فوتبال ایران / شناسه خبر: 99553 / تاریخ انتشار : 1398/3/26 16:31
|
عادت شما وارونه جلوه دادن شکست هاست

بیانیه قاضی‌زاده هاشمی علیه تاج

احسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در واکنش به صحبت‌های مهدی تاج در نشست مطبوعاتی، بیانیه‌ای صادر کرد.

بیانیه قاضی‌زاده هاشمی علیه تاج

بعد از گذشت حدود یک هفته از نشستی که مهدی تاج در آن صحبت‌هایی علیه احسان قاضی‌زاده هاشمی داشت، این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در بیانیه ای مفصل که در سایت خانه ملت منتشر شده به سیاست‌های رییس فدراسیون فوتبال ایران تاخت و او را متهم به ناتوانی در اداره فدراسیون کرد. او تاکید کرد که کاپیتولاسیون در ایران جایی ندارد و او نباید مسوولان را از فیفا و شیخ‌نشین‌های عرب کنفدراسیون آسیا بترساند.

تأثیر بر رییس فیفا برای حفظ میز و صندلی

احسان قاضی‌زاده هاشمی بیانیه خود را در واکنش به رییس فدراسیون فوتبال این‌طور آغاز می‌کند: «جای تعجب ندارد وقتی شخصی التزام عملی خود به نظام و کشورش را با مستمسک قرار دادن رئیس فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا، جهت حفظ میز و صندلی ریاست بر یک فدراسیون ورزشی زیر سوال می‌برد و باعث می‌شود تا رئیس فیفا علیه قوانین مصوب کشورش موضع بگیرد، فرمایش بنیانگذار جمهوری اسلامی را نیز فراموش کند که «مجلس در راس امور است.» همچنان که حضرت امام (ره) فرمودند ملاک حال فعلی افراد است نه سوابق و خدمات گذشته شان.»

انتخاب غلط، ریشه مشکلات بعدی

این نماینده مجلس درباره صحبت رییس فدراسیون درباره مسوول تأمین امنیت ورزشگاه‌ها این‌طور می‌گوید: «متذکر شدید امنیت ورزشگاه ها دست فدراسیون نیست. اما مگر آن چیزی که دست شماست به درستی انجام می شود؟ آیا انتخاب ورزشگاه دست مسئولین انتظامی است؟ ورزشگاه محل برگزاری را چه شخصی انتخاب می کند؟ انتخاب غلط، ریشه و مسبب تمام مشکلات بعدی است. در مورد بلیت فروشی بر خلاف اظهاراتی که داشتید در گزارش وزارت کشور و نیروی انتظامی عنوان شده است که بیشتر از تعداد اعلام شده در جلسه هماهنگی، بلیت فروخته شده است که این مسئله باید راستی آزمایی شود.»

کمیته انضباطی چه حکم بازدارنده‌ای داشته؟

در این بیانیه آمده است: «در کنار جامعه فوتبال مایلم بدانم کمیته انضباطی تحت نظارت جنابعالی و هیات رئیسه محترمتان چه حکم بازدارنده‌ای را برای بازی هفتم اردیبهشت و نهم خرداد پرسپولیس و سپاهان و یا دیگر مسابقات مورددار صادر کرده است؟ مجموعه تحت ریاست شما از انجام بدیهی ترین وظایف عاجز است. تا چه موقع مردم و نظام تاوان رخوت در امورات محوله مجموعه شما را باید بپردازند؟ چرا آبروی کشور با بی‌مسئولیتی شما باید در مجامع بین المللی ریخته شود؟»

دولت باید دست از سر فوتبال بردارد؟

در مصاحبه خود عنوان کردید دولت باید دست از سر فوتبال بردارد، آیا زمانی که ۱۳ میلیارد تومان منابع مالی فدراسیون خود را از بودجه کشور می‌گرفتید هم اینگونه پرده دری می‌کردید؟ آیا زمانی که دو و نیم میلیون دلار، طلب سرمربی گذشته تیم ملی از بودجه کشور پرداخت شد نیز همین نظر را داشتید؟ ای کاش حداقل نیم ساعت روی حرف خود می ماندید و در همان مصاحبه نمی گفتید از مسئولان کشور می خواهیم کمک کنند چون وضعیت خوبی نداریم. شما می خواهید کشور پول و بودجه به مجموعه شما را پرداخت کند اما احدی مجموعه فوتبال را ممیزی نکند. در کدام کلاس و دوره مدیریتی این شیوه را به شما آموزش داده‌اند؟»

 

مجلس حق تحقیق و تفحص دارد

نام بنده را آوردید که هفته‌ای ۵ بار مصاحبه می کنم. اینجانب نه به عنوان نماینده مردم در مجلس، بلکه به عنوان یک ایرانی هرجایی احساس کنم بی مبالاتی و بی مسئولیتی رخ داده قطعاً صحبت می‌کنم و نیازی نیست بابت صحبت از شخصی اجازه بگیرم. اما بهتر است کتاب قانون اساسی کشور را مطالعه فرمایید و اگر توان تهیه آن را ندارید اطلاع دهید تا به عنوان هدیه برایتان از مجلس شورای اسلامی ارسال نمایم، اما برای کمک به فهم بهتر جنابعالی دو اصل از قانونی اساسی را یادآور می شوم:

اصل هفتاد و ششم: مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد.

اصل هشتاد و چهارم: هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.

 

دستاوردهای فدراسیون فوتبال بهتر است یا دیگر نهادهای کشور؟

عنوان کردید دستاورد فدراسیون به مراتب از دیگر نهادهای کشور بهتر بوده است. بررسی کنیم که آیا واقعاً دستاورد شما از بسیاری از نهادهای کشور بهتر بوده است یا خیر؟؟

۱ - تیم ملی نوجوانان (پسر) در مسابقات قهرمانی آسیا انتخابی جام جهانی در گروهی که تیم های هند، ویتنام و اندونزی حضور داشته اند حذف شده است.

۲ - تیم ملی جوانان (پسر) ضعیف ترین نتیجه ۱۶ ساله اخیر را رقم زده و نتوانسته است از گروهش در مرحله اول انتخابی به مرحله نهایی صعود کند که از دست رفتن میزبانی ایران در این مهم بی تاثیر نبوده است.

۳ - میزبانی مسابقات جوانان با بی مبالاتی و بی فکری مجموعه تحت نظارت شما به علت جابجایی مکرر محل مسابقات از تهران به مشهد و سپس کیش از ایران گرفته شده و به اردن سپرده شد که آن ماجرا نیز جای بحث دارد.

۴ -تیم ملی بزرگسالان نیز علیرغم تمام تمهیدات و حمایت های ارکان نظام، در جام ملتها حذف شد. یادتان باشد در قانون جدید مقام سوم یا سوم مشترک نداریم. شکست در نیمه نهایی یعنی حذف.

۵ -تیم فوتبال ساحلی ایران برای اولین بار در تاریخ از مرحله یک چهارم نهایی در آسیا بالا نیامد و جام جهانی را از دست داد.

۶ -تیم های ملی نوجوانان، جوانان و امید دختران نیز حذف شدند. چون تمرکز و خرج فدراسیون در جای دیگری بود که در انتها نیز نتیجه لازم حاصل نشد.

۷ -تیم امید در بازی‌های آسیایی نتیجه لازم را نگرفت و در مسابقات مرحله انتخابی المپیک نیز با اینکه میزبان بود با تفاضل یک گل نسبت به مالزی به عنوان بهترین تیم دوم توانست جواز صعود به مرحله نهایی را دریافت کند. هنوز از خاطرمان نرفته که ساعت‌ها پس از پایان بازی ایران و عراق مطمئن نبودیم که صعود کرده ایم یا نه.

۸ -تیم فوتسال جوانان در مسابقات المپیک جوانان در آرژانتین در مرحله گروهی حذف شد.

۹ -برگزاری لیگ از رده برتر تا دستجات پایین‌تر (آقایان و بانوان) همان‌طور که همگان مشاهده کردند با چه خساراتی به پایان رسید و عکس درگیری‌های این مسابقات در تمام سایت‌ها و خبرگزاریهای داخلی و خارجی منتشر شد و آبروی نظام و کشور را به چالش کشید، تا دشمنان با حوادث برگرفته از مدیریت جنابعالی و همکارانتان به نظام جمهوری اسلامی بتازند.»

 

به تیم اول رنکینگ جام و مدال می‌دهند؟

رنکینگ فیفا و جایگاه ایران در این رنکینگ مورد دیگری است که قاضی‌زاده به آن اشاره می‌کند: «ما رنکینگ اول آسیا در فوتبال هستیم اما آیا بابت آن به ما جام و مدالی دادند؟ چه تیمی قهرمان جام ملت‌ها در سال ۲۰۱۹ شد؟ قطر تیمی که در رنکینگ در جایگاه شصت و چندم قرار داشت. پس با آمار بی فایده عدم نتیجه گیری فدراسیون تحت نظارت خود را تطهیر نفرمایید. یادتان باشد با تناسب درآمد کشور، بودجه و پول مناسبی در اختیارتان بوده است که عدم مدیریت تان چنین نتایجی را به بار آورد. حداقل می‌توانستید با جایگاه تیم مان در رنکینگ درآمد زایی کنید. اما آوردن تیمی آماتور از سیرالئون و پرداخت کلیه هزینه های آن در حالیکه فدراسیون‌شان در تعلیق بود از دیگر مداراهای مدیریتی شما بوده است که باعث زیر سوال رفتن اعتبار فوتبال ایران در افکار عمومی جهان شد. از این دست شاهکارهای مدیریتی، مجموعه شما کم نداشته است که گرفتن لباس تیم ملی از بازیکنان رده پایه در بدو ورود به کشور پس از اتمام مسابقاتشان را باید به آن اضافه کرد.»

 

چرا پای نهادهای بین‌المللی را وسط می‌کشید؟

قاضی‌زاده هاشمی سوال خود از تاج را این‌طور بیان می‌کند: «سوال مهم و اساسی خادمین ملت از شما این است که چرا تا حرف شفاف سازی می شود شما برآشفته می شوید و پای نهادهای بین المللی را وسط می‌کشید؟ بنده گمنام، کوچک و خدمتگزار ملت که بنا به گفته شما قصدم این است تا از نردبان شهرت بالا بروم و شهرت بدست آورم. شما که در بالای نردبان و در اوج قرار دارید بگویید آیا این شهرت شما با خوشنامی همراه است یا بدنامی؟

عقیده بنده این است اگر بجای آنکه تمام انرژی و تلاش خود را برای مجاب کردن سران فوتبال آسیا و فیفا از کوالالامپور تا شیخ‌نشین‌های خلیج فارس و زوریخ سوئیس جهت حمایت از جنابعالی برای ادامه کار در فدراسیون فوتبال، معطوف به احقاق حق‌پخش می کردید، امروز این مشکل نیز بر طرف شده بود.»

 

حق پخش تلویزیونی

او در بخش پایانی بیانیه خود تأکید می‌کند: «پیشنهاد بنده در مورد حق پخش به صورت ماده قانونی درآمد، اما شما چندبار بابت پیگیری آن به شخص بنده یا دیگر نمایندگان مراجعه کردید؟

در پایان عرایضم باید عنوان کنم پرونده ای از تخلفات گسترده شما و همکارانتان در فدراسیون، به دست نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است که در مرحله راستی آزمایی میباشد.

به محض اینکه مرحله راستی آزمایی آن به پایان رسید، آن را توسط رسانه ها و سایت های خبری به آگاهی عموم مردم عزیز و شریف کشورمان نیز خواهیم رساند و در صورت اثبات اتهامات وارده، بابت این تخلفات گسترده، علاوه بر جنابعالی و مجموعه مدیریتی تحت نظرتان، وزیر محترم ورزش نیز باید پاسخگو باشد.»

 

 

 

2-1

captcha
تازه ها
بیشتر