فوتبال ایران / شناسه خبر: 99548 / تاریخ انتشار : 1398/3/26 14:37
|

سوپرجام، فرصتی که تهدید شد

این تک بازی به تنهایی یک جام با هویت مستقل است. سوپرجام پیش‌درآمدی برای شروع فصل فوتبال محسوب می‌شود و در کشورهای اروپایی آن را فرصت خوبی برای تبلیغات و درآمدزایی می‌دانند.

آرمن ساروخانیان / لغو بازی سوپرجام، اگر خبرش قطعی شود، یک بار دیگر نوک پیکان انتقادات را متوجه سازمان لیگ می‌کند. توضیح یا بهتر بگوییم بهانه برای لغو این بازی قهرمانی دوگانه پرسپولیس در لیگ برتر و جام حذفی است، ولی مگر این نخستین بار است که یک تیمی موفق به قهرمانی دوگانه داخلی شده؟

سوپرجام اسپانیا در سال 2018 بین بارسا، قهرمان لیگ و جام حذفی و سویا، فینالیست جام حذفی برگزار شد. بارسا در سال‌های 2009، 2015 و 2016 هم که به قهرمانی دوگانه داخلی رسیده بود، در سوپرجام با فینالیست جام حذفی روبه‌رو شد.
سوپرجام فرانسه در سال 2018 بین پاری‌سن‌ژرمن، قهرمان لیگ و جام حذفی و موناکو، نایب‌قهرمان لیگ برگزار شد. پاریس که در سال 2016 هم فاتح هر دو جام شده بود، این بازی را مقابل لیون، نایب‌قهرمان لیگ برگزار کرد.
سوپرجام آلمان در سال 2019 قرار است بین بایرن‌مونیخ، قهرمان لیگ و جام حذفی و بوروسیا دورتموند، نایب‌قهرمان بوندس‌لیگا برگزار شود.
از این نمونه‌ها فراوان است و یادآوری آن اشاره به بدیهیاتی است که اکثر علاقه‌مندان فوتبال می‌دانند، ولی به نظر می‌رسد مدیرانی که در رأس فوتبال کشور هستند، اطلاعی از آن ندارند! اگر توجیه این باشد که در آیین‌نامه به این وضعیت اشاره نشده، یک بار دیگر ضعف آیین‌نامه مسابقات را اثبات می‌کند. مگر می‌‌شود حالتی که یک تیم همزمان قهرمان لیگ و جام حذفی شود را در نظر نگرفته باشیم؟ همانطور که در نمونه‌های بالا آمد، در اسپانیا در این حالت فینالیست جام حذفی را به‌عنوان تیم دوم سوپرجام در نظر می‌گیرند و در آلمان و فرانسه این فرصت به نایب‌قهرمان لیگ داده می‌شود.
اگر تصمیم برگزار نکردن سوپرجام قطعی شود، یعنی سازمان لیگ هنوز ماهیت این مسابقه را به درستی درک نکرده. هدف از برگزاری سوپرجام تنها اهدای جام به برنده بازی بین قهرمان لیگ و جام حذفی نیست. این تک بازی به تنهایی یک جام با هویت مستقل است که سوای نام برنده لیگ و جام حذفی باید هرساله برگزار شود. سوپرجام پیش‌درآمدی برای شروع لیگ برتر و فصل فوتبال محسوب می‌شود و در کشورهای اروپایی آن را فرصت خوبی برای تبلیغات و درآمدزایی می‌دانند، ولی ظاهرا این فرصت برای سازمان لیگ به یک تهدید تبدیل شده و ترجیح می‌دهد با پاک کردن صورت مسأله خودش را از دردسر برگزاری یک مسابقه خلاص کند، همانطور که سال گذشته هم نتوانست برای برگزاری این بازی بین استقلال و پرسپولیس
به هماهنگی برسد.
به نظر می‌رسد برگزاری بازی بین پرسپولیس و سپاهان هم دلیل دیگری است که سازمان لیگ می‌خواهد از خیر آن بگذرد. بازی برگشت دو تیم در لیگ برتر (در تهران) و بازی نیمه‌نهایی جام حذفی (در اصفهان) حاشیه‌های زیادی داشت و احتمال می‌رود سوپرجام هم حساسیت بالایی پیدا کند، ولی مگر با صرفنظر از این بازی حاشیه‌ها برطرف می‌شود؟ به هر حال دو تیم باید در لیگ برتر دو بار بازی کنند و احتمال روبه‌رو شدن در جام حذفی هم وجود دارد. برای جلوگیری از حاشیه‌ها و کنترل جو ورزشگاه‌ راهکارهای تأیید شده‌ای وجود دارد، نه اینکه بخواهیم با حذف یک جام کار را آسان کنیم!

 
کلیدواژه
سوپرجام
captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر