فوتبال ایران / شناسه خبر: 99526 / تاریخ انتشار : 1398/3/25 18:09
|
چه کسانی دستورات را پیاده می‌کنند؟ چگونه و با کدام ابزار؟

بیانیه سازمان لیگ ضمانت اجرایی هم دارد؟

سازمان لیگ درباره برگزاری بازی های فصل آتی به باشگاه ها در همه نقاط ایران دستورالعملی را صادر کرده است. پرسش این است که این دستورالعمل آیا ضمانت اجرایی هم دارد؟

سازمان لیگ عزمش را جزم کرده تا از بروز برخی حواشی در بازی های فصل آتی جلوگیری کند. در همین راستا بیانیه ای از سوی این سازمان صادر و به نکاتی اشاره شده است:

با توجه به اتفاقات اخیر در برگزاری مسابقات فوتبال در هفته پایانی لیگ برتر خلیج فارس و مسابقات پایانی جام حذفی و با عنایت به تاکیدات وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال و وفق مصوبات جلسه اخیر کمیسیون تامین نظم و امنیت مسابقات ورزشی شورای امنیت معطوف به نامه مورخ ۱۳۹۸/۳/۲۵ دبیر محترم شورای امنیت کشور، بدینوسیله مصوبات و الزامات مورد نظر بشرح زیر جهت رعایت دقیق آن در ورزشگاه‌ها اعلام می‌گردد تا بصورت کاملاً جدی و پیگیرانه توسط باشگاه‌ها، اجرایی و عملیاتی گردد، بدیهی است سازمان لیگ بصورت کاملاً مصمم، در نظر دارد امور مذکور را قاطعانه نظارت، کنترل و پیگیری نماید و در صورت عدم تحقق موارد یاد شده، مسابقات تیم میزبان تا رفع مشکلات مذکور به نزدیکترین ورزشگاه استاندارد شهرستان همجوار و دارای امکانات تائید شده توسط سازمان لیگ منتقل خواهد شد و سازمان لیگ هیچ استثنایی نیز در این خصوص قائل نمی‌باشد.

۱- پیوست امنیتی، ابلاغی سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال ناظر به مقررات و آئین نامه‌های فیفا و کنفدراسیون آسیا، توسط باشگاه‌ها بطور الزامی رعایت و اجرایی شود.

۲-فرآیند بلیط فروشی توسط باشگاه‌ها و با کنترل و نظارت سازمان لیگ به طور صددرصد مکانیزه و الکترونیکی و اینترنتی با احراز هویت کد ملی برای تماشاگران و هواداران فوتبال و جانمائی با درج شماره صندلی (ناظر به مصوبه شورای امنیت کشور) برابر آئین نامه ابلاغی سازمان لیگ، انجام شود.

۳-مشکلات زیر ساختی در حوزه ایمنی و امنیتی ورزشگاه و خدمات عمومی و رفتار‌های هواداران برابر آئین نامه و مقررات موجود، از قبیل: نصب صندلی و شماره گذاری، بلوک بندی استادیوم، ایمن سازی راهروها، ورود و خروج در شرایط عادی و اضطراری، نصب دوربین‌های مدار بسته، ایجاد اتاق نظارت و کنترل، سیستم اطفاء حریق، پیش بینی تخلیه اضطراری، محوطه سازی پارکینگ‌ها، ایجاد ویاتقویت امکانات رفاهی تا قبل از برگزاری مسابقات فصل پیش رو، گیت گذاری مبادی ورودی استادیوم‌ها برابر (بند ۲ مصوبه شورای امنیت کشور) و آئین نامه‌های ابلاغی سازمان لیگ رفع نقص گردد.

از کلیه باشگاه‌های محترم تقاضا دارد تمامی ابعاد موارد ابلاغ شده توسط شورای امنیت کشور با همکاری مقامات مسئول محلی اقدام نموده تا مشکلی برای میزبانی آن‌ها حاصل نشود.

***

تا اینجای ماجرا بحثی وجود ندارد. سازمان لیگ در بیانیه خود همه جوانب را در نظر گرفته و به همه نکات اشاره کرده اما پرسش این است که ضمانت اجرایی این بیانیه چیست و آیا افرادی که مسئول اجرای بند، بند این دستورات هستند، به وظایف خود عمل خواهند کرد؟ در جریان بازی فینال جام حذفی که در ورزشگاه فولاد آره نای شهر اهواز برگزار شد بارها دیده شد که برخی از نیروهای امنیتی ورزشگاه حتی با مسئولان سازمان لیگ درگیری لفظی پیدا می‌کردند و حاضر به اجرای درخواست های آن ها نبودند. برای مثال می‌توان به درخواست های بهمنی، مسئول روابط عمومی سازمان لیگ اشاره کرد که به برخی مسئولان انتظامی توصیه هایی درباره پاکسازی جایگاه مخصوص به خبرنگاران داشت که آن مسئول انتظامی جملات نا مناسبی را علیه مسئول سازمان لیگ به زبان آورد. بدون شک اگر این مشکلات و ناهماهنگی ها از بین نرود و ورزشگاه های ما فاقد پلیس هایی باشند که از کمترین آگاهی نسبت به وضعیت فیزیکی ورزشگاه مطلع نباشند، بازهم مشکلاتی که در اهواز رخ داد، درلیگ نوزدهم نیز تکرار می‌شود. مادامی که این دستورات ضمانت اجرایی پیدا نکند ومیان مسئولان هماهنگی و هارمونی کافی برقرار نشود، این مشکلات دامنه دار خواهد بود.

2

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر