوردهای خودم متمرکز شدم.

یعنی برای مهار غول یکه تاز گرجستانی‌ها در رقابت دسته فوق سنگین مسابقات جهانی برنامه خاصی نداری؟

من خیلی معتقد به آنالیز رقبا و اینکه حالا چه تدبیری باید به کار ببندم تا آنها را کنار زده و خودم جایشان را بگیرم، نیستم. بلکه به این اعتقاد دارم که چون ورزش ما رکوردی است، پس هر وزنه‌برداری که بتواند خوب و بدرستی روی تمریناتش تمرکز داشته باشد، از داشته‌هایش به خوبی استفاده و بهره‌برداری کند و در نهایت بتواند در فضای مسابقات به بهترین شکل ممکن داشته‌هایش را روی تخته به رخ رقبا بکشد، پیروز میدان مسابقه و برنده نهایی سکوهای قهرمانی جهان و المپیک است. در غیر اینصورت تمرکز روی دیگران و فراموش کردن شرایط خودم، برنامه‌ریزی غلطی است. در نتیجه من فقط روی داشته‌های خودم تمرکز کرده ام و دنبال این هستم ابتدا در مسابقات جهانی بهترین نتیجه و خوش‌رنگ‌ترین مدال جهانی را به دست آورم.

پس حتما برای درخشش  و کسب سکوی قهرمانی فوق سنگین جهان در تایلند برنامه‌ریزی ویژه‌ای داری؟

حتما همینطور است. به نظرم این دوره از مسابقات یعنی رقابت‌های جهانی 2019 تایلند از هر نظر نسبت به مسابقات جهانی دوره‌های قبل متفاوت و حساس‌تر است. زیرا اولا این مسابقات بزرگترین میدان بین‌المللی عرض اندام مدعیان حضور و کسب مدال در بازی‌های المپیک 2020 توکیو است. به همین دلیل تمامی قهرمانان بزرگ و نامی برای اینکه خودشان و توانمندی‌های رکوردی خود را به رخ رقبا بکشند، با قدرت درتایلند روی تخته می‌آیند. ثانیا گزینشی بودن این مسابقات باعث می‌شود تمامی وزنه‌برداران و تیم‌های ملی از سراسر جهان با تمام قوا در این رقابت‌ها حاضر شوند. پس وزنه‌بردارانی که مدعی کسب مدال و سکوی‌ قهرمانی در بازی‌های المپیک 2020 هستند، بدون چون و چرا با آمادگی کامل به مصاف رقبای خود می‌روند. بنابراین وقتی وزنه‌برداران با حداکثر توان رکوردی خود در مسابقات معتبر جهانی روی تخته می‌آیند، حتما باید در آماده‌ترین فرم و حالت ممکن به رقابت با آنها رفت. به همین دلیل است که معتقدم این دوره از مسابقات حداقل 80 درصد تکلیف مدعیان مدال‌آوری در بازی‌های المپیک 2020 توکیو را مشخص می‌کند. من هم دنبال این هستم تمام نقاط ضعف قبلی‌ام را برطرف کنم و با بهترین شکل ممکن از نظر آمادگی بدن.ی و رکوردی در تایلند به مصاف رقبا بروم. حالا برایم فرقی ندارد رقیبم تالاخادزه باشد یا دیگری. مهم توانمندی رکوردی خودم و رسیدن به استانداردهایی است که برای دستیابی به آنها برنامه ریزی کرده ام.

نظرت در مورد علی داودی و آینده‌ این وزنه‌بردار جوان در دسته فوق سنگین چیست؟

علی داودی نشان داده که برای رسیدن به سکوهای قهرمانی جهان و المپیک در دسته فوق سنگین استعداد و انگیزه بالایی دارد. او وزنه‌بردار با اخلاق و توانمندی است که مطمئنا با کسب تجربیات بیشتر در میادین بزرگ می‌تواند آینده فوق سنگین وزنه‌برداری ایران را تضمین کند. بعضی وقتها مثل همین مسابقات جهانی جوانان که بدن این جوان زیر وزنه ممکن است کم بیاورد را نمی‌توان به او خرده گرفت. چون داودی هنوز جوان است و به پختگی یک وزنه‌بردار ششدانگ نرسیده است.  اما مطمئنم با حمایت این جوان و پشتکاری که او دارد خیلی زود می‌توانیم به داشتن یک فوق سنگین ایده‌آل و مدعی دیگر در دنیای وزنه‌برداری افتخار کنیم. البته حتما وزنه‌برداری در این مسیر موفق‌تر است و زودتر به اهدافش می‌رسد که بتواند زودتر به پختگی و هوشمندی لازم برای بزرگ شدن و ماندگاری در دنیای حرفه‌ای وزنه‌برداری برسد.

به عنوان یکی از باتجربه‌های تیم ملی وزنه‌برداری چه نتیجه‌ای را برای وزنه‌برداری ایران در رقابت های جهانی 2019 پیش‌بینی می‌کنی؟

پیش بینی‌ کردن نتیجه در دنیای حرفه‌ای ورزش قهرمانی غلط است. اما با توجه به شوق وانگیزه‌ای که بچه‌های تیم ملی دارند، فکر می‌کنم بتوانیم در تایلند خیلی بهتر از دوره قبلی مسابقات جهانی نتیجه بگیریم. 

5/ 1

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر