ورزش جهان / شناسه خبر: 99565 / تاریخ انتشار : 1398/3/26 19:21
|
بازگشت کی‌روش در سالوادور

انتقام آقای جلاد؛ ۵ سال بعد

کارلوس کی‌روش به شیک‌ترین شکل ممکن از آرژانتین انتقام گرفت و حساب قبلی خود را با آلبی سلسته صاف کرد.

سعید آقایی / 5 سال پیش وقتی میلوراد مازیچ جلاد صربستانی سوت پایان بازی ایران و آرژانتین را در جام جهانی 2014 برزیل در بلوهوریزونته به صدا درآورد، بی تردید خشمگین ترین مرد میدان کارلوس کی روش بود. سرمربی پرتغالی ایران که در یک بازی برابر و حتی برتر به ویژه در نیمه دوم، آرژانتین مدعی و بزرگ را با لیونل مسی ابرستاره ای جادویی اش به بند کشیده بود و فاصله ای با کسب یک نتیجه تاریخی نداشت اما نامهربانی داور بازی و البته زیرکی و بزرگی مسی سبب شد تا این بازی را با ضربه شماره 10 در ثانیه های تلف شده واگذار کند. یک شکست ناعادلانه که سرمربی پرتغالی آن را یک بی عدالتی محض می دانست و از همان ثانیه سوت پایان بازی برای جبران این بی عدالتی نقشه کشید. کی روش در پایان آن بازی با اعتراض به داور بازی، اعلام کرد: «همه دنیا دیدند که عدالت فوتبال رعایت نشد و ما قربانی شدیم» و بلافاصله برنامه هایش را برای انتقام در سلول های خاکستری اش مرور کرد، انتقامی که البته هرگز میسر نشد. کی روش به شدت علاقه داشت که در جام جهانی 2018 روسیه یک بار دیگر با آرژانتین روبرو شود و حساب چهار سال پیش را با آنها تسویه کند اما دست سرنوشت برای او بازی دیگری را تدارک دیده بود. یک سال بعد از جام جهانی و در رقابت های کوپا آمریکا و با تیمی متفاوت از ایران.

کی روش هرگز فرصت نکرد تا روی نیمکت ایران فرصتی برای جبران مقابل آلبی سلسته داشته باشد اما نیمکت کلمبیا خیلی زود او را به آرزویش رساند. دقیقا در نخستین بازی رسمی در یک تورنمنت بزرگ. آنجا که کلمبیا در رقابت های کوپا آمریکا با آرژانتین همگروه شد تا مرد پرتغالی بهترین فرصت را برای انتقام داشته باشد. انتقام با تری کلور برابر آلبی سلسته.

توالی اتفاقات و دست روزگار اما بازی های دیگری را هم برای استاد در نظر داشت. 5 سال پیش تیم جان سخت کی روش با شکست تلخ برابر بوسنی در آخرین بازی مرحله گروهی وداعی دردناک با جام جهانی داشت. وداعی زیر باران غم انگیز سالوادور و 5 سال بعد قربانگاه سالوادور با آن اتفاقات تلخش، نقطه آغاز کی روش و تیمش در کوپا بود. فرصتی دوگانه برای کی روش تا خاطره آن شب تلخ را با یک برد هیجان انگیز بشوید و پاک کند.

کی روش اما مثل همیشه فرصت طلب بود. سرمربی پرتغالی در فاصله قریب به سه ماه از نشستن روی نیمکت تیم جدیدش تمامی برنامه های خودش برای شکست آرژانتین مدعی چید و البته همان نتیجه ای را گرفت که می خواست. یک برد قاطعانه و بدون حرف و حدیث با دو گل زیبا؛ یک انتقام تمیز و تمام عیار.

اگر 5 سال قبل در بلوهوریزنته برنامه کی روش برای مهار مسی 90 دقیقه کاربرد داشت و یک غفلت کوچک در ثانیه های پایانی سبب شد تا ابرستاره آرژانتین زهر خود را بریزد، این بار تفکرات کی روش تمام و کمال در سالوادور اجرا شد تا مسی یک هیچکاره در زمین باشد. بیکاره ای که شاهد انتقام پیر پرتغالی بود.

این انتقام همان نکته پررنگی بود که از نگاه رسانه ها دور نماند و ایندیپنته با ظرافت آن را دستمایه یک گزارش جالب و هیجان انگیز ساخت که با تیتر جذاب "جلاد آرژانتین" به آن پرداخت. آنجا که نوشت: «کی‌روش در موزامبیک به دنیا آمد و اکنون ۶۶ سال دارد. او جلاد قدیمی آرژانتین است. کی‌روش بامداد یکشنبه نخستین بازی رسمی‌اش را به عنوان سرمربی کلمبیا تجربه کرد و آن را با پیروزی به پایان رساند. او در سال ۱۹۹۱ مربی زیر ۲۰ سال پرتغال بود و آرژانتین را با سه گل شکست داد تا آلبی سلسته از جام جهانی حذف شود. در نهایت پرتغال فاتح این جام شد. کی‌روش زمانی که هدایت تیم ملی ایران را در جام جهانی ۲۰۱۴ بر عهده داشت برابر آرژانتین بدشانس بود. ایرانی‌ها تا دقیقه ۹۱ برابر آلبی سلسته ایستادگی کردند تا اینکه لیونل مسی گل پیروزی را برای شاگردان سابیا به ثمر رساند. پس از آن عصر بلوهوریزونته، کی‌روش توانست آن شکست را به نحوی جبران کند.»

کی روش اما این بار برخلاف 5 سال پیش حتی در کنفرانس بعد از بازی متفاوت بود. او تمسخر را جایگزین خشم کرد و در واکنش به انتقاد سرمربی آرژانتین در انتقاد از زمین های ناهموار برزیل گفت: «حالا چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟ گریه کنیم؟ مسئولان رسیدگی کنند!» یک شب رویایی به سبک آقای کی روش!

 

کی روش علیه آمارها

ای انتقام اما برای تری کلور نیز جذابیت های فراوانی داشت و همه طلسم های سابق را شکست. کلمبیا بیش از یک دهه بود که در شکست آرژانتین ناکام شده بود اما با این برد شیرین به ناکامی‌اش در ۱۲ سال اخیر پایان داد و توانست پس از پیروزی ۲۱ نوامبر ۲۰۰۷ دوباره آلبی سلسته را شکست دهد. کلمبیا همچنین پس از ۵۶۵ دقیقه دروازه آرژانتین را باز کرد.  از سوی دیگر این برد، رکوردهای آرژانتین را بعد از چهار دهه شکست. آلبی سلسته با این شکست تنها سه امتیاز این دیدار را از دست نداد بلکه یک رکورد بد به نام خود ثبت کرد. کارلوس کی‌روش توانست باعث شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال شود. آخرین شکست آلبی سلسته در شروع کوپا آمه‌ریکا به سال ۱۹۷۹ برمی‌گشت. آرژانتین پس از ۴۰ سال در شروع کوپا مغلوب شد. این اتفاق در سال ۱۹۷۹ در دیدار برابر بولیوی رخ داد. در آن بازی بولیوی ۲ بر یک پیروز شد. در ۱۰۰ سال اخیر آرژانتین تنها دو بار در نخستین بازی اش در این رقابت‌ها مغلوب شده بود. ابتدا در سال ۱۹۱۹ این اتفاق رخ داد. این تیم در ۴۲ دوره حضور ۳۲ پیروزی و ۷ تساوی کسب کرده بود.

Zoom

بازتاب رسانه‌ای یک برد بزرگ؛ کی‌روش وارد می شود!

قابل پیش بینی بود که رسانه‌ها به شدت از عملکرد تیم ملی آرژانتین در نخستین بازی‌اش در کوپا آمه‌ریکا انتقاد کرده و به تحسین کلمبیا بپردازند. اتفاقی که تیتر یک همه رسانه های آمریکای لاتین بود.

 

اوله: یک سایه ناکام

شدیدترین انتقاد از سوی یک رسانه آرژانتینی بود. اوله تیتر زد: بدترین شروع ممکن. آرژانتین بازی بدی به نمایش گذاشت. در نیمه نخست، یک سایه بود و تنها در ۱۵ دقیقه نخست نیمه دوم خوب ظاهر شد.

 

لا ناسیون: بی اعتمادی با چهره بد

لا ناسیون دیگر رسانه آرژانتینی نیز نوشت: آلبی سلسته از خود چهره بدی به نمایش گذاشت. برای موقعیت سازی مشکل زیادی داشت. این بهترین شروع برای آرژانتین نبود. یک احساس بی اعتمادی باقی ماند.

 

گلوبو اسپورت: زاپاتادا!

نشریه برزیلی پیروزی شاگردان کارلوس کی‌روش را برجسته کرد و برای تیتر از گل زاپاتا بهره برد و نوشت: زاپاتادا! مسی باز هم ناکام بود.

 

ال اسپکتادور: بهترین شروع برای کی‌روش

ال اسپکتادور سایت کلمبیایی به تمجید از تیم ملی کشورش و کی روش پرداخت و نوشت: شروع خوب برای کلمبیا. آرژانتین مسی را شکست داد. اهمیتی نداشت که تیم حریف آرژانتین مسی باشد و در مقابل این تیم بازی تهاجمی را به نمایش گذاشت. کی‌روش به بهترین شکل ممکن دوران خود را شروع کرد.

 

لا ناسیون: کلمبیای کی‌روش، کاندیدای قهرمانی

لا ناسیون نشریه شیلیایی نوشت: کلمبیا، آرژانتین را شگفت زده کرد و در نخستین بازی‌اش پیروز شد. کلمبیا یک ضربه محکم به آلبی سلسته زد و در بازی مهم گروه B پیروز شد. در جذاب‌ترین بازی هفته اول تیم کی‌روش نشان داد که کاندیدای قهرمانی است و آرژانتین، به مسی وابسته است.

12

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر