فوتبال ایران / شناسه خبر: 99532 / تاریخ انتشار : 1398/3/25 19:33
|
پروسه زمان‌بر راه‌اندازی کمک داور ویدئویی

VAR به این فصل هم نمی‌رسد!

علی‌رغم همه شعارهایی که مبنی بر بهره‌گیری از این سیستم در فصل جدید شنیده می‌شود، بعید است VAR به فصل نوزدهم هم برسد.

 VAR به این فصل هم نمی‌رسد!

با بیان اینکه هزینه راه اندازی تکنولوژی کمک داور ویدئویی برای باشگاه ها اندازه جذب یک بازیکن است، گفت: این فصل تغییرات زیادی در قوانین داوری خواهیم داشت.

در عین حال که مهدی تاج در صحبت‌هایی که با سازمان لیگ داشته، شرط و شروطی برای میزبانی تیم‌ها در لیگ جدید داشته و حتی تهدید کرده که ممکن است لیگ نوزدهم را برگزار نکند، دپارتمان داوری هم در حال مهیا کردن مقدمات راه‌اندازی تکنولوژی VAR است. داوود رفعتی، رئیس دپارتمان داوری که در کشور لهستان به سر می‌برد از راه‌اندازی تکنولوژی کمک داور ویدئویی(VAR) از ابتدای فصل جدید صحبت می‌کند و در این رابطه توضیح می‌دهد: « باید خود باشگاه‌ها همکاری کنند. چندی پیش جلسه‌ای در این ارتباط داشتیم ولی متاسفانه هفت باشگاه بیشتر به جلسه نیامدند و معلوم است خودشان نمی‌خواهند. حتی با یک باشگاه تماس گرفتیم که پاسخ دادند: «ما داریم سقوط می‌کنیم؛ چه کسی دنبال VAR است.» فراهم کردن زیرساخت این تکنولوژی وظیفه باشگاه‌ها است نه فدراسیون فوتبال. یک نامه دیگر به سازمان لیگ می زنیم تا باشگاه‌ها، جای دوربین‌ها را مشخص کنند و فصل آینده از VAR استفاده کنیم ولی زمان بر است.»

او درباره اینکه به نظر می رسد چندان به استفاده از این تکنولوژی در ایران امیدوار نیست، تاکید می‌کند: «فدراسیون دارد نرم افزارش را تهیه می‌کند. ۸۰ کشور درخواست راه اندازی VAR دارند. ما هم تابستان کلاس آموزشی را شروع می‌کنیم. یکسری چیزها را خود باشگاه‌ها باید فراهم کنند. فدراسیون برای باشگاه‌ها تسهیلات در نظر می‌گیرد.»

رفعتی در پاسخ به این سوال که آیا فدراسیون از نظر مالی توانایی راه اندازی VAR را دارد؟ می‌گوید: «امکانات را باشگاه‌ها باید بخرند نه فدراسیون. هزینه این تکنولوژی هم اندازه پول یک بازیکن است. سخت نیست.»

این‌طور که از صحبت‌های رفعتی برمی‌آید، هنوز نرم‌افزار VAR تهیه نشده است. پروسه راه‌اندازی تکنولوژی این سیستم به این شکل است که بعد از خرید نرم‌افزار و تأیید فیفا، تازه باید پروسه تجهیز ورزشگاه‌ها طی شود که قرار است با هزینه باشگاه‌ها و از سوی آن‌ها انجام شود و خود ماجرای پیچیده‌ای خواهد داشت. از سوی دیگر آموزش‌های لازم برای داوران هم ماجرای دیگری است که این سوال را به وجود می آورد که آیا فدراسیون و دپارتمان داوری می تواند در مدت زمان یک یا دو ماهه باقی‌مانده تا شروع لیگ، همه این شرایط را برای راه‌اندازی VAR فراهم کند؟ آن هم با همه مقاومت‌هایی که در باشگاه‌ها وجود دارد.

باشگاه‌هایی که در بدترین شرایط اقتصادی به سر می‌برند و بسیاری از آن‌ها برای جذب بازیکنان مورد نظر خود دچار مشکل هستند، حالا باید چند صد هزار دلار بابت VAR  بپردازند که بعید است راضی کردن همه باشگاه‌ها برای تأمین این بودجه کار ساده‌ای باشد.

خود رفعتی به این موضوع اعتراف می‌کند که همه این ها پروسه زمان‌بری است و این یعنی علی‌رغم همه شعارهایی که مبنی بر بهره‌گیری از این سیستم در فصل جدید شنیده می‌شود، بعید است VAR  به فصل نوزدهم هم برسد.

 

 

2 – 500

 

captcha
تازه ها
بیشتر