ورزش جهان / شناسه خبر: 99573 / تاریخ انتشار : 1398/3/27 00:44
|
آرژانتین چگونه مقابل کلمبیا شکست خورد؟

زور مسی به کی‌روش نرسید

با حضور مسی، آرژانتین اسکالونی دیگر ابزار لازم برای بازی مستقیم را در اختیار ندارد اما آنها نمی‌توانند با پاس، توپ را از خط میانی به خط حمله ببرند و برای مسی و سرخیو آگوئرو ایجاد موقعیت کنند.

زور مسی به کی‌روش نرسید
 

تیم ویکری/ جام‌جهانی نقطه اوج یک فرآیند است. تیم‌ها می‌جنگند تا در جام‌جهانی حاضر باشند. تیم‌ها آماده‌اند و می‌دانند چه کار می‌خواهند انجام دهند.

اما کوپا آمه‌ریکا برعکس است. این مسابقه آغاز فرآیندی نو است و چرخه جدیدی از مسابقات رسمی را رقم می‌زند؛ به‌ویژه مسابقات 2019 برزیل. مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2022 دیرتر از معمول آغاز می‌شود، یعنی از مارس سال بعد به‌جای اکتبر سال جاری، به همین دلیل تیم‌ها در این مسابقات عجله‌ای ندارند. این را می‌توان در آرژانتین دید که با یک مربی موقت و بی‌تجربه پا به مسابقات گذاشته است.
لیونل اسکالونی پس از جام‌جهانی 2018 هدایت آرژانتین را در دست گرفت. او ایده روشنی در ذهن داشت. او گفت که به فوتبال مستقیم باور دارد، به انتقال سریع از دفاع به حمله؛ نه به پاس‌کاری‌های ظریف در خط میانی. در دیدارهای دوستانه سال گذشته بود که او این روش خود را پیاده کرد. او دو بال به میدان فرستاد و از هافبک‌ها خواست توپ را هرچه سریع‌تر به کناره‌ها ببرند.
اینکه لیونل مسی در آن هنگام از تیم ملی آرژانتین دور بود به سود اسکالونی شد. این روش بازی مناسب مسی نیست. او حالا برگشته و در شکست 2 بر صفر مقابل کلمبیا کاملا آشکار شد که اسکالونی بین دو ایده گیر کرده است.
حضور مسی در ترکیب باعث می‌شود یکی از دو بالی که اسکالونی در نظر دارد نتواند بازی کند. به این ترتیب به‌سختی می‌توان دفاع حریف را باز و فضا ایجاد کرد. بال دیگر، آنخل دی‌ماریا است که نتوانست در بازی مقابل کلمبیا کار خاصی انجام دهد چون توپ هرگز به سمتش نیامد. گاه و بیگاه آرژانتین تلاش کرد از توپ‌های بلند استفاده کند و البته که مدافعان تنومند کلمبیا به‌راحتی این توپ‌ها را دفع کردند.
با حضور مسی، آرژانتین اسکالونی دیگر ابزار لازم برای بازی مستقیم را در اختیار ندارد اما آنها نمی‌توانند با پاس، توپ را از خط میانی به خط حمله ببرند و برای مسی و سرخیو آگوئرو ایجاد موقعیت کنند. کارلوس کی‌روش، مربی زیرک کلمبیا خط میانی تیمش را فشرده چید و از خوان گی‌یرمو کوادرادو به شکل جالبی خواست دو وظیفه را انجام دهد؛ او هنگامی که خامس رودریگس به جلو می‌تاخت به پست همیشگی خود، یعنی کنار میدان می‌رفت. در غیر این صورت، او به وسط زمین می‌آمد و باعث می‌شد کلمبیا در میانه میدان برتری عددی داشته باشد. به این ترتیب ویلمار باریوس، بازیکن درخشان کلمبیا فرصت آن را داشت که مسی را کنترل کند.
اسکالونی بین دو نیمه و زمانی که تیمش نتوانسته بود اثری بر جریان بازی بگذارد، تصمیم گرفت ایده اصلی‌اش را کنار بگذارد. دی‌ماریا تعویض شد. آرژانتین دیگر هیچ بالی نداشت. رودریگو ده‌پل به میانه میدان رفت تا با برتری عددی کلمبیا مقابله کند.
آرژانتین تلاش کرد بازی را به بالای میدان ببرد و در نیمه زمین کلمبیا پاس‌کاری کند. اوضاع بهتر شد اما تیم نمی‌توانست به خط دفاعی حریف نفوذ کند. ده‌پل که کاملا راست‌پا است در سمت چپ به کار گرفته شده بود و تنها می‌توانست به مرکز میدان برود، به این ترتیب بازی به مقابل دفاع کلمبیا منتقل شد. آرژانتین حالا کاملا با ایده‌هایی که اسکالونی در سر داشت متفاوت شده بود.
با این حال آنها نزدیک بود از حریف پیش بیفتند. یک لحظه جادویی کافی بود تا دفاع کلمبیا باز شود. پاس پشت پای آگوئرو، مسی را راه انداخت و او هم به دفاع زد، اما پیش از آنکه بتواند ضربه‌ای بزند، باریوس برگشت و توپ را از او پس گرفت. آرژانتین بالاتر بازی می‌کرد و مشخص بود برای کلمبیا آسان‌تر بود که به دفاع آسیب‌پذیر آرژانتین ضربه بزند و از فضاها استفاده کند.
هر دو گل کلمبیا به‌دلیل ضعف آرژانتین در سمت راست به ثمر رسید. گل اول روی پاس بلند عالی خامس بود. راجر مارتینس به‌آسانی توپ را گرفت، از رنزو ساراویا، مدافع راست آرژانتین عبور کرد و توپ را به گوشه بالای دروازه رساند.
گل دوم هم روی حرکت دووان زاپاتا به ثمر رسید که باید زودتر به زمین می‌رفت. او برای مدافعان میانی آرژانتین بارها دردسرساز شد. او حرکت را آغاز و مارتینس را پیدا کرد و توپ در نهایت به جفرسون لرما رسید که اورلپ کرده بود. ساراویا از جریان بازی محو شد و سانتر لرما باعث شد جرمن پتزلا و نیکولاس اوتامندی، مدافعان میانی آرژانتین نتوانند کاری بکنند و زاپاتا با ضربه‌ای عالی توپ را به گل تبدیل کند.
مشکل آلبی‌سلسته این است که این بازیکنان قرار نیست یک‌شبه بهتر شوند. مشکلات دفاعی آرژانتین همچنان ادامه دارد اما چیزی که می‌توان تغییر داد، ایده بازی است.
مقابل کلمبیا، آنها دچار دو مشکل شدند؛ اول اینکه نمی‌توانستند توپ را بلند ارسال کنند و بعد هم به بازی زمینی و پاس‌های کوتاه روی آوردند. در کناره‌ها کسی را نداشتند که به دفاع حریف نفوذ کند.
اما کوپا تازه آغاز شده است. هشت تیم از 12 تیم به مرحله یک‌چهارم نهایی راه می‌یابند. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های تورنمنت‌ها این است که تیم‌ها ممکن است ناگهان دچار فروپاشی شوند یا ناگهان عملکرد بهتری پیدا کنند.
اگر مسی می‌خواهد سرانجام با آرژانتین جامی را کسب کند، این تیم باید به‌سراغ گزینه دوم برود و عملکردش را بهبود ببخشد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر